تاکسی ها و وانت ها رایگان دوگانه سوز می شوند

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، گاز طبیعی فشرده یا سی ان جی Compressed natural gas سوختی است که عمدتاً به عنوان جایگزینی برای بنزین، گازوئیل و گاز مایع به کار می رود. سی ان جی نسبت به هر سه اینها آلودگی کمتری ایجاد می نماید و در کشورمان با قیمت کمتری عرضه می گردد.

تاکسی ها و وانت ها رایگان دوگانه سوز می شوند

تاکسی ها و وانت ها به صورت رایگان دوگانه سوز می شوند [به روز رسانی] - تیر 99

خودروهای عمومی از جمله تاکسی و وانت در مرکز دوگانه سوز کردن خودروها به صورت رایگان و با تسهیلات بلاعوض دولت پس از ثبت نام در سامانه و نوبت گیری، گازسوز می شوند.

بر اساس گزارش های جدید تمامی مراحل دوگانه سوز کردن خودروها با نظارت سازمان استاندارد و رعایت اصول فنی و ایمنی انجام می گردد. گازسوزکردن خودروها، امروزه با بکارگیری فناوری های جدید انجام می گردد و تصور موجود مبنی بر کم توان شدن یا ناایمن بودن خودروهای گازسوز، درست نیست.

هم اکنون فرایند دوگانه سوزکردن یک میلیون و 400 هزار خودرو عمومی با تمام ظرفیت درحال اجراست ظرفیتی که بزودی دوبرابر خواهد شد. دوگانه سوز کردن خودروهای عمومی باعث صرفه جویی روزانه 12 میلیون لیتر بنزین می گردد که سالانه حدود دو میلیارد دلار درامد عاید کشور می نماید.

کدام تاکسی ها از مالیات معاف می شوند [به روز رسانی] - اسفند ماه 98

پیرو بخشنامه شماره 260/7998/د مورخ 1396.12.15 و با عنایت به حکم مالیاتی بند (9) نامه شماره 537573 مورخ 1398.9.23 سازمان برنامه و بودجه با موضوع تصمیم اعضای شورای اقتصاد هیات دولت در رابطه با طرح حمایت از فراوری و تبدیل خودروی تاکسی، ون (تاکسی)، وانت و مسافربر شخصی گاز طبیعی فشرده سوز مبنی بر اینکه پرداخت های موضوع این طرح به عنوان پرداخت بلاعوض دولت بابت جبران سرمایه گذاری و یا یارانه صرفه جویی حامل های انرژی محسوب شده، لذا از شمول قانون مالیات بر ارزش اضافه کرده خارج و مأخذ محاسبه مالیات و عوارض ماده (14) قانون مالیات بر ارزش اضافه کرده نخواهد بود.

با عنایت به مفاد بندهای (1-1) و (9) نامه فوق، پرداخت های بلاعوض دولت بابت جبران سرمایه گذاری و یا یارانه صرفه جویی حامل های انرژی در رابطه با فراوری کارخانه ای خودروهای دوگانه سوز مشروط به فروش این خودروها (دوگانه سوز) برابر خودروهای بنزینی همانند آنها شده است.

بنابراین چون پرداخت های مذکور در قبال عرضه کالا و ارائه خدمات صورت می پذیرد، پذیرش اعتبار در دوره بازپرداخت سرمایه گذاری مزبور به خودروسازان براساس مفاد ماده (17) قانون مالیات بر ارزش اضافه کرده (رعایت بند (4) بخشنامه 28004 مورخ 1388.11.12 درخصوص تخصیص و تسهیم مالیات و عوارض پرداختی بابت خرید کالا و خدمات (نهاده ها) به عنوان اعتبار یا هزینه) خواهد بود و چنانچه تسهیلات مذکور با همین فرآیند (بدون دریافت وجه یا کاهش معنادار بهای تبدیل براساس تصمیم اعضای شورای اقتصاد) برای مراکز مجاز مورد تأیید شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده های نفتی (کارگاهی) جهت تبدیل خودروهای بنزینی موضوع این طرح (تاکسی، وانت و مسافربر شخصی) گاز طبیعی فشرده سوز اختصاص یابد، حکم اخیر (مفاد تبصره 3 ماده (17) قانون) در خصوص آنان نیز جاری خواهد بود.

نحوه ثبت نام برای گازسوز کردن رایگان خودرو [به روز رسانی] - اسفند ماه 98

ثبت نام برای گازسوز کردن رایگان خودرو همچنان ادامه دارد. این خبر را فاطمه کاهی، سخنگوی شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی اعلام نموده است و شرح داد که در حال حاضر امکان دوگانه سوز کردن رایگان برای خودروهای عمومی بنزینی ایجاد شده است که این خودروها شامل وانت بارها، ون ها و تاکسی ها و حتی مسافربرهای شخصی می شوند.

فاطمه کاهی شرح می دهد که این طرح محدودیت تعداد ثبت نامی ها را ندارد و تمام مالکان خودروهای گفته شده می توانند ثبت نام نمایند تا برای انجام فرآیند به آنها اطلاع رسانی گردد.

بر اساس مصوبه شورای اقتصاد، دولت شش هزار و 500 میلیارد تومان یاری بلاعوض برای گازسوز کردن رایگان خودروها در نظر گرفته و در حال حاضر شرکت پالایش و پخش فرآورده های نفتی مشغول تجهیز تمامی مراکزی است که برای گازسوز کردن خودرو در نظر گرفته است و پس از سرانجام این مرحله فرآیند نوبت دهی به افراد ثبت نام شده، شروع می گردد.

کجا و چگونه ثبت نام کنیم؟

برای ثبت نام می توانید به سایت irngv.ir مراجعه کنید. سامانه بر اساس زمان ثبت نام نوبت دهی می نماید و نتیجه را به وسیله اعلام می نماید.

در حال حاضر سیستم نوبت دهی به صورت موقت غیرفعال است و فعلا ثبت نام انجام می گردد. برای این موضوع ابتدا باید وارد نشانی گفته شده، شوید و به عنوان کاربر سایت ثبت نام کنید. با ثبت نام در این قسمت و دریافت رمز عبور می توانید وارد مرحله اصلی یعنی مرحله ثبت نام گازسوز کردن خودرو شوید.

برای ورود به مرحله اصلی ابتدا روی گزینه درخواست تبدیل به خودرو گازسوز کلیک کنید تا پنجره ورود به سیستم باز گردد و بتوانید گزینه ثبت نام را انتخاب کنید.در فرم ثبت نام متقاضی اطلاعات درخواستی را وارد نموده و در سرانجام دکمه ذخیره را بزنید تا صفحه پیشخوان برای شما باز گردد. پس از آن به صفحه ای وارد می شوید که اطلاعات خودرو را وارد کنید اما در ابتدا باید کد ملی و رمز عبور و کد امنیتی را وارد کنید.

برای ورود اطلاعات خودرو، در همین صفحه ابتدا کد ملی متقاضی و رمز عبور، رمز را وارد کنید و در آخر کد امنیتی را درج کنید تا صفحه پیشخوان فردی شما باز گردد.در صفحه پیشخوان در منوی سمت راست گزینه ثبت خودرو را انتخاب کنید و سپس گزینه درخواست تبدیل را دوباره انتخاب و تایید کنید تا فرم ثبت نام باز گردد. شماره پلاک و VIN خودرو را ثبت کنید تا فرم بعدی باز گردد و معینات مالک و خودرو را ثبت نموده و در سرانجام دکمه ذخیره اطلاعات را بزنید.

اگر همه اطلاعات درست بود دکمه تایید نهایی را بزنید و اگر اصلاحی انجام دادید ابتدا دکمه ذخیره اطلاعات را زده و در سرانجام دکمه تایید نهایی را بزنید تا سیستم به شما پیغام دهد که پیش ثبت نام خودرو با موفقیت انجام شد. مرحله ثبت نام در این جا تمام می گردد.

شروع گازسوز کردن یک میلیون و 464 هزار خودرو به صورت رایگان [به روز رسانی] - بهمن ماه 98

معاون مدیرعامل شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به برنامه های شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی برای دوگانه سوز کردن خودروها، گفت: در یک طرح 16 ماهه، تبدیل یک میلیون و 464 هزار خودروی وانت، تاکسی، ون و مسافربر شخصی به صورت رایگان به دوگانه سوز شروع شده است، البته امیدواریم تغییر قیمت ها و تورم بر این مهم تاثیر نگذاشته و بتوانیم کارها را طبق برنامه جلو ببریم.

حمید قاسمی ادامه داد: ثبت نام ها برای دوگانه سوز کردن خودروها شروع شده و تا به امروز حدود 290 هزار نفر در سایت irngv.ir ثبت نام نموده اند و هر قدر صاحبان خودروهای وانت، تاکسی، ون و مسافربر شخصی سریع تر اقدام به ثبت نام نمایند خودروهای آن ها زودتر تبدیل به گازسوز می گردد.

وی اضافه کرد: کافی است افراد متقاضی نام خود را در سایت مذکور ثبت نام نمایند چرا که مابقی کارها به صورت پیغامکی اجرا شده و می توانند خودروی خود را به گازسوز تبدیل نمایند.قاسمی اعلام کرد: ماشین های شخصی در اولویت اول گازسوز کردن نیستند اما به دنبال ارائه وام به آن ها برای تحقق این مهم نیز هستیم.

آخرین جزئیات از گازسوز کردن رایگان خودرو ها [به روز رسانی] - دی ماه 98

حسن قلی پور مدیر طرح سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به به اینکه هزینه گازسوز کردن خودرو ها رایگان است، گفت: طبق مصوبه شورای عالی مالی دولت با پرداخت 6500 میلیارد تومان یاری بلاعوض، تمامی خودرو های عمومی بنزینی شامل یک میلیون و 400 هزار وانت، تاکسی، ون و دیگر مسافربر های شخصی را دوگانه سوز می نماید.

مدیر طرح سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفت: پس از سهمیه بندی قیمت بنزین استقبال از مصرف سی ان جی افزایش یافت که هم اکنون روزانه 24.3 میلیون مترمکعب مصرف می گردد.

او با اشاره به میزان تقاضا برای گازسوز کردن خودرو ها اضافه کرد: میزان ثبت نام ها 50 درصد نسبت به هفته گذشته افزایش یافته است. ما مدنظر داریم این میزان را افزایش دهیم که تا کنون رشد استقبال خوب بوده است.

قلی پور در پاسخ به این سوال که کار های نهایی تایید مراکز چه زمانی انجام می گردد، گفت: در نهایت تا دو هفته دیگر، این مراکز مورد تایید قرار می گیرند و اقدامات لازم در این راستا انجام می گردد و مردم می توانند به این مراکز مراجعه نمایند.

او با بیان این که هم اکنون مردم می توانند با هزینه خودشان به این مراکز مراجعه نمایند، اظهار کرد: مسئله ای در این بخش وجود ندارد، اما باتوجه به این که تجهیز انجام شده است، احتمالا دو هفته دیگر قرارداد منعقد می گردد و ما می توانیم به صورت رایگان مخازن را برای مراکز معین شده، ارسال کنیم تا فرایند کار پیش برود.

مدیر طرح سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی درباره ظرفیت انجام این کار، گفت: این مساله به میزان ظرفیت کارگاه ها بستگی دارد، اما می توان گفت که تقریبا در هر شرکت کارخانه مخزن حدودا 15 هزار تبدیل در هر ماه صورت می گیرد؛ به عبارت دیگر در هر کدام از هفت کارخانه، امکان تبدیل 15 هزار مخزن وجود دارد و قصد داریم تا این ظرفیت را تا عید به 30 هزار افزایش دهیم.

حسن قلی پور مدیر طرح سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به به اینکه هزینه گازسوز کردن خودرو ها رایگان است، گفت: طبق مصوبه شورای عالی مالی دولت با پرداخت 6500 میلیارد تومان یاری بلاعوض، تمامی خودرو های عمومی بنزینی شامل یک میلیون و 400 هزار وانت، تاکسی، ون و دیگر مسافربر های شخصی را دوگانه سوز می نماید. متقاضیان می توانند با مراجعه به سایت irngv.ir ثبت نام خود را انجام دهند. سامانه بر اسا زمان ثبت نام نوبت دهی میکند و به وسیله پیغامک به متقاضی اعلام میکند.

پیشنهاد وام 5 میلیون تومانی برای دوگانه سوز کردن خودرو ها [به روز رسانی] - دی ماه 98

پس از گذشت قریب به 9 ماه از اعلام طرح اولیه، به نظر می رسد که جزییات بیشتری از وام گازسوز کردن خودرو ها معین شده است.

به تازگی سرپرست مدیریت سی.ان.جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی گفته است: مذاکراتی برای اعطای وام 5 میلیون تومانی برای دوگانه سوز کردن خودروهای شخصی با یکی از بانک های خصوصی کشور اجرا شده است.

حسن قلیپور گفت: در صورت به نتیجه رسیدن این مذاکرات و اجرایی شدن آن، این تسهیلات بلاعوض نخواهد بود اما بخش زیادی از هزینه های دوگانه سوز کردن خودرو را پوشش می دهد.

وی همچنین به مصوبه تبدیل یک میلیون و 460 هزار خودروی عمومی با وام بلاعوض اشاره نمود و اضافه کرد: بعد از امضای تفاهم نامه با بانک ملت برای تامین اعتبار، فرایند کار به خوبی پیش می رود.

سرپرست طرح سی ان جی ادامه داد: بازپرداخت اصل و سود این وام از محل صرفه جویی بنزین خودروهای عمومی دوگانه سوز شده شامل وانت بارها، تاکسی ها و مسافربرهای شخصی انجام خواهد شد.

قلی پور همچنین با اشاره به پروژه هوشمندسازی صندلی های سی.ان.جی، ادامه داد: مصوبه این پروژه اواخر سال گذشته صادر شد اما به دلیل مشکلاتی که وجود داشت هنوز کار به طور کامل انجام نشده است.

وی اضافه کرد: همچنین 920 هزار خودرو که توسط شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی دوگانه سوز شده بود نیز مشکل تبدیل کارت سوخت داشتند زیرا اسناد خودروها تغییر ننموده بود، موضوعی که در مصوبه سال گذشته دیده شد.

قلی پور تاکید نمود: بر این اساس مقرر شد تا وزارت صنعت این خودروها و سایر خودروهایی که در مراکزی به جز خودروسازی ها دوگانه سوز شده اند را معاینه فنی نموده و برای آنها کارت سلامت صادر نمایند تا اسناد خودرو نیز دوگانه سوز گردد.

به گفته قلی پور، در بحث صندلی ها نیز امکاناتی نصب شده تا ایمنی صندلی افزایش پیدا کند و تمامی خودروهای دوگانه سوز سوخت گیری ایمنی داشته باشند.

وی با اشاره به اینکه تا به امروز اتفاقاتی که برای مخازن سی.ان.جی اتفاق افتاده مربوط به دستکاری روی مخازن بوده است، گفت: البته مواردی نیز مربوط به وانت های نیسان بود که در یکی از خودروسازی ها با مشکل دوگانه سوز شده بود.

سرپرست طرح سی.ان.جی ادامه داد: اکنون اسناد مناقصه آماده شده است و امیدواریم تا یکسال آینده پروژه هوشمندسازی به نتیجه برسد.

وی با تاکید بر اینکه در شهرهای عظیم مانند تهران، مشکلاتی در پراکندگی صندلی ها وجود دارد، اضافه کرد: در ساخت صندلی سی.ان.جی، تامین زمین مهمترین رکن است زیرا در صورت تامین زمین بخش خصوصی آماده تاسیس صندلی ها است.

به گفته قلی پور، وزارت کشور و وزارت راه و شهرسازی، 300 نقطه در شهر تهران را شناسایی نموده اند تا مشکل کمبود صندلی در تهران را حل کنیم. این نقاط بیشتر در شهرداری ها، سرانجامه ها و میادین میوه تره بار خواهد بود و بخش خصوصی نیز حاضر به سرمایه گذاری در این زمینه است.

قلی پور ظرفیت روزانه صندلی های سی.ان.جی را 40 میلیون متر مکعب بیان کرد و گفت: در سال های گذشته، 2 هزار و 500 تجهیز هزینه و واگذار شد.

وی با اشاره به اینکه اغلب کارخانه های تامین تجهیزات دوگانه سوز کردن خودروها در سال های قبل تعطیل بودند، گفت: با توجه به امکانات ساخت مخزن و کیت، سهمیه ها معین شده و بانک هم اعلام آمادگی نموده اند.

قلی پور با اعلام اینکه امیدواریم دوگانه سوزکردن خودروهای عمومی تا سرانجام سال شروع گردد، تاکید نمود: مواد اولیه ساخت مخازن بیشتر وارداتی است، البته بخشی از احتیاج نیز در داخل کشور تامین می گردد.

قلی پور به سی ان جی سوز کردن موتورسیکلت ها نیز اشاره نمود و اضافه کرد: در حال حاضر 4 میلیون موتور سیکلت در تهران تردد می نماید و اگر تنها یک میلیون موتورسیکلت دوگانه سوز گردد، تاثیر قابل توجهی در مصرف بنزین و کیفیت هوا خواهد داشت. البته این طرح در شرایط فعلی در مرحله آزمایشی قرار دارند و در صورت موفقیت، اجرایی خواهد شد.

ارائه وام 2.5 میلیون تومانی برای گازسوز کردن خودرو ها [به روز رسانی] - فروردین ماه 98

مدیر طرح های سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی ایران از عملیاتی شدن ارائه وام برای گازسوز کردن خودرو ها اطلاع داد و گفت: متقاضیان با اولویت خودروهای حمل و نقل عمومی می توانند از این وام برای گازسوز کردن خودرو های خود استفاده نمایند.

سی ان جی هم در خودروهای بنزین سوز که موتور آنها برای استفاده از سی ان جی اصلاح شده و هم در خودروهایی که با موتور اختصاصا سی ان جی سوز (OEM) ساخته شده اند، استفاده می گردد.

حمید قاسمی مدیر طرح های سی ان جی شرکت ملی پخش فرآورده های نفتی با اشاره به عملیاتی شدن ارائه وام 2.5 میلیون تومانی برای گازسوز کردن خودرو ها گفت: کافی است متقاضیان برای دریافت تسهیلات مورد نظر به سایت www.irngv.ir مراجعه نمایند.

قاسمی با بیان اینکه متقاضیان با اولویت صاحبان خودروهای حمل و نقل عمومی (بار و مسافر) می توانند از تسهیلات بانکی برخوردار شوند، اضافه کرد: این افراد باید هنگام ثبت نام گزینه وام را در سایت مذکور فعال نمایند و سپس معینات شخصی و خودروی خود را وارد نمایند.

وی با اشاره به اینکه از ابتدای دی ماه پارسال 34 هزار خودروی بنزینی به دوگانه سوز تبدیل شده است توضیح داد: تا به امروز هزار وام به صورت پایلوت به وسیله 5 بانک کشور به متقاضیان ارائه شده است که در صورت استقبال عمومی این تعداد قابل افزایش است.

مدیر طرح های سی ان جی ادامه داد: قیمت تجهیزات و نصب آنها از سوی گروه های نظارتی وزارت نفت و وزارت صمت مورد تایید و کنترل شده که برای کل کشور یکسان است.

قاسمی تعداد کارگاه های فعال در این زمینه را 1100 مورد بیان کرد. به گفته وی، در تمام کارگاه های مورد نظر ناظر سازمان ملی استاندارد یا شرکت های بازرسی با هدف تضمین کیفیت انجام عملیات تبدیل حضور دارند.

مدیر طرح های سی ان جی گفت: بعد از انجام هرگونه فعالیت تبدیل خودرو، گواهی سلامت زیر نظر وزارت صنعت، معدن و تجارت (صمت) و سازمان ملی استاندارد صادر می گردد.

قاسمی تاکید نمود: هم اکنون 2500 صندلی در سراسر کشور فعال هستند که تمام آنها به تازگی از لحاظ ایمنی از سوی سازمان ملی استاندارد مورد بازرسی شده و مورد تایید قرار دارند.

لازم به ذکر است این صندلی ها توان سوخت رسانی به 2 برابر ظرفیت فعلی را دارا هستند.

وی اضافه کرد: احداث صندلی های کوچک مقیاس به منظور سهولت سوخت گیری در بعضی از مناطق با همکاری شهرداری ها در دست اقدام است. هم اکنون هزینه تمام شده استفاده از سوخت سی ان جی کمتر از نصف مصرف بنزین است.

از مزایای استفاده از گاز طبیعی در مقایسه با بنزین می توان به آلایندگی کمتر، عدد اکتان بالا (130)، افزایش راندمان 15 درصدی و در کشوری چون ایران فراوانی و قیمت مناسب نام برد. در مقابل، هزینه احداث ایستگاه های سوخت گیری، وجود محدودیت فضا در نصب مخازن سوخت گیری بر روی خودرو، کاهش پیمایش خودرو و احتیاج به طراحی و تقویت بخشهای متعددی از خودرو نظیر شاسی، اکسل (به دلیل افزایش وزن)، سیستم خنک کاری و غیره در خودروهای تبدیلی، از معایب استفاده از این سوخت است.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک
انتشار: 14 شهریور 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1104

به "تاکسی ها و وانت ها رایگان دوگانه سوز می شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تاکسی ها و وانت ها رایگان دوگانه سوز می شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید