خبرنگاران ستاری: درآمد سال گذشته شرکت های دانش بنیان 120هزار میلیارد تومان بود

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، تهران - خبرنگاران - معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه هم اکنون تعداد شرکت های دانش بنیان کشور به 5 هزار و 684 فقره افزایش یافته است، گفت: درآمد این شرکت ها در سال گذشته به بیش از 120 هزار میلیارد تومان رسید.

خبرنگاران ستاری: درآمد سال گذشته شرکت های دانش بنیان 120هزار میلیارد تومان بود

سورنا ستاری دوشنبه شب در برنامه تلویزیونی گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما، اضافه نمود: از 5 هزار و 684 شرکت دانش بنیان در کشور 1400 شرکت به شرکت های خلاق تعلق دارند که نوآوری های ارزشمندی را در کشور ارائه می دهند.

معاون رئیس جمهور توضیح داد: هم اکنون شرکت های استارتاپی به بیش از 6 هزار شرکت افزایش یافته ، تعداد شرکت های شتاب دهنده به 144 شرکت رسیده و تعداد مراکز نوآوری ما برای فراوری ثروت و ارزش اضافه نموده بیشتر به 247 مرکز افزایش یافته است.

ستاری با بیان اینکه آمارها نشان می دهند که هم اکنون 40 شرکت دانش بنیان در بورس پذیرفته شده اند و مجموع سرمایه این شرکت های دانش بنیان در بازار سرمایه کشور به بیش از 240 هزار میلیارد تومان رسیده است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری اعلام کرد: در 3 سال اخیر برای ایجاد ظرفیت در امر سرمایه گذاری خطرپذیر در کشور یک هزار میلیارد تومان سرمایه گذاری شده و نظام بانکی کشور از سال 97 تا به امروز بیش از 37 هزار میلیارد تومان تسهیلات به شرکت های دانش بنیان پرداخت نموده است.

به گفته معاون رئیس جمهور، ما بیش از یک میلیون متر مربع فضای نوآوری در کشور داریم و هم اکنون 9 کارخانه نوآوری در تهران و شهرهای عظیم کشور داریم و میزان سرمایه گذاری بخش خصوصی در این مراکز نوآوری 20 برابر بخش دولتی است.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری با بیان اینکه در سه سال اخیر بیش از 2 هزار نفر از جوانان کشور که در 100 دانشگاه برتر دنیا تحصیل می کردند به کشور بازگشتند، گفت: در مجموع به طور متوسط بین 600 تا 650 نفر از این جوانان تحصیل نموده هر سال به کشور بازگشتند، زیرا فردی که در 100 دانشگاه برتر دنیا تحصیل نموده است در واقع آدم خاصی است.

ستاری گفت : ما هم اکنون شرکت های استارتاپ عظیمی در ایران داریم، مثلا شرکت های تاکسیرانی اینترنتی فقط در تهران یک میلیون تاکسی آنلاین دارد در حالی که این تعداد تاکسی در شهر نیویورک بین 250 تا 300 هزار تاکسی است.

وی با بیان اینکه انجام میلیون ها تراکنش بانکی بدون خطا در کشور نشان از فرهنگ سازی مناسب استفاده از تکنولوژی و فناوریهای جدید است گفت: بدون تردد اقتصادی سنتی در برابر اقتصادی دانش بنیان بازنده واقعی است، زیرا سیستم های سنتی در اقتصاد کشورها دیگر نمی توانند در برابر شرکت های دانش بنیان خودی نشان دهند.

معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری یادآور شد: معاونت علمی ریاست جمهوری بیش از 140 خدمت به شرکت های دانش بنیان ارائه می نماید که دسترسی به منابع اقتصادی مورد احتیاج و حمایت از صادرات محصولات ایرانی به بازارهای هدف مهم ترین آن است و این معاونت از تمام شرکت های دانش بنیان تازه تاسیس حمایت خواهد نمود و از 18 ماه پیش هرگونه سرمایه گذاری در زنجیره تامین امنیت غذایی کشور مورد حمایت معاونت علمی ریاست جمهوری قرار گرفته است.

ستاری گفت: هم اکنون 10 هزار نوع تجهیزات آزمایشگاهی در شرکت های دانش بنیان کشور فراوری می گردد که بسیاری از این تجهیزات به کشور های خارجی صادر می گردد و هم اکنون ایران به یکی از عظیمترین فراوری کننده تجهیزات آزمایشگاهی تبدیل شده است.

معاون علمی وفناوری ریاست جمهوری اظهارداشت: در بحث نیروی انسانی تحصیل نموده کشورمان شرایط فوق العاده ای دارد، زیرا وجود 4 میلیون دانشجو در کشور در کمتر کشوری وجود دارد و بین 13 تا 14 میلیون نفر تحصیلنموده در کشور داریم و وقتی می گویم که 6 هزار استارتاپ در کشور داریم، یعنی اینکه این شرایط در کمتر کشوری وجود دارد.

ستاری تاکید نمود: هرچه علم و فناوری محور توسعه کشور شوند، نقش دانشگاه ها در افزایش ارزش اضافه نموده بیشتر خواهد شد و شرکت های دانش بنیان و مراکز نوآوری و استارتاپ ها صندلی مهم خود را در بین مردم پیدا خواهند کرد.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1464

به "خبرنگاران ستاری: درآمد سال گذشته شرکت های دانش بنیان 120هزار میلیارد تومان بود" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران ستاری: درآمد سال گذشته شرکت های دانش بنیان 120هزار میلیارد تومان بود"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید