خبرنگاران پیشگامی برق در ارائه تخفیف&zwnjها؛ مشوق ورود بخش آب و گاز

به گزارش کاشیا، تهران - خبرنگاران - وزیر نیرو با اشاره به پیشگامی صنعت برق در تخفیف صد درصدی هزینه برق مشترکان گفت: این پیشگامی باعث شد تا بخش های گاز و آب نیز در این حوزه وارد شوند.

خبرنگاران پیشگامی برق در ارائه تخفیف&zwnjها؛ مشوق ورود بخش آب و گاز

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت نیرو، رضا اردکانیان امروز یکشنبه در جلسه امور برق وزارت نیرو و در جمع مدیران ارشد این بخش که با موضوع برق امید برگزار شده بود، ضمن تاکید بر لزوم هماهنگی بخش های مختلف صنعت آب و برق اضافه نمود: با توجه به تدارک مقدمه های لازم برای اجرایی شدن این طرح در بخش آب، لازم است که در این زمینه هماهنگی کاملی بین بخشهای مختلف وزارت نیرو ایجاد شود.

وی با بیان اینکه لازم است آموزش ها، فعالیت های رسانه ای و بهره گیری از همه راهکارهای اطلاع رسانی با شدت بیشتری ادامه یابد تا به تاثیرگذاری منجر شود، گفت: باید موضوع انرژی و چگونگی مدیریت مصرف انرژی به یکی از محورهای گفتگو و بحث در جامعه تبدیل شده و قرار دریافت در زمره مشمولان طرح برق امید، برای همه مشترکان و مردم مهم باشد.

وزیر نیرو با بیان اینکه اطلاعات طرح هرچه دقیق تر و شفاف تر باشد، تحلیل ها به نتیجه بهتری خواهد رسید، به ایجاد رقابت میان شرکت ها اشاره کرد و گفت: این ایجاد رقابت باعث خواهد شد تا نوآوری ها بیشتری در زمینه اجرا نمود پیدا کند.

اردکانیان در رابطه با طراحی قبوض جدید برق گفت: تا حد امکان باید اطلاعات صحیحی در خصوص راهکارهای کاهش مصرف برق به مشترکان داده شود تا همه مشترکان از جایگاهشان در زمینه مصرف آگاه شوند؛ چرا که اعتماد مردم، سرمایه اصلی وزارت نیرو است و باید از این سرمایه مراقبت کرد.

وزیر نیرو در حاشیه جلسه امور برق که در مرکز پایش صنعت برق برگزار شده بود، از نمایشگاه سیر تکمیلی قبض برق در ایران و نمونه کولر آبی کم مصرف با برق خودتامین که انرژی مورد نیاز آن از پنل خورشیدی تامین می شود، بازدید کرد.

پس از تصویب طرح برق امید، جمع بندی بر این بود که مشترکان برق برای دستیابی به مزایای این طرح باید به اطلاعات کامل تری از میزان مصرف برق خود در مقایسه با دوره های قبلی و همچنین معین شدن میزان فاصله با جداول مصرف برق داشته باشند؛ به همین منظور، مجموعه توانیر نمونه کاملی از قبض برق را با امکانات مقایسه مشترک با مشترکان هم رده در منطقه جغرافیایی خود و در بین سایر مشترکان شهرستان خود طراحی کرده است.

در قبوض جدید برق، با نمودارهای گرافیکی میزان مصرف مشترک در مقایسه با سقف مجاز مصرف در هر پله مصرفی معین است و همزمان در سامانه برق ایران (اپلیکیشن برق من) در دسترس عموم مردم قرار می گیرد.

همچنین در این مراسم، مدل خود تامین برق مشترکان خانگی از طریق پانل خورشیدی بر بام منازل نیز با حضور وزیر نیرو مورد بازدید قرار گرفت. در این مدل، پنل های خورشیدی قابل نصب روی کولرهای آبی بر بام منازل است.

برای نصب و اجرای مولدهای خورشیدی کوچک مقیاس در قالب طرح برق امید به میزان هزینه اجرا، متقاضی برای دریافت وام به بانک معرفی می شود و هر مشترک تنها می تواند یک بار از مزایای این طرح استفاده کند.

علاوه بر آن، سود وام دریافتی تا سقف 2 میلیون تومان توسط وزارت نیرو از طرح یارانه سود تسهیلات پرداخت می شود.

با نصب هر سامانه 0.5 کیلوواتی خورشیدی مقیاس کوچک به طور متوسط ماهیانه 75 کیلووات ساعت برق تولید می شود که این میزان در تابستان بیشتر از این مقدار بوده و به طور مستمر منجر به کاهش هزینه های مصرف برق مشترک می شود؛ به این منظور یارانه مطابق با ساز و کار مصوب، توسط شرکت ساتبا پرداخت خواهد شد.

هدف از اجرای طرح برق امید افزایش قیمت مصرف نبوده و امید است بیشتر مشترکان مشمول کاهش و اصلاح الگوی مصرف شوند، در صورتی که پرمصرفها هیچ اقدامی برای مدیریت مصرف خود نداشته باشند، مشمول پرداخت هزینه اضافه خواهند شد.

بطور متوسط حدود 30 درصد مشترکان برق کشور در محدوده کم مصرف، 15 درصد پرمصرف و 55 درصد در محدوده خوش مصرف هستند. براساس طرح برق امید، مشترکانی که متوسط مصرف ماهیانه برق آنها در ماه های گرم سال 100 کیلووات ساعت و کمتر و در ماه های سرد سال 80 کیلووات ساعت و کمتر باشد هیچ مبلغی پرداخت نمی کنند.

منبع: ایرنا
انتشار: 16 دی 1399 بروزرسانی: 16 دی 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1365

به "خبرنگاران پیشگامی برق در ارائه تخفیف&zwnjها؛ مشوق ورود بخش آب و گاز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران پیشگامی برق در ارائه تخفیف&zwnjها؛ مشوق ورود بخش آب و گاز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید