خبرنگاران کشاورزان خراسان شمالی تناوب کشت را رعایت کنند

به گزارش کاشیا، بجنورد- خبرنگاران- مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: کشاورزان با شیوه های صحیح و اصولی در دیمزارهای حاصلخیز و پرباران استان به تناوب کشت غلات، حبوبات و علوفه های کوتاه قد ادامه دهند.

خبرنگاران کشاورزان خراسان شمالی تناوب کشت را رعایت کنند

مهندس محمدنقی کاظمیان روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران از کشاورزان خواست تا اراضی آیش را نیز زیر کشت ببرند.

وی گفت: این اقدام علاوه بر افزایش تولید محصولات زراعی و به خصوص غلات موجب افزایش منابع مالی و درآمدی کشاورزان می شود.

وی افزود: بهره برداران در این اراضی گیاهان کوتاه قد نظیر حبوبات و انواع علوفه کشت کنند.

وی جلوگیری از فرسایش بادی، خاکی و شکمک دیمزارها را از دیگر اهداف کشت در اراضی آیش دانست و گفت: با استفاده از کشت اصولی در اراضی آیش کشاورزی نیمه حفاظتی نیز ایجاد خواهد شد و همچنین باقی مانده بقایای گیاهی نیز به تغذیه خاک کمک می کند.

وی افزود: اراضی آیش را کم کم باید با گیاهانی که نیاز آبی کمتر و همچنین دوره زمان کوتاه و سازگاری اقلیمی داشته باشند کشت کنیم.

وی گفت: گیاهان علوفه ای که در این اراضی در زمان بارندگی کشت و پس از یک بارندگی دیگر هم قابل برداشت می شود.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با بیان اینکه کشت در اراضی آیش یکی از سیاست های وزارت جهاد کشاورزی است افزود: بهره برداران این استان طبق برنامه گذشته در دیمزارها در یک سال گندم و یا جو کشت می کنند و یک سال را نیز به عنوان آیش رها می کنند که از آنان می خواهیم این فرایند را تغییر دهند زیراکه کشت گیاهان علوفه ای و حبوبات از آیش مزایای بیشتری دارد.

کاظمیان از بهره برداران خواست در فصل پاییز اراضی خود را شخم بزنند تا حجم خاک افزایش یابد و آب بیشتری به آن نفوذ کند و در فصل بهار با یک دیسک ساده علف های هرز از بین خواهد رفت و می توانند عملیات کشت را انجام دهند.

وی افزود: همچنین باید بهره برداران در اراضی با شیب کمتر نسبت به کشت محصولات زراعی اقدام کنند.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: بارندگی مناسب پاییزه که پس از چند هفته انتظار روی داد، کشت و کار غلات در مزارع آبی و دیم را رونق داده، بطوریکه هم اکنون بیش از 60 درصد از اراضی زیر کشت رفته است.

کاظمیان گفت: بارندگی های پاییزه همه کشاورزان این استان را خرسند کرد و زمینه آغاز کشت محصول را برای دیم کارانی که از مدتها پیش چشم به آسمان در انتظار بارانی موثر بودند، فراهم کرد.

وی سطح ابلاغی کشت گندم آبی استان در سال جاری را 47 هزار و 380 هکتار و ابلاغی گندم دیم را نیز 98 هزار هکتار بیان کرد.

مدیر امور زراعت سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی افزود: تغییر اقلیم و نوسانات درجه حرارت در سال های اخیر در استان بیشتر شده است و معمولا پاییزهای خنک و کم بارانی داریم اما زمستان ملایم تر و بارش باران بیشتر از معمول را تجربه می کنیم.

وی سطح زیر کشت جو ابلاغی استان را نیز 48 هزار هکتار بیان کرد و افزود: از این سطح 25 هزار هکتار آبی و 23 هزار هکتار دیم است.

کشاورزان خراسان شمالی در تابستان سال جاری 131 هزار و 171 تن گندم مازاد بر نیاز خود را به سیلوها و مراکز خرید تحویل دادند، این در حالی است که در سال گذشته 161 هزار و 347 تن محصول گندم تحویل شده بود که 18.6 درصد کاهش نشان می دهد.

برآورد شده بود سال جاری 265 هزار تن گندم از کشتزارهای خراسان شمالی برداشت و 140 هزار تن آن به سیلوها تحویل شود.

98 هزار هکتار از دیمزارها و 47 هزار هکتار از کشتزارهای آبی خراسان شمالی در سال زراعی گذشته زیر کشت گندم رفته بود.

استان خراسان شمالی در تولید گندم دیم رتبه 16 و گندم آبی رتبه 18 کشور را دارد.

میانگین بارندگی سالانه در استان خراسان شمالی 240 میلی متر است.

خراسان شمالی با جمعیت بیش از 863 هزار نفر 344 هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که از این سطح 300 هزار هکتار کشتزار است و بیش از 80 هزار بهره بردار بخش کشاورزی در این حوزه فعالیت می کنند.

این استان 2 هزار و 843 هکتار وسعت دارد که 16 درصد از این گستره، معادل 452 هزار هکتار قابل کشت است.

طبق داده های مرکز آمار ایران در سال 97 در طرح آمار گیری زراعت سطح اراضی آیش استان حدود 180 هزار هکتار اراضی آبی و دیم است.

منبع: ایرنا
انتشار: 9 دی 1399 بروزرسانی: 9 دی 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1349

به "خبرنگاران کشاورزان خراسان شمالی تناوب کشت را رعایت کنند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران کشاورزان خراسان شمالی تناوب کشت را رعایت کنند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید