خبر خوب درباره دریاچه ارومیه

به گزارش کاشیا، رییس دفتر استان های ستاد احیای دریاچه ارومیه با بیان اینکه حجم آب دریاچه به بیش از سه میلیارد و 210 میلیون مترمکعب رسیده است، گفت: هم اینک این میزان نسبت به کمترین حجم ثبت شده در سال 1393، پنج برابر شده است.

خبر خوب درباره دریاچه ارومیه

از وبسایت ویکی پدیا دیدن نمایید.

ایرنا: فرهاد سرخوش روز پنجشنبه با اعلام اینکه تراز دریاچه ارومیه به یک هزار و 271 متر و 22 سانتی متر رسیده است، گفت: اقدامات دولت تدبیر و امید در احیای نگین آبی آذربایجان سبب شده تا تراز آن نسبت به کمترین میزان ثبت شده بیش از یک متر و 18 سانتی متر افزایش یابد.

وی در رابطه با وسعت دریاچه ارومیه نیز گفت: وسعت نگین آبی آذربایجان از مرز 2 هزار و 767 کیلومتر مربع گذشته که نسبت به سال 1394 و قبل از شروع اقدامات عملی ستاد احیا بیش از 2 برابر افزایش یافته است.

رییس دفتر استان های ستاد احیای دریاچه ارومیه با اشاره به اینکه در سال گذشته بیش از یک میلیارد و 425 میلیون مترمکعب آب به عنوان حق آبه به دریاچه سرازیر شده است، اضافه کرد: شاهد افزایش دوباره تراز دریاچه ارومیه با سرازیر شدن حق آبه آن طی هفته های آینده خواهیم بود.

سرخوش با اعلام اینکه طرح های مهم انتقال آب به دریاچه ارومیه طی سال جاری و به تدریج به بهره برداری می رسد، اضافه کرد: طرح انتقال آب از جنوب آذربایجان غربی تا انتها سال جاری و توسط رییس جمهوری افتتاح می شود.

وی با بیان اینکه دریاچه ارومیه یک حوضه آبی بسته است و میزان تبخیر آب آن در فصل گرما سبب کاهش تراز آن می شود، گفت: طرح های انتقال آب به دریاچه ارومیه سبب جبران میزان تبخیری این دریاچه شده و پیش بینی می شود سالانه تراز آن حدود یک متر افزایش یابد.

نمودار تغییرات 30 ساله دریاچه ارومیه بر پایه داده های ماهواره ای نشان می دهد که این دریاچه هنوز با روزهای خوب خود فاصله زیادی دارد و افزایش بارش ها و استفاده بهینه از منابع آبی بر اساس سیاست های ستاد احیای دریاچه ارومیه می تواند ضمن ادامه فرایند افزایش تراز آب این دریاچه، به احیای کامل آن بیانجامد.

قبل از تشکیل ستاد احیای دریاچه ارومیه تراز این حوزه آبی بسته سالانه به طور متوسط 40 سانتی متر کاهش می یافت اما در سایه اقدامات دولت تدبیر و امید، فرایند خشک شدن آن متوقف شد.

هرچند تراز یک هزار و 274 متر به عنوان ارتفاع اکولوژیک دریاچه ارومیه اعلام شده ولی این دریاچه در تراز یک هزار و 272 متر هم شرایط مطلوب خواهد داشت و بیش از 95 درصد کانون های ریزگرد آن رفع خواهد شد.

دریاچه ارومیه در قالب طرح های ستاد احیا قرار است ظرف مدت 10 سال / از 1394/ به تراز اکولوژیک خود برسد که حدود یک ونیم تا 2 سال از برنامه عقب است؛ این دریاچه از اواسط دهه 1380 شروع به خشک شدن کرد و بنا بر آمار بین المللی تا سال 2015 میلادی حدود 80 درصد از مساحت آن خشک شد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 17 دی 1399 بروزرسانی: 17 دی 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1367

به "خبر خوب درباره دریاچه ارومیه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبر خوب درباره دریاچه ارومیه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید