خدمت کرونا به بازار فروش صنایع دستی!

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی گفت: در دوران کرونا و محدودیت صادرات، فروش مجازی باعث رونق بازار هنرمندان صنایع دستی شده است.

خدمت کرونا به بازار فروش صنایع دستی!

ایسنا: مصطفی مرزبان با اشاره به شرایط کنونی صنایع دستی استان مرکزی، اظهار کرد: با توجه به اینکه اغلب کارگاه های صنایع دستی استان در منزل فعال هستند، کرونا فشار و ضرر هنگفتی به امر فراوری وارد نکرد و تنها در صادرات چمدانی و فروش محصولات تاثیر منفی داشت.

وی با بیان اینکه صنایع دستی استان مرکزی به نسبت صنعت گردشگری خسارت کمتری از کرونا متحمل شد، گفت: خوشبختانه در امر آموزش و ترویج صنایع دستی دوره های بسیاری در رده حرفه ای و غیرحرفه ای برگزار شده است که اثربخشی آن را شاهد هستیم.

مرزبان اضافه کرد: در ساخت بازارچه های دائمی صنایع دستی طی دو سال اخیر اقدامات مطلوبی به انجام رسیده و حتی جزو استان های صاحب نام هستیم چراکه از 12 شهرستان، 10 شهرستان دارای بازارچه فعال هستند و تنها شهرستان های خنداب و زرندیه باقی مانده اند که سال جاری با پیگیری صورت گرفته و سفر وزیر میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی به استان مرکزی، مبلغ یک میلیارد تومان برای ساخت این دو بازارچه دریافت شد.

وی با بیان اینکه زمین لازم برای ساخت این بازارچه اختصاص یافته است و به محض طراحی، عملیات ساخت شروع می گردد، اضافه کرد: همچنین در نظر است که بازارچه ای در محل سرچشمه محلات نیز احداث گردد و با اختصاص زمین از سوی شهرداری عملیات احداث شروع خواهد شد.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان مرکزی توضیح داد: هر کدام از بازارچه های صنایع دستی فعال در استان بالغ بر 8 تا 12 غرفه دارد که به صورت کاملا رایگان تجهیز شده است و با امکانات آب و برق و گاز در اختیار هنرمندان شاخص قرار گرفته است تا برای فراوری و فروش محصولات صنایع دستی حمایت لازم صورت گیرد.

وی در مورد احیای رشته های صنایع دستی منسوخ شده، اعلام کرد: در این راستا موضوع آموزش و ترویج مدنظر اداره کل واقع شده است و حتی تعدادی از رشته ها با ارائه آموزش احیا شده اند.

مرزبان با اشاره به صادرات محصولات صنایع دستی، گفت: با توجه به شرایط کرونا و محدودیت در سفرها و پروازها، عملا صادرات متوقف است ولی کرونا در کنار همه معایب، فرصت مغتنمی برای هنرمندان صنایع دستی به شمار می رود چراکه یاری کرد محصولات خود را به وسیله سایت و نمایشگاه های مجازی به فروش برسانند. حتی در اراک یکی از هنرمندان بیش از 50 میلیون تومان محصولات چرمی خود را علاوه بر فروش روتین و خرد، برای کشور افغانستان و ارمنستان طی قراردادی دوساله فراوری خواهد نمود. این تجربه جدید اگر با همت و خلاقیت هنرمندان در فروش همراه گردد می تواند به درآمدهای مناسب بینجامد.

منبع: توریسم آنلاین
انتشار: 11 تیر 1400 بروزرسانی: 11 تیر 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1682

به "خدمت کرونا به بازار فروش صنایع دستی!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خدمت کرونا به بازار فروش صنایع دستی!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید