در خدمت و خیانت سلبریتی های دست به قلم

به گزارش کاشیا، به گزارش زندگی امروز ، عده ای می گویند دنیای هنر لایتناهی است. با ورود آدم های تازه کسی جای کسی را نخواهد گرفت. با اضافه شدن هر هنرمند به عالم هنر خانه کسی تنگ نخواهد شد. می گویند دایره این عرصه انقدر وسیع هست که بشود همه آدمها را به مقدار وسعی که در هنرنمایی هایشان دارند، در دایره هنرمندان قرار داد. می گویند هنرمند را نباید در یک رشته یا یک عرصه خاص محدود کرد؛ تا جایی که می شود شاعرانی را پیدا کرد که همزمان نقاشی می کنند یا به بازیگرانی رسید که در کنار دنیای تصویر دست به قلم هم می شوند ؛ اما در مقابل این موضوع و با وجود همه آزادی هایی که عده ای برای عالم هنر قائل اند؛ دسته ای دیگری را می توان پیدا کرد که بسته به رشته ای که در آن مشغول هستند نسبت به آن تعصب دارند، برای خوش آمد گویی به آدم های تازه وسواس به خرج می دهند و حتی سختگیرترند؛ برای همین شاید ورود یک هنرمند سرشناس از جایی دیگر به دنیای کاری شان خیلی به مذاق آن ها خوش نیاید و دکمه اعتراض و انتقادهایشان را روشن کند. افرادی که معتقدند سایه معروفیت این آدم های سرشناس آنقدر بزرگ هست که ممکن است روی دیده شدن کار آن ها سنگینی کند.

در خدمت و خیانت سلبریتی های دست به قلم
اندر حکایت هنرمندانی که مدعی نیستند!

با یک سرچ ساده در همین یکی دو سال اخیر می شود به نام تعدادی از هنرمندان سینما و تلویزیون رسید که در عرصه شعر و ادبیات هم دست به قلم شده اند و از آثارشان رونمایی کرده اند. کتاب هایی که طبق آمار و ارقام با تیراژهای بالا و حتی در مدت زمان کم توانسته اند به فروش خوب و چشم گیری دست پیدا کنند. در این میان می توان به افرادی مثل بهنوش بختیاری، لیلا اوتادی، امیر آقایی، مژده لواسانی، سجاد افشاریان، صابر ابر و.... اشاره کرد. افرادی که هر کدام در زمینه های داستان، شعر و دلنوشته دست به قلم شده اند و کتاب هایشان را روانه بازار کرده اند. بعضی از آن ها با وجود انتشار کتاب اعلام کرده اند که همچنان در حوزه شعر یا ادبیات ادعایی ندارند؛ تا جایی که مژده لواسانی در مقدمه کتابش نوشته چهار فصل این کتاب شعر نیست! نوشته های گاه و بی گاه من است از سر دلتنگی، همین و تمام! یا حتی صابر ابر در شروع کتابش برای مدعی نبودنش در این عرصه گفته: من در برگ هایِ پیش رو نه ادعایی به عکاسی دارم و نه ادبیات، هر آنچه در این صد صفحه می بینید و می خوانید لحظه هاییست که با شما شریک شدم، تمام عکسها با تلفن همراهم گرفته شده و تمام نوشته ها در همان لحظه ثبت عکس نوشته شده اند...همینقدر تکلیف روشن بگویم: صد روز زندگیم را با شما قسمت کردم.

در خدمت و خیانت سلبریتی های دست به قلم

حتماً شما هم هر چند وقت یک بار با عبور از فرهنگسراها یا کتاب فروشی های بزرگ شاهد برگزاری مرنامی مثل جشن امضا یا رونمایی از کتاب های مختلف بوده اید؛ جشن امضاهایی گاه با صف های عریض و طویل که در بسیاری از موارد نه برای یک نویسنده یا شاعر نام آشنا، که برای امضای کتاب چهره های معروف یا همان سلبریتی ها اتفاق می افتد. عده ای از این حضور و شور مردم به نام یک نکته مثبت یاد می کنند و می گویند انتشار کتاب از نویسنده و شاعرانی از این دست شاید بهانه خوبی باشد تا مردم به واسطه دیدن و خریدن کتاب چهره محبوبشان، بیش از پیش با عالم کتاب و عادت کتاب خوانی آشتی کنند و در کنار خریدشان سراغ کتاب نویسنده های دیگر هم بروند. اما در کنار این ها عده ای دیگر بر این باورند که حضور کتاب هایی از این دست و پر و بال دادن به آن ها باعث به حاشیه رفتن آثاری می شود که شاید بیشتر مستحق دیده شدن باشند. به همین دلیل به محض دیدن صف های عریض و طویل با یک سؤال بزرگ روبرو می شوند. آن هم اینکه بخش قابل توجهی از آدم های این صف، بیشتر مشتاق گرفتن خود کتاب اند یا گرفتن عکس یادگاری؟!

علیرضا بدیع: عکس و امضا گرفتن مردم ایرادی ندارد

علیرضا بدیع شاعر و ترانه سرای نام آشنایی است که بیشترمان بخشی از آثار او را در حافظه شنیداری مان به خاطر می آوریم. شاعری که این روزها به خاطر سخت گیری و نقدها صریحش نسبت به ترانه هایحامد همایون و حمید هیراد او را به صراحت لهجه می شناسیم، همین خصلت او و از طرفی حضورش در مرنام رونمایی کتاب مژده لواسانی بهانه ای شد تا درباره موضوع گزارشمان با او صحبت کنیم.

بدیع در همان ابتدا برایمان از کتاب مژده لواسانی حرف زد. کتابی که طبق گفته خودش نام گذاری آن پیشنهاد خود او بوده است: اگر در وهله اول بخواهیم از لحاظ کیفی به آن چیزی که خانم لواسانی منتشر کردند بپردازیم. حقیقت این است که نمی توان بر روی آن نام شعر سپید یا آزاد را گذاشت و خود ایشان هم داعیه ای مبنی بر شاعری ندارند. او مجری کاربلدی است که طی سال ها به خاطر سخنوری و بداهه گویی، احساس کرده می تواند جملاتی زیبا و دل نشین که به ذائقه عامه مردم هم خوش بیاید بنویسد. نه فقط او که خیلی از مجریان دست به قلم می شوند و دلنوشته های خودشان را ثبت و ضبط می کنند. خانم لواسانی هم به خاطر هم نشینی و تشویق شاعرانی مثل محمدرضا عبدالملکیان ، دست به انتشار این متون ادبی زده است.برای همین نمی شود با معیار شعر آزاد و سپید سراغ کتابی رفت که متن ادبی و دلنوشته است. او درباره ورود چهره ها به حوزه ادبیات و شعر و استقبال مردم برای گرفتن عکس و امضا از آن ها گفت: نه عکس و امضا گرفتن ایرادی دارد و نه اینکه یک فرد مطرح در یک حوزه خاص به حوزه ای دیگر ورود پیدا کند. چیزی که اشکال دارد و به آن نقد وارد است این است که آن شخص نتواند در آن حوزه نو به خوبی ایفای نقش کند و قصد داشته باشد از رانت چهره بودنش استفاده کند.

امید صباغ نو:شعر خوب در صندوق نمی ماند!

امید صباغ نو یکی دیگر از شاعرانی بود که برای موضوع گزارشمان سراغش رفتیم. او درباره فعالیت هنرمندان در این عرصه نظری مشابه علیرضا بدیع داشت. این شاعر و ترانه سرا معتقد بود که برای حضور در این وادی افراد باید با قواعد کار و صنایع ادبی حداقل آشنایی را داشته باشند: باید این را در نظر داشت که یک سری از افراد استعداد این را دارند که در دو حوزه فعالیت داشته باشند و حضورشان هم در زمینه های مختلف منافاتی با همدیگر ندارد. برای نمونه ما خواننده هایی داریم که هم زمان هم می خوانند و هم ترانه سرایی می کنند؛ مثل محسن یگانه یا رستاک حلاج که هم خواننده های خوبی هستند و هم ترانه هایی که می گویند به حس و حال خودشان نزدیک است. ولی عده دیگری هم هستند که وقتی وارد این عرصه می شوند نتیجه خوبی حاصل نمی شود؛ چون یا استعدادش را ندارند و یا حداقل اصول اولیه و صنایع ادبی در آن کار رعایت نمی کنند. این افراد شاید به واسطه شناخته شدن کارشان دیده شوند و مخاطب زیادی هم داشته باشند ولی در نهایت، آن اتفاق درست نمی افتد. شاید بهتر باشد که در مرحله اول از خودمان شروع کنیم. سعی کنیم در هنری که داریم و پیش از این پیروز تر عمل کرده ایم در همان حوزه ادامه بدهیم و سراغ هنرهایی نرویم که هنر و کار اصلی خودمان را هم زیر سؤال ببرد. یکی دیگر از سؤال های که از امید صباغ نو پرسیدیم نظر او درباره به حاشیه رفتن یا نادیده گرفتن آثار نویسنده های دیگر بود:من خیلی به این موضوع اعتقادی ندارم. ما همیشه از آزادی قلم و آزادی بیان حرف می زنیم. این را هم نمی توانیم بگوییم که واژهدر انحصار و اختیار چند آدم خاص باشد. هر کسی حق دارد هر نوشته ای را که دوست دارد بنویسد، چاپ کند و خودش را محک بزند. اینکه می گویم اعتقاد ندارم برای این است که به قول استاد سلمانی شما اگر شعر خوبی بگویید و آن را در یک صندوق بگذارید و چهار قفله اش هم بکنید آن شعر اگر اثر خوبی باشد از آن صندوق رد می شود و به دست مردم می رسد. اگر شاعری شعر خوبی داشته باشد بالاخره مخاطبش را پیدا می کند. شاید ابتدای کار مخاطبانش به اندازه یک بازیگر معروف نباشد اما به اندازه یک شاعر خوب آن اثر جایگاه خودش را پیدا می کند.

لادن نیکنام:در هیاهو هرقدر فریاد بزنید شنیده نمی شوید

کسانی که اهل دنیای ادبیات و شعر باشند در میان شاعران و نویسندگان معاصر حتماً نام لادن نیکنام را به واسطه کتاب های شعر و داستان هایش شنیده اند؛ اما چیزی که باعث شد تا این بار سراغ این شخصیت برویم یادداشت صریح و بی پرده او نسبت به کتاب شعرامیر آقایی بود که با واکنش های زیادی روبرو شد. او درباره موضعش نسبت به حضور چهره ها و سلبریتی ها در دنیای شعر و ادبیات این طور گفت:من هیچ ایرادی در این نمی بینم که یک بازیگر یا هر هنرمند دیگری شروع به سرودن شعر کند. حتی با این مسئله ای ندارم که کسی مثل آقای امیر آقایی راهش را در شعر ادامه بدهد. همان طور که یک شاعر روزی ممکن است در یک فیلم بازی کند. منتها بحث این است که در هر کاری باید آداب آن کار هم رعایت شود. به نام مثال من که اهل قلم هستم ناگهان بخواهم در یک فیلم بازی کنم و بعد شروع کنم به تبلیغات عجیب و غریب برای آن فیلم؛ حتی بیایم از تمام اهرم ها و روابطی که بین اهالی قلم دارم استفاده کنم. این کار من قطعاً مسئله ساز خواهد شد و خیلی ها نسبت به این اتفاق نقد خواهند داشت؛ چون منِ هنرمند این اجازه را ندارم اعتباری را که در حوزه ای دیگر به دست آورده ام خرج حوزه دیگری کنم؛ برای اینکه دانش من باید پشتوانه کار هنری من در این حوزه باشد. هر هنرمندی در هر حوزه ای باید تولید محتوا و فکر داشته باشد و چیزی به خزانه اندیشه هنری اضافه کند. هنر پز نیست؛ بلکه یک امر فرهنگیِ جدی است که زیرساخت های فرهنگی یک مملکت را طی تاریخ شکل می دهد. او در ادامه بزرگ ترین آسیب این حوزه را نبود منتقدان ادبی دانست، آسیبی که در نهایت هم باعث سردرگمی مخاطب خواهد شد و هم دست آخر، منجر به دیده نشدن آثار خوب نویسندگان و شاعران: ما کلاً به تربیت اندیشمند هنری فکر نمی کنیم برای همین هم با آسیب های آن رو به رو هستیم. ما در حال حاضر انبوه شاعرانی را داریم که نمی دانیم کتاب کدامشان خوب است؟! اصلاً کدام اثر را باید خریداری کرد؟! بزرگ ترین آسیبی که در همه شاخه های هنری داریم به خاطر نبود منتقد در آن رشته است؛ چون با حضور منتقد هر چیزی در جایگاه خودش قابل تعریف و طبقه بندی خواهد بود.

لادن نیکنام در ادامه صحبت هایش راجع به تأثیر حضور آثار ناکارآمد افراد دیگر در دنیای شاعران و نویسندگان می گوید:من این اتفاق را به یک مهمانی تشبیه می کنم. یک مهمانی که در آن پر از هیاهو است. یک نفر در آن جمع می خواهد حرف درستی را به شما منتقل کند؛ آیا می تواند حرفش را به شما برساند؟ وقتی که سر و صدا زیاد باشد آن آدم هر قدر هم فریاد بزند شما چیزی نمی شنوید. به همین دلیل می گویم ما اگر گروهی از منتقدان را داشتیم که آثار را در حوزه های مختلف بررسی می کردند و قضاوت را بر عهده مخاطب می گذاشتند شاید دیگر با این مسائل روبرو نبودیم.

نگاه کن که من کجا رسیده ام

ناگفته نماند که میان همه چهره های سرشناس عالم سینما و تلویزیون که برای نوشتن و کتاب چاپ کردن دست به قلم شدند، می شود از آدم های زیادی یاد کرد که در رفت و آمد بین دنیای کلمات و دنیای تصویر آثار خوب و قابل احترامی را از خود بر جای گذاشتند؛ آثاری که برای اهالی فن آثار قابل دفاعی به تعداد میرود و بیشتر آن ها متفق القول نسبت به آن نظر مثبت دارند. از فروغ فرخزاد و حسین پناهی گرفته تا اندیشه فولادوند که از او ترانه معروف طهران،تهران را به یاد داریم یا شمس لنگرودیِ شاعر که تا چند سال قبل او را در لباس بازیگری ندیده بودیم ؛ حتی لازم است تا چند سال به عقب برگردید و اشعار حسین پناهی را با دکلمه های خاطره انگیزش به یاد بیاورید. هنرمندی که تا پیش از مرگش مردم به جای شاعری نازک طبع او را به نام یک بازیگر می شناختند. حتی فروغ فرخزاد هم در کنار همه اشعار به یاد ماندنی و زنانه اش در دنیا فیلمسازی آثاری همچون فیلمخانه سیاه است را در کارنامه کاری اش دارد؛ کاری که هنوز هم پس از سالیان دراز از آن به نام یک اثر برجسته در حوزه مستندسازی یاد می کنند.

منبع:مهر

منبع: زندگی روز
انتشار: 3 شهریور 1400 بروزرسانی: 3 شهریور 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1766

به "در خدمت و خیانت سلبریتی های دست به قلم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در خدمت و خیانت سلبریتی های دست به قلم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید