صید صنعتی تاثیر منفی بر صیادان محلی ندارد

رئیس سازمان شیلات کشور گفت: در اثر ساماندهی صید فانوس ماهیان در آب های جنوب، مواد اولیه 20 کارخانه ساخت پودر ماهی در مناطق جاسک، بندرعباس و قشم فراهم گردیده که عمده آنها در گذشته با مواد اولیه وارداتی فعال بودند.

صید صنعتی تاثیر منفی بر صیادان محلی ندارد

به گزارش خبرنگاران، حسن صالحی به ماجرای اخیر صید فانوس ماهیان در عمق دریای عمان اشاره نمود و گفت: سازمان شیلات ایران با انتقال فناوری از خارج موفق گردیده ظرفیت چند میلیون تنی فانوس ماهیان در دریای عمان را مورد بهره برداری قرار دهد.

رئیس سازمان شیلات کشور، بهره برداری از ظرفیت چند میلیون تنی فانوس ماهیان در دریای عمان و ساماندهی این گونه را ظرفیتی بسیار ارزشمند دانست و اضافه کرد: این سیاست از دهه 60 مورد نظر دولت های مختلف بوده اما به دلیل نبود امکانات و عزم جدی محقق نگردیده که اکنون سازمان شیلات ایران موفق گردیده با انتقال فناوری از خارج این ظرفیت را مورد بهره برداری قرار دهد.

وی، اضافه کرد: با این اقدام علاوه بر انتقال فناوری، صیادان بومی همگام با کار آموزش می بینند و از خروج ارز جلوگیری می گردد و شناورهای مجهز خارجی در این روش با قراردادهای اجاره به شرط تملیک، به تملک شرکت های ایرانی در می آیند.

صالحی با بیان اینکه سازمان شیلات کشور از سال 1390 تا کنون تعداد 261 موافقت اصولی در قالب 128 شرکت ایرانی برای صید فانوس ماهیان صادر نموده و هم اکنون نیز 91 فروند کشتی تمام ایرانی در اجاره شرکت های ایرانی فعال هستند، اظهار کرد: کشتی های خارجی فعال در صید فانوس ماهیان همگی در اجاره شرکت های ایرانی هستند و توسط سازمان بنادر و دریانوردی ثبت و با پرچم جمهوری اسلامی ایران به صید فانوس ماهیان مشغول هستند.

وی تاکید نمود: برخلاف ادعاها درصد کمی از شاغلین در عرشه کشتی های صید فانوس ماهیان خارجی هستند که عمدتا نیروهای متخصص وکارگرماهر هستند و بیشتر شاغلین ایرانی اند که جایگزینی نیروی کار ایرانی بعد از آموزش فنی و فراگرفتن مهارت در دستور کار سازمان شیلات ایران است.

رئیس سازمان شیلات ایران با اشاره به اینکه تمامی صید انجام گردیده در بنادر کشور تخلیه و به کارخانه های فراوری پودر ماهی منتقل می گردد، اضافه کرد: در اثر ساماندهی صید فانوس ماهیان در آب های جنوب، مواد اولیه کار 20 کارخانه ساخت پودر ماهی در مناطق جاسک، بندرعباس و قشم فراهم گردیده است که عمده آنها پیشتر با مواد اولیه وارداتی فعال بودند.

این مقام مسئول میزان اشتغالزایی صید فانوس ماهیان در کشور به صورت مستقیم و غیرمستقیم را بالغ بر 12 هزار نفر دانست و گفت: پودر ماهی فراوری گردیده از فانوس ماهیان به دلیل دارا بودن کیفیت بالا سبب افزایش راندمان صنعت آبزی پروری کشور گردیده که علاوه بر اشتغال زایی مانع از خروج ارز از کشور نیز گردیده است.

حسن صالحی با تاکید بر اینکه نه تنها فانوس ماهی هیچ گاه صید مرسوم شناورهای سنتی نبوده بلکه صید جانبی شناورها نیز عمدتا گونه یال اسبی غیر خوراکی در ایران بوده است، اضافه کرد: این گونه نیز در این مناطق صید نمی گردیده و حتی مصرف انسانی هم ندارد.

رئیس سازمان شیلات کشور، به حمایت از صیادان سنتی تاکید نمود و گفت: شناورهای صید صنعتی مانند فانوس ماهیان در محدوده آبی خارج از صید شناورهای سنتی مشغول فعالیت هستند و تخلفات معدودی هم اگر از سوی این شناورها اجرا شده توسط سازمان شیلات برخورد گردیده و در صورت تکرار، پروانه فعالیت شرکت نیز لغو می گردد.

صالحی، میزان صید ماهی تجاری توسط شناورهای صید فانوس ماهی را 2 هزار تن مطرح نمود و اضافه کرد: این میزان در مقایسه با 300 هزار تن صید ماهی استان هرمزگان سهمی کمتر از یک درصد دارد که بدیهی است نمی تواند تاثیر منفی بر میزان استحصال آبزیان توسط صیادان محلی استان داشته باشد.

وی توضیح داد: برخلاف ادعاهای اجرا شده، در صید فانوس ماهیان از ترال میان سطحی استفاده می گردد و این صید و میزان آن با استانداردهای سازمان شیلات و فائو مطابقت دارد.

رئیس سازمان شیلات کشور، میزان صید فانوس ماهیان در سال 96 را 26هزار 500 تن مطرح نمود و اضافه کرد: از این مقدار 16 هزار و 500 تن آن فانوس ماهی بوده که بالاتر از استاندارد 60 درصد صید اصلی و 40 درصد صید جانبی فائو بوده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "صید صنعتی تاثیر منفی بر صیادان محلی ندارد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صید صنعتی تاثیر منفی بر صیادان محلی ندارد"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید