علائم کرونای تازه چیست؟

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، خبرنگاران : علائم تازه ویروس کرونا را در این مطلب بخوانید.

علائم کرونای تازه چیست؟

کرونای نو هر از گاهی به علت جهش کرونا نامش تغییر می نماید. کرونای نو اومیکرون نام دارد. کرونای نو با جهش های بسیار زیادی که دارد می تواند اثربخشی واکسن های موجود را کاهش دهد. این کرونای نو علائمی دارد. در این مطلب به نشانه های کرونای نو پرداخته ایم.

به گزارش خبرنگاران، بیماری کرونا (کووید-19) یک بیماری مسری است که در اثر ویروس نو کرونا شیوع پیدا نموده است.

بیشتر افراد مبتلا به کووید-19 دچار بیماری خفیف تنفسی می­ شوند و بدون احتیاج به درمان ویژه بهبود پیدا می­ نمایند. احتمال بروز بیماری جدی در افراد مسن و کسانی که بیماری زمینه ای نظیر بیماری قلب و عروق، دیابت، بیماری مزمن تنفسی و سرطان دارند بیشتر است. برای تخمین احتمال ابتلا به کرونا می توانید رایگان در تست کرونا درمانکده شرکت کنید.

برترین راه پیشگیری و کند کردن فرایند سرایت بدست آوردن اطلاعات کافی درمورد ویروس کرونا، بیماری­ هایی که ایجاد می­ کند و نحوه­ سرایت است. شما می ­توانید با شستن دست­ ها یا استفاده از مواد ضدعفونی­ نماینده­ حاوی الکل و دست نزدن به صورت از خود و دیگران دربرابر این ویروس محافظت کنید.

ویروس کووید-19 در وهله­ اول به وسیله قطرات بزاق یا ترشحات بینی فرد بیمار هنگام عطسه و سرفه منتقل می ­شود بنابراین تمرین آداب تنفسی (مثلا سرفه کردن در آرنج) بسیار مهم است.

در حال حاضر، هیچ واکسن یا درمان خاصی برای کووید-19 وجود ندارد اما آزمایشات بالینی برای به دست آوردن درمان احتمالی ادامه دارد. در این نوشته آخرین اخبار واکسن کرونا را بخوانید.

علائم ویروس کرونا

سازمان بهداشت دنیای لیست علائم را از نظر شدت، شامل سایر علائم احتمالی نظیر ورم، جوش یا رنگ­ پریدگی انگشتان دست و پا و از دست دادن توانایی حرکت یا تکلم، دسته­ بندی می­ کند.

از جمله شایع­ ترین علائم:

تب

سرفه ­ خشک

خستگی

علائمی که کم­تر شایع است:

کوفتگی و درد

گلودرد

اسهال

ورم

سردرد

از دست دادن بویایی یا چشایی

جوش زدن پوست یا رنگ­ پریدگی انگشتان دست و پا

علائم جدی کرونا:

به سختی نفس کشیدن یا کم ­آوردن نفس

درد یا فشار روی قفسه­ سینه

از دست دادن توانایی حرکت یا تکلم

متخصصان پوست نیز به بیماری پا که تحت عنوان انگشت پای کووید نامیده می ­شود توجه نموده ­اند. در این شرایط انگشتان پا قرمز می ­شود، می­ سوزد و گاهی به خارش می ­افتد که شبیه به سرمازدگی است (شرایطی که پزشکان معمولا در انگشت دست و پای کسانی مشاهده می­ نمایند که ساعت ­های طولانی در هوای سرد مانده باشند).

به­ گفته­ مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا، درصورت مشاهده­ علائم زیر فورا باید تحت مراقبت­های پزشکی نهاده شد:

مشکل در تنفس

درد یا فشار مداوم روی قفسه­ سینه

گیجی

ناتوانی در هوشیاری یا هوشیار ماندن

کبودی لب یا صورت

گرچه مرکز کنترل و پیشگیری بیماری آمریکا می ­گوید این لیست شامل تمام علائم احتمالی نیست و با کشف اطلاعات بیشتر درمورد ویروس کرونا به روز رسانی خواهد شد، لیست کامل علائم کلیدی در حال حاضر شامل موارد زیر است:

تب یا لرز

سرفه

تنگی نفس یا اختلال در تنفس

خستگی مفرط

کوفتگی عضلات یا بدن

سردرد

از دست دادن حس بویایی یا چشایی

گلودرد

گرفتگی یا آبریزش بینی

حالت تهوع یا استفراغ

اسهال

راه ­های پیشگیری از ویروس کرونا

اگرچه هیچ واکسنی برای پیشگیری از کووید-19 وجود ندارد، شما می ­توانید اقداماتی برای کاهش خطر ابتلا انجام دهید. سازمان بهداشت دنیای و مرکز کنترل و پیشگیری بیماری برای جلوگیری از ابتلا به کووید-19 اقدامات زیر را پیشنهاد داده­ اند:

از مهمانی­ های بزرگ و تجمعات انبوه بپرهیزید.

با افراد مریض یا دارای علائم تماس نزدیک برقرار نکنید (تا 2 متر فاصله بگیرید).

تا حد امکان در خانه بمانید و به­ خصوص اگر خطر بروز بیماری جدی در شما بالاست، بین خودتان و دیگران (تا 2 متر) فاصله ایجاد کنید. یادتان باشد ممکن است بعضی از افراد بدون داشتن علائم یا اطلاع از ابتلا به کووید-19، دچار این بیماری بوده و آن را به دیگران منتقل نمایند.

دستان خود را مرتبا به مدت 20 ثانیه با آب و صابون بشویید یا از مایع ضدعفونی­ نماینده­ حاوی الکل 70% بهره ببرید.

در مکان­ های عمومی، مانند خواروبارفروشی، که اجتناب از تماس نزدیک با دیگران سخت است ماسک بزنید (به­ خصوص در مکان­ هایی که شیوع بیماری در آن بیشتر بوده است). از ماسک پارچه ­ای غیر جراحی بهره ببرید- ماسک جراحی و N95 باید در اختیار پرستاران و پرسونل پزشکی قرار گیرد.

هنگام عطسه یا سرفه جلوی دهان خود را با آرنج یا دستمال بپوشانید. دستمال آلوده را دور بیندازید. فورا دستان خود را بشویید.

به چشم، بینی و دهان دست نمالید.

درصورت بیماری، ظرف، لیوان، حوله، وسایل خواب و سایر موارد خانگی را از دیگران جدا کنید.

سطوحی که مرتب در معرض تماس واقع شده است، مانند دستگیره­ در، کلید چراغ، وسایل الکترونیکی و پیشخوان ­ها را هر روز تمیز و ضد عفونی کنید.

اگر مریض هستید، در خانه بمانید و به محل کار یا مدرسه نروید. فقط برای دریافت مراقبت­ های پزشکی از خانه خارج شوید. اگر بیمار هستید، از وسایل نقلیه­ عمومی، تاکسی و سوار شدن در یک ماشین بپرهیزید.

اگر بیماری مزمن دارید و خطر بروز بیماری جدی در شما بالاتر است، درمورد سایر روش­های مراقبت از خود با پزشک متخصص بیماری های عفونی مشورت کنید.

تشخیص سرماخوردگی از عفونت کرونا

وقتی در اواخر سال میلادی 2019 ویروس خطرناک کرونا برای نخستین بار در چین شناخته شد، شاید کسی گمان نمی کرد که این ویروس باعث ایجاد همه گیری در سطح دنیا شود و تا فصل شیوع سرماخوردگی طول بکشد.

اکنون که این ویروس همچنان در همه دنیا شیوع فراوان دارد و فصل سرماخوردگی در نیمکره شمالی زمین آغاز شده است، بعضی پرسش ها درباره شباهت ها و تفاوت های سرماخوردگی و عفونت کرونا در فکر ما وجود دارد که در این نوشتار به آنها می پردازیم.

علائم عفونت با ویروس کرونا

ابتلا به ویروس کرونا در بعضی افراد بدون علامت است یا علائم بسیار خفیف دارد. بقیه افراد علائمی مانند تب، سرفه خشک و خستگی را نشان می دهند. بیشتر افراد پس از ابتلا به عفونت کرونا، با استراحت در منزل بهبود می یابند. درصد کمی از مبتلایان دچار علائم جدی، مانند مسائل تنفسی شدید می شوند و باید در بیمارستان بستری گردند.

علائم گوارشی کرونا ویروس

بیشتر افراد با شنیدن COVID-19، علائمی مانند سرفه خشک و تب بالا را تصور می نمایند. اما تحقیقات نو در چین نشان می دهد که مواردی از COVID-19 فقط با علائم گوارشی ظاهر می شوند.

اسهال و سایر علائم گوارشی مثل تهوع، استفراغ و بی اشتهایی، تنها علامت در حدود یک چهارم از بیماران موارد خفیف COVID-19 در این مطالعه نو بوده است. این دسته از بیماران، دیرتر از بیماران با علائم تنفسی در پی مراقبت های پزشکی بوده اند.

یک تیم از بیمارستان اتحادیه و کالج پزشکی Tongji در ووهانِ چین اظهار داشته اند که عدم شناسایی زودهنگام این بیماران ممکن است منجر به انتقال ناخواسته بیماری به وسیله بیماران سرپایی با بیماری خفیف شود. بیمارانی که هنوز تشخیص داده نشده اند و از توانایی خود برای آلوده کردن دیگران آگاهی ندارند.

دکتر رابرت گلاتر، پزشک طب اورژانس در بیمارستان لنوکس هیل در شهر نیویورک بر این باور است که پزشکان فقط اکنون در حال یادگیری طیف متنوعی از علائم بیماران مبتلا به COVID-19 هستند.

بر اساس صحبت های دکتر گلاتر، متخصصان متوجه شده اند که علائم گوارشی، حتی بدون سرفه، تب و مشکل تنفس ممکن است علائم اولیه بیماری باشد. خبر خوب این است که بیشتر بیماران با علائم گوارشی به طور معمول بیماری خفیف دارند.

در مطالعه نو، محققان 206 بیمار مبتلا به نوع خفیف COVID-19 را مورد آنالیز قرار داده اند. یک چهارم از این بیماران فقط علایم گوارشی داشته اند و یک چهارم دیگر، علایم گوارشی و تنفسی را همزمان تجربه نموده اند. نیمی از بیماران تنها علایم تنفسی را از خود نشان داده اند.

این مطالعه نشان می دهد تمام بیماران گوارشی اسهال داشته اند و اسهال آنها بین یک تا 14 روز طول کشیده است. به طور میانه اسهال پنج روز و دفع مدفوع چهار بار در روز بوده است. محققان دریافته اند که حدود یک سوم بیماران با علامت گوارشی تب نداشتند.

بیماران با علائم گوارشی نسبت به بیماران با علائم تنفسی دیرتر به پزشک مراجعه می نمایند. در بیماران COVID-19 مبتلا به علائم گوارشی، مدت زمان آغاز علائم و پاک شدن از ویروس کرونا طولانی تر است.

تیم چینی تأکید نموده اند که البته بیماری های زیادی در جامعه وجود دارد که می تواند باعث علائم گوارشی شود و بیشتر موارد مشاهده شده از اسهال، تهوع، استفراغ یا بی اشتهایی ناشی از COVID-19 نیست.

پزشکان ضروری است علائم گوارشی حاد و نو در بیمار با تماس احتمالی COVID-19 را مشکوک در نظر گرفته و اقدامات تشخیصی لازم برای COVID-19 را در نظر بگیرند.

سرماخوردگی یا ویروس کرونا؟

خوب است بدانیم خانواده ویروس کرونا شامل انواع متعددی است. ویروسی که عفونت کرونا را به وجود می آورد، SARS-CoV-2 نام دارد. اما ویروس های دیگری از خانواده کرونا هم ممکن است در ما باعث ایجاد سرماخوردگی با علائم خفیف تا میانه شده باشند یا بشوند که ما چندان نگران آنها نیستیم.

ویروس کرونای خطرناک با نام SARS-CoV-2 در اثر جهش و تغییر در عوامل ژنتیک همان انواع قبلی ویروس کرونا پدید آمده است.

خوب است بدانیم 15 تا 30 درصد از موارد سرماخوردگی، به وسیله انواع قدیمی ویروس های خانواده کرونا ایجاد می شوند. بیشتر موارد سرماخوردگی ناشی از سرایت خانواده ای از ویروس ها با نام عمومی رینوویروس است.

چگونه می توان علائم عفونت کرونا را از سرماخوردگی تشخیص داد؟

بسیاری از علائم تنفسی عفونت کرونا و سرماخوردگی شبیه به هم هستند.

علائم سرماخوردگی به طور معمول ظرف مدت دو تا سه روز بعد از سرایت ویروس آغاز می شوند. این علائم شدت خفیف تا میانه دارند و شامل موارد زیر هستند:

عطسه

آبریزش بینی

گرفتگی بینی

سوزش گلو

سرفه

ترشحات پشت حلق

پرآبی چشم ها

در موارد نادر، تب (بیشتر موارد سرماخوردگی با تب همراه نیست)

به طور معمول، علائم سرماخوردگی در 10 تا 14 روز به طور چشمگیری بهبود می یابند.

چگونه می توان علائم عفونت کرونا را از سرماخوردگی تشخیص داد

بروز علائم عفونت کرونا بین دو تا 14 روز پس از انتقال ویروس کرونا آغاز می شوند، خفیف تا شدید هستند و حتی ممکن است به مرگ منتهی شوند.

علائم شایع عفونت کرونا عبارتند از:

بروز تب

سرفه

مسائل تنفسی

خستگی

سردرد

فقدان ناگهانی حس بویایی و یا چشایی

گلودرد

آبریزش و گرفتگی بینی

تهوع و استفراغ

اسهال

خوب است بدانیم بیشتر مبتلایان به عفونت کرونا علائم خفیف تا میانه دارند و با استراحت در منزل و درمان های غیرنسخه ای و بدون احتیاج به مراجعه به مراکز درمانی بهبود می یابند. برای اطمینان بیشتر علائم خود را با شماره تلفن 4030 یا پزشک معالج خود در میان بگذاریم.

سرماخوردگی و عفونت کرونا در زمینه پیشگیری و درمان چه تفاوت هایی با هم دارند؟

پیشگیری از سرماخوردگی مستلزم همان کارهایی است که برای پیشگیری از سرایت ویروس کرونا انجام می دهیم. مهم ترین نکات پیشگیری از هر دو بیماری به طور عمده شامل موارد زیر می شوند:

شستن مرتب دست ها با شوینده دست یا صابون برای دستِ کم 20 ثانیه

عدم لمس دهان، بینی و چشم با دست آلوده

اجتناب از نهاده شدن در نزدیکی افراد بیمار

ضدعفونی کردن اجسام و سطوحی که زیاد لمس می شوند

خطرآفرینی بالقوه ویروس کرونا باعث شد در زمینه پیشگیری از سرایت آن اقدامات بیشتری هم به موارد بالا اضافه شود، مانند:

پرهیز از حضور در تجمع ها

پوشاندن دهان و بینی با ماسک در اماکن عمومی پرتردد

تا این لحظه، سرماخوردگی و عفونت کرونا هیچ یک قابل درمان نیستند و باید علائم آنها را کنترل کنیم تا دوره خود را بگذرانند.

تفاوت عفونت کرونا و سینوزیت

سینوزیت یکی از بیماری هایی است که علائم آن شبیه به عفونت با ویروس کروناست؛ از جمله گرفتگی بینی، تب و سرفه. در این نوشتار برای این که بتوانیم سینوزیت و عفونت کرونا را از هم تشخیص دهیم به آنالیز تفاوت ها و شباهت های این دو بیماری می پردازیم.

پیش از هر چیز یادآوری می کنیم اگر با فردی مشکوک به عفونت کرونا تماس داشته ایم و هم اکنون علائمی شبیه آنفلوانزا در ما بروز یافته است، ضمن استراحت در منزل و تغذیه مناسب، حتما باید با شماره تلفن 4030 تماس بگیریم و از هدایت های تخصصی آنها استفاده نماییم.

سینوزیت چیست؟

در نوشتارهای پیشین به طور مفصل درباره سینوزیت حاد و سینوزیت مزمن نوشته ایم و اکنون به طور خلاصه به آن اشاره می کنیم.

سینوزیت به شرایطی گفته می شود که در آن لایه داخلی سینوس ها (حفره های موجود در استخوان های گونه و جمجمه در اطراف بینی) ملتهب شده است.

علل مختلفی از جمله انواع عفونت ها یا آلرژی می توانند مسبب آن باشند.

عفونت کرونا چیست؟

شاید این روزها کمتر کسی باشد که درباره عفونت کرونا نداند. ما هم به طور مفصل در نوشته های پیشین به این موضوع پرداخته ایم.

یکی از انواع تازه ویروس کرونا با نام علمی SARS-CoV-2 عامل ایجاد عفونت کروناست. این ویروس بیشتر باعث بیماری تنفسی و درگیری ریه می شود و با علائم شبه آنفلوانزای خود مانند تب و سرفه آغاز می شود. در موارد شدید، فرد ممکن است مسائل شدید تنفسی را هم تجربه کند. این بیماری می تواند زندگی مبتلایان را به طور جدی تهدید کند.

خوب است اشاره کنیم که برترین راه پیشگیری از سرایت ویروس کرونا، شستشوی دست ها با مایع شوینده دست یا صابون برای حداقل بیست ثانیه، خودداری از تماس دست آلوده با صورت و رعایت فاصله فیزیکی از سایر افراد است.

مقایسه عفونت کرونا با سینوزیت

برای مقایسه عفونت کرونا با سینوزیت، علائم هر دو مورد را در زیر آنالیز می کنیم. مهم ترین علائم عفونت کرونا که تا امروز شناخته شده اند، عبارتند از:

تب

سرفه خشک (در بیشتر موارد بدون خلط)

سردرد

گرفتگی بینی

سوزش گلو

مسائل تنفسی

کبودی لب ها یا صورت

لرز و بدن درد

فقدان ناگهانی بویایی یا چشایی

التهاب مخاط چشم

مسائل گوارشی

خستگی

درد قفسه سینه

علائم پوستی

اگر بخواهیم علائم سینوزیت را برشمریم، باید به موارد زیر اشاره کنیم:

تب

سرفه خلط دار

سردرد

گرفتگی بینی

سوزش گلو

مسائل تنفسی (فقط در موارد شدید که به ندرت اتفاق می افتد)

ترشحات پشت حلق

آبریزش بینی و عطسه

درد صورت

بد بویی نفس

تورم اطراف چشم

سفتی گردن

مسائل بینایی (در موارد شدید)

آیا ویروس کرونا می تواند باعث بروز سینوزیت شود؟

بنا به گفته پزشکان، ویروس کرونا می تواند باعث ایجاد عفونت دستگاه تنفسی فوقانی شود. سینوس ها هم مانند حلق و بینی یکی از اعضای دستگاه تنفسی فوقانی به شمار می فرایند. راه های تنفسی و ریه در مجموع دستگاه تنفسی تحتانی را شکل می دهند. اما در مجموع، تا به امروز اطلاعات دقیقی وجود ندارد که بدانیم آیا ویروس کرونا ممکن است منجر به بروز سینوزیت شود یا خیر.

علائم کرونای نو در بچه ها و نوجوانان

دکتر آنجلیک کوئتزی (Angelique Coetzee) که برای نخستین بار مسئولان آفریقای جنوبی را از بروز سویه نو ویروس کرونا آگاه ساخت، (6 آذر) به روزنامه انگلیسی دیلی تلگراف گفت که اوائل ماه جاری میلادی هنگام معاینه بیمارانش برای نخستین بار با علائمی روبرو شد که در آن موقع با عقل جور در نمی آمد.

از جمله این بیماران، جوانانی بودند که از خستگی مفرط رنج برده و کودک 6 ساله ای نیز به ضربان بالای قلب دچار شده بود. هیچ کدام از این بیماران حس بویایی یا چشایی خود را از دست نداده بودند.

این پزشک عمومی 33 ساله و رئیس انجمن پزشکان آفریقای جنوبی، اضافه نمود: این علائم بسیار متفاوت و خفیف تر از بیماران کرونایی گذشته بودند.

کوئتزی 18 نوامبر (27 آبان) و زمانی که آزمایش کرونای تمامی چهار عضو یک خانواده که از خستگی مفرط رنج می بردند، مثبت شد، شرایط را به کمیته مشورتی واکسیناسیون آفریقای جنوبی خبر داد.

به گفته وی درمجموع بیست وچند نفر از بیمارانش که تست کرونایشان مثبت شده بود، علائم سویه نو را نشان می دادند. بیشتر این افراد مردانی سالم بودند که احساس خستگی شدید نموده و حدود نیمی از آنها نیز واکسن نزده بودند.

این پزشک اضافه نمود: یک مورد بسیار جالب داشتیم. یک کودک حدوداً 6 ساله تب داشت و ضربانش خیلی بالا بود و تردید داشتم که بستری اش کنم. دو روز بعد که پیگیر حالش شدم، خیلی بهتر بود.

کوئتزی دیروز نیز به انجمن پزشکان گفت که تمامی بیمارانش سالم اند و با این حال نگران است که سویه نو افراد واکسینه نشده و سالمندانی را که بیماری های زمینه ای مانند دیابت یا بیماریهای قلبی دارند، بسیار شدیدتر درگیر کند.

سازمان دنیای بهداشت آدینه شب (5 آذر) حرف یونانی اومیکرون را به سویه نو کرونا که در آفریقای جنوبی شناسایی شده، اختصاص داد و آن را نگران نماینده خواند. این نهاد وابسته به سازمان ملل اعلام نظر در خصوص مقدار سرایت این سویه و مقاومت آن در برابر واکسیناسیون را به هفته های بعد موکول کرد.

مرکز پیشگیری و کنترل بیماری های اروپا نیز در برآوردی از تهدید سویه نو ویروس کرونا هشدار داد که اومیکرون خطر زیاد تا بسیار زیادی علیه این قاره به شمار می رود.

با این وجود، در این گزارش آمده که هنوز شک و تردیدهای فراوانی در خصوص مقدار سرایت، کارایی واکسن، خطر ابتلا مجدد و دیگر خصوصیات این سویه نو وجود دارد.

در پی انتشار این خبر، کشورهای رو به افزایشی تدابیری علیه رفت وآمد به کشورهای جنوب آفریقا اتخاذ نموده و موارد متعددی از مبتلایان به سویه نو در کشورهای غیر آفریقایی نیز دیده شده است.

منبع: رکنا
انتشار: 16 دی 1400 بروزرسانی: 16 دی 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1916

به "علائم کرونای تازه چیست؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "علائم کرونای تازه چیست؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید