ممنوع الخروجی ورزشکار زن ایرانی از سوی همسرش

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، موضوع ممنوع الخروج شدن زنان ورزشکار ایرانی از سوی همسرشان دوباره خبرساز شده؛ این بار خبر مربوط به سمیرا زرگری است؛ سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین بانوان که اجازه خروج از کشور را ندارد. این تیم بامداد دیروز در حالی برای شرکت در رقابت های جهانی، تهران را به مقصد ایتالیا ترک کرد که زرگری نتوانست به دلیل ممنوع الخروج بودن، شاگردانش را همراهی کند.

ممنوع الخروجی ورزشکار زن ایرانی از سوی همسرش

اینکه مشکل زرگری چه بوده که ممنوع الخروج شده، هنوز به طور دقیق اعلام نشده و فدراسیون اسکی هم توضیحی در این خصوص نداده است. پیگیری های شرق نشان داد که ماجرای ممنوع الخروجی سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین بانوان نیز مثل موارد قبلی به اختلاف های خانوادگی برمی شود. یک منبع آگاه از درون فدراسیون اسکی در این باره گفت: مسئولان فدراسیون نهایت تلاش خود را انجام دادند تا بتوانند خانم زرگری را با تیم به ایتالیا اعزام کنند، ولی متأسفانه این امر محقق نشد. ما حتی با ایتالیا هماهنگ کرده بودیم که اگر تا لحظه آخر هم خانم زرگری توانستند اجازه خروج از کشور را بگیرند، بلافاصله برای ایشان ویزا بگیریم.

مسئولان فدراسیون اسکی در حالی امیدوار بودند تا روز های منتهی به اعزام، ممنوعیت زرگری را برطرف کنند که مربی دیگری را جایگزین او نکردند. با این اوصاف، قرار است مرجان کلهر، عضو باسابقه تیم ملی اسکی آلپاین، مسئولیت امور مربوط به سرمربی غایب و حضور در جلسات فنی پیش از رقابت ها را عهده دار شود.

معضل ممنوع الخروج کردن ورزشکاران زن در چند سال اخیر به گونه ای در ایران باب شده که رفته رفته دارد به یکی از اتفاق های تلخ و تکراری در ورزش کشور تبدیل می شود. زرگری نخستین زن ورزشکاری نیست که از سوی همسرش ممنوع الخروج می شود.

پیش از او این قرعه به نام نیلوفر اردلان، کاپیتان تیم ملی فوتسال زنان افتاده بود؛ جایی که او در آستانه حضور در رقابت های جام ملت های 2015 آسیا قرار داشت، اما همسرش که از مجریان برنامه های ورزشی است، مانع از اعزام او با این تیم شد. در آن مقطع شایعه شد همسر این بانوی فوتبالیست برای اینکه اجازه خروج از کشور را به او بدهد، به اردلان گفته باید مهریه اش را ببخشد که اردلان این درخواست می پذیرد؛ اما چندی بعد شایعه دیگری از این مجری ورزشی در رسانه ها مطرح شد مبنی بر اینکه اردلان باید نفقه و سایر حقوق خود را نیز ببخشد تا به او اجازه خروج از کشور را بدهد، اما این بار این موضوع با مخالفت او روبه رو شده است.

نمونه دیگر ممنوع الخروجی چهره های مطرح زن ورزش ایران، زهرا نعمتی است؛ کماندار معلولی که قهرمان دو دوره بازی های پارالمپیک است و هم زمان در تیم ملی افراد سالم نیز فعالیت می کند.

رهام شهابی پور، همسر زهرا نعمتی که مربی این کماندار بود، در این باره گفته بود: بعد از بازی های پارالمپیک 2016 ریو، زهرا نعمتی بنا بر دلایلی منزل را ترک کرد و با وجود اینکه چندین بار خواستار بازگشت او به منزل بودم، از زندگی با من امتناع کرد و حتی درخواست طلاق داد. پس از این اتفاق، او را ممنوع الخروج کرده ام تا نتواند در هیچ تورنمنت برون مرزی ای شرکت کند.

ممنوع الخروجی این دو چهره شناخته شده ورزش زنان ایران، در حالی در زمان خود با بازتاب گسترده ای در رسانه های داخلی و خارجی روبرو شد که فشار های فعالان حقوق زنان، فعالان مدنی و واکنش های منفی عموم مردم تا آنجا پیش رفت که مقامات ارشد کشور را وادار کرد پیگیر این موضوع شوند و به رغم قوانین موجود، استثنا هایی را برای این افراد در نظر بگیرند.

نیلوفر اردلان مدتی بعد با پیگیری های فدراسیون فوتبال وقت و اجازه دادستان، توانست در اردوی تیم ملی فوتسال در مکزیک حضور پیدا کند. این در حالی بود که همسرش تجدیدنظری در خصوص ممنوع الخروجی او نکرده بود.

پس از آن بود که شهین مولاوردی، معاون امور زنان و خانواده رئیس جمهوری از ضرورت اصلاح قانون اجازه همسر برای خروج سخن به میان آورد و گفت: تا زمانی که این قانون اصلاح نشود، به دنبال استثنا ها خواهیم بود تا حداقل زنان علمی و ورزشکاران بتوانند به کنفرانس ها و میادین بین المللی بفرایند.

درباره زهرا نعمتی نیز همین حرکت صورت گرفت؛ پیگیری های محمود خسروی وفا، رئیس کمیته ملی پارالمپیک که از افراد بانفوذ سیاسی هم به شمار می رود، موجب شد تا او بتواند مجوز خروج از کشور بگیرد.

طیبه سیاووشی، کننده مجلس، در این باره گفت: خانم هایی هستند که فرهنگی یا استاد دانشگاه هستند و سرمایه مملکت به حساب می آیند. این ها وجهه بین المللی به شمار می فرایند و اینکه با یک مشکل خانوادگی ممنوع الخروج شوند، به آبروی کشور صدمه می زند. به نظر می رسد در چنین مواردی دولت می تواند ورود کند و با مجوز های لازم، موضوع را حل وفصل کند. به هر حال روی افرادی مثل زهرا نعمتی هزینه و سرمایه گذاری شده و در صورت ممنوعیت شان برای خروج از کشور، آبروی ما در عرصه بین المللی صدمه می خورد. این یک موضوع شخصی نیست، بلکه مسئله ملی است.

ایران از جمله کشور هایی است که اجازه خروج زن تا قبل از ازدواج توسط پدر یا جد پدری و بعد از ازدواج به دست همسرش سپرده شده است؛ در نظام فقهی، حق اذن خروج زن از حقوق مسلم مرد یا همسرش است که همه فق ها د ر آن اشتراک نظر د ارند. بند 3 ماده 18 قانون گذرنامه به صراحت صدور گذرنامه برای زنان شوهردار را به موافقت کتبی شوهر موکول می کند. تنها استثنائی که مطرح می شود، زنانی هستند که با شوهر خود مقیم خارج هستند و زنانی که شوهر خارجی اختیار کرده و به تابعیت ایرانی باقی مانده اند. در موارد اضطراری نیز در صورت اجازه دادستان شهرستان، امکان صدور گذرنامه وجود دارد، اما این شرایط ضروری تعریف نشده و تشخیص آن به اختیار دادستانی است.

به هر حال باید منتظر ماند و دید ممنوع الخروجی سرمربی تیم ملی اسکی آلپاین زنان که البته چندان چهره شناخته شده ای نیست، در بین مسئولان، فضای جامعه و ورزش کشور با چه واکنش هایی همراه می شود. مسئولان فدراسیون اسکی در صورتی که بخواهند این مشکل را مرتفع کنند، باید این موضوع را کتبا به اطلاع وزارت ورزش و جوانان و کمیته ملی المپیک برسانند که تا روز گذشته خبری از این موضوع نبود.

منبع: فرارو
انتشار: 30 اسفند 1399 بروزرسانی: 30 اسفند 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1505

به "ممنوع الخروجی ورزشکار زن ایرانی از سوی همسرش" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ممنوع الخروجی ورزشکار زن ایرانی از سوی همسرش"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید