نشست نقد کتاب و تحلیل شخصیت عبید

به گزارش کاشیا، نشست های نقد کتاب فلسفه قاره ای و فلسفه دین و تحلیل شخصیت عبید زاکانی بر اساس غزلیات او برگزار می گردد.

نشست نقد کتاب و تحلیل شخصیت عبید

به گزارش کاشیا، نشست هفتگی شهر کتاب در روز سه شنبه 30 بهمن ساعت 16:30 به نقد و آنالیز کتاب فلسفه قاره ای و فلسفه دینبه سرویراستاری مورنی جوی و ترجمه محمدابراهیم باسط اختصاص دارد که با حضور دکتر بابک عباسی، دکتر میثم سفیدخوش و مترجم کتاب در مرکز فرهنگی شهر کتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می گردد.

در خبر برگزاری این نشست عنوان شده است: شاید برای علاقه مندان به فلسفه دین با رویکرد تحلیلی عجیب باشد که بشنوند این شاخه از فلسفه تحلیلی با بحران روبه روست و کسانی زنگ خطر افول این رشته پرطرفدار را به صدا درآورده اند. به گفته این عده، سه عامل مهم، نیرو و نشاط را از فلسفه دین ستانده: تکراری شدن و نازایی پرسش ها، نادیده دریافت اندیشه های ادیان دیگر غیر از مسیحیت به ویژه ادیان غیرابراهیمی، انحصار در پرداختن به مسائل فلسفی از دریچه نگاه علمی تجربی. پرداختن به این آسیب ها اهمیت رویکرد قاره ای در فلسفه دین و امتیازات آن را برجسته می نماید، از جمله توجه به وجه انسانی دین در کنار آنالیز وجه الهی آن.

به تازگی کتاب فلسفه قاره ای و فلسفه دین به سرویراستاری مورنی جوی و ترجمه محمدابراهیم باسط به همت کتاب طه انتشار یافته است. این کتاب درصدد است از خلال آنالیز آثار و دیدگاه های شماری از فیلسوفان قاره ای معاصر همچون دلوز، دریدا، فوکو، لویناس، ریکور و اصحاب مکتب فرانکفورت نظیر آدورنو و هابرماس افق های جدیدی را برابر علاقه مندان به فلسفه دین بگشاید.

تحلیل شخصیت عبید زاکانی بر اساس غزلیات او

همچنین هشتمین و نهمین نشست از مجموعه درس گفتارهایی درباره عبید زاکانی در روز چهارشنبه اول و هشتم اسفند، ساعت 16:30 به آنالیز و تحلیل شخصیت عبید زاکانی بر اساس غزلیاتش اختصاص دارد که با سخنرانی دکتر ایرج شهبازی در مرکز فرهنگی شهرکتاب واقع در خیابان شهید بهشتی، خیابان شهید احمد قصیر (بخارست)، نبش کوچه سوم برگزار می گردد.

درباره برگزاری این نشست هم عنوان شده است: عبید زاکانی از شخصیت های مهم و تاثیرگذار در فرهنگ ایرانی به شمار می آید و شناخت ابعادِ مختلفِ شخصیتی او، برای همگان، جالب است. البته بهترین تجلی گاه شخصیت عبید لطایف اوست، ولی اشعار جدی عبید نیز اطلاعات دقیق و عمیقی در خصوص زوایای گوناگونِ شخصیتِ او در اختیار ما قرار می دهند. به نظر می رسد در میان اشعار جدی عبید، غزلیات او ارزش بیشتری دارند چون شاعر، در غزل، با صراحت و سادگی و شفافیت بیشتری، درمورد خصوصی ترین احوال و اندیشه های خود سخن می گوید و خود را بی نقاب و نفاق در معرض دید دیگران قرار می دهد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 24 خرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 152

به "نشست نقد کتاب و تحلیل شخصیت عبید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشست نقد کتاب و تحلیل شخصیت عبید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید