واقعی شدن قبوض آب تنها راه حل رعایت الگوی مصرف، مصرف بالای 25 درصد از آب های زیرزمینی، پیشخورکردن از نسل های آینده است

احمدنسب گفت: برای فرهنگ سازی مناسب مصرف آب، قیمت آن باید منطقی شود، در غیر این صورت بی توجهی به الگوی مصرف ادامه دارد.

واقعی شدن قبوض آب تنها راه حل رعایت الگوی مصرف، مصرف بالای 25 درصد از آب های زیرزمینی، پیشخورکردن از نسل های آینده است

محمدرضا احمد نسب قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران در گفت و گو با خبرنگار ، با انتقاد از رشد بی رویه مصرف آب اظهار کرد: بنابر آمار در تاریخ 31 شهریور، 3 میلیون و 419 هزار و 60 متر مکعب آب در پایتخت مورد استفاده قرار گرفته که نسبت به مصرف 2 میلیون و 989 هزار و 41 متر مکعب سال قبل، 4.8 درصد رشد را نشان می دهد.

وی با اشاره به اینکه 71 درصد آب مصرفی از منابع آب های سطحی و 29 درصد آب های زیرزمینی بوده است، افزود: با توجه به آنکه مصرف بالای 25 درصد از آب های زیرزمینی به معنای پیشخورکردن منابع آبی نسل های آینده است، از این رو افزایش مصرف آب در ماه های اخیر پاشنه آشیل ما به شمار می رود.

احمد نسب، ذخایر حجم آب سد کرج را 154 میلیون متر مکعب، لار 174 میلیون متر مکعب، لتیان 69 میلیون متر مکعب، طالقان 306 میلیون متر مکعب و ماملو را 217 میلیون متر مکعب خاطرنشان کرد و گفت: براین اساس در تاریخ 31 شهریور مجموع حجم ذخیره آب پشت سد ها 920 میلیون متر مکعب بوده است.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران درباره آخرین وضعیت بارندگی در حوضه آبریز سد ها بیان نمود: در سال آبی گذشته، میزان بارندگی حوضه آبریز سد کرج 558 میلی متر، طالقان 376 میلی متر، لتیان 551 میلی متر، لار 845 میلی متر و ماملو 322 میلی متر بوده که بدین ترتیب متوسط بارندگی در حوضه آبریز سد ها 530.4 میلی متر بوده است.

وی وضعیت بارندگی تجمعی در 12 ایستگاه استان تهران را 387.6 میلی متر خاطرنشان کرد و گفت: این در حالی است که در سال زراعی ماقبل این رقم 241.6 میلی متر بوده است.

احمدنسب بیشترین میزان بارندگی را مربوط به آبعلی و کمترین ورامین خاطرنشان کرد و افزود: بنابرآمار مجموع بارندگی شهر تهران در سال زراعی گذشته 318.5 میلی متر بوده که این امر نشان از شرایط مساعد اقلیمی و بارش است.

این مقام مسئول با بیان اینکه مصرف آب در اولین روز سال زراعی جدید نسبت به مدت مشابه سال قبل 5 درصد بالاست، اظهار کرد: براین اساس مجبوریم از سفره های زیرزمینی بیش از استاندارد و متوسط نرمال برداشت کنیم.

وی با اشاره به اینکه سرانه آب های تجدید پذیر به ازای هر نفر در استان تهران کمتر از 500 میلی متر است، بیان نمود: با وجود جمعیت بالای تهران، با بحران مطلق آب روبرو هستیم که به همین خاطر رعایت الگوی مصرف آب در بخش شرب، صنعت و کشاورزی اولویت به شمار می رود که تمامی مصرف کنندگان باید در دستور کار خود قرار دهند.

احمدنسب واقعی شدن قیمت آب را تنها راهکار رعایت اساسی الگوی مصرف دانست و گفت: اگر اقتصاد آب اصلاح نشود، همچنان شاهد افزایش مصرف آب و برداشت بی رویه آب از سفره های زیرزمینی خواهیم بود، در حالیکه با اخذ قیمت واقعی آب، مصرف اصولی می شود.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران ادامه داد: برای فرهنگ سازی مناسب مصرف آب هر چه سریع تر قیمت آب باید منطقی شود چرا که هم اکنون متوسط قیمت تمام شده هر متر مکعب آب یک هزار تا 2 هزار و 200 تومان است، در حالیکه از مردم 700 تومان اتخاذ می شود.

به گفته وی، تا زمانیکه قبض آب در سبد خانوار تاثیر چندانی نداشته باشد، مصرف بهینه رعایت نمی شود چرا که به سبب بالا بودن هزینه لوازم کاهنده مصرف و قبوض پایین آب، افراد تمایلی به خرید آن ندارند.

احمد نسب ادامه داد: با توجه به آن که در کمربندی خشک و نیمه خشک قرار داریم، از این رو بارندگی های نرمال در یک سال زراعی نمی تواند خشکسالی سال های اخیر را جبران کند و تنها برای گذر از این بحران بارندگی های نرمال و بیش از نرمال باید در 10 تا 12 سال آینده تکرار شود، در غیر این صورت همچنان دغدغه مصرف آب را داریم.

این مقام مسئول با اشاره به اینکه برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی، فرونشست زمین و پیشخور کردن حقابه ها را به همراه دارد، بیان نمود: براین اساس صرفه جویی، اصلاح و بازسازی شبکه ها، نصب کنتور های هوشمند برای تعیین کردن دبی مصرف آب و تنظیم فشار شکن های شبکه آب را از جمله راهکار های مدیریت مصرف آب و جلوگیری از برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی دانست.

وی افزود: با توجه به آنکه برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی به صلاح کشور نیست، از این رو اصلاح فرهنگ مصرف، صرفه جویی، بازسازی شبکه ها و نصب کنتر های هوشمند برای تعیین کردن دبی مصرف آب راهکار اساسی جهت جلوگیری از برداشت بی رویه از سفره های زیرزمینی به شمار می رود.

احمدنسب درباره اینکه به سبب برداشت بی رویه از آب های زیرزمینی و پیشخور کردن منابع آبی نسل های آینده برنامه ای برای قطعی آب دارید، بیان نمود: با توجه به حجم منابع آبی و گذراندن پیک مصرف دما تا خاتمه سال برنامه ای برای قطعی یا جیره بندی آب در پایتخت نداریم.

قائم مقام شرکت آب و فاضلاب استان تهران با اشاره به اینکه در تأمین آب مصرفی شهر تهران همچنان دچار دغدغه هستیم، گفت: با استمرار این روند در 6 ماهه دوم همچنان روی لبه تیغ هستیم، به همین خاطر از شهروندان انتظار داریم که کماکان در صرفه جویی مصرف آب به ما کمک کنند تا در تامین آب مصرفی با بحران خاصی روبرو نشویم.

وی درباره راهکار های ساده رعایت الگوی مصرف آب افزود: اجتناب از مصرف آب شرب برای شست و شوی حیاط و باغچه، نصب سایه بان و جلوگیری از نشت کولر های آبی، استفاده از فلاش تانک های 2 منظوره، کاهش زمان دوش دریافت به کمتر از 5 دقیقه و بررسی کنتور های آب و رفع شکستگی لوله از جمله اقداماتی است که می تواند در کاهش هدر رفت آب تاثیر بسزایی داشته باشد.

احمد نسب در خاتمه با بیان اینکه دغدغه آب مصرفی پایتخت همچنان ادامه دارد، شرح داد: با توجه به خشکسالی های اخیر و قرار دریافت کشور در کمر بندی خشک و نیمه خشک دنیا، در سال زراعی آینده همچنان دغدغه آب را خواهیم داشت.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 11 آبان 1398 بروزرسانی: 11 آبان 1398 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 415

به "واقعی شدن قبوض آب تنها راه حل رعایت الگوی مصرف، مصرف بالای 25 درصد از آب های زیرزمینی، پیشخورکردن از نسل های آینده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واقعی شدن قبوض آب تنها راه حل رعایت الگوی مصرف، مصرف بالای 25 درصد از آب های زیرزمینی، پیشخورکردن از نسل های آینده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید