وعده سیمان 25 هزار تومانی محقق شد؟

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، به گزارش خبرنگاران، وزیر صنعت، معدن و تجارت 21 شهریور در نشست خود با جمعی از نمایندگان مجلس گفت: طبق قولی که در زمان رأی اعتماد به نمایندگان ملت داده شد، خوشبختانه قیمت سیمان به نرخ پیش از قطعی برق بازگشت و قیمت آن در بورس به کیسه ای 25 هزار تومان رسید.

وعده سیمان 25 هزار تومانی محقق شد؟

به گفته سیدرضا فاطمی امین، بسیاری معتقد بودند وقتی نرخ کالایی در ایران بالا می رود، دیگر پایین نخواهد آمد، اما این اتفاق خوشایند رخ داد. قیمت سیمان به نرخ پیش از قطعی برق بازگشت و هر پاکت سیمان در بورس کیسه ای 25 هزار تومان معامله می شود.

وی با بیان اینکه نرخ سیمان فله هم به 360 تومان رسید که همان قیمت سه ماه قبل است، تأکید کرد: کاری که ما برای کنترل قیمت سیمان انجام دادیم اصلاح ساختار بود و با روش های تعزیراتی، موردی و همچنین ایجاد جو روانی قیمت ها به اینجا نرسید به طوری که تعادلی که در بازار ایجاد شد، نرخ سیمان را کاهنده کرد.

شگرد کاهش تقاضا برای تحقق وعده

ابراهیم غلام زاده به نام یکی از تولیدکنندگان سیمان در همین ارتباط می گوید: در بهمن 1399 وزیر وقت صمت اعلام کردند که با قیمت گذاری دستوری سیمان مخالف هستند و وعده افزایش قیمت سیمان با توجه به افزایش هزینه های تمام شده را دادند، همین امر باعث هجوم خریداران برای ذخیره سیمان تا زمان گران شدن این کالا باشد و افزایش تقاضا باعث گرانی سیمان و ایجاد بازار سیاه شد.

وی با بیان اینکه اخیراً هم مسئولان وزارت صمت و نمایندگان مجلس وعده سیمان 25 هزار تومانی داده اند، گفت: همین امر عاملی شده تا مردم برای خرید دست نگه داشته اند تا قیمت سیمان ارزان تر شود.

این تولیدکننده سیمان به اعلام اینکه در چند روز گذشته وزیر صمت گفته است قیمت سیمان به 25 هزار تومان برگشته است، اضافه نمود: اما هنوز بازار شاهد سیمان 40 هزار تا 50 هزار تومانی است و این موضوع خود ابهامات زیادی را در مورد اظهارات وزیر صنعت به وجود آورده است.

غلام زاده با تأکید بر اینکه کسانی که وعده سیمان 25 هزار تومان را می دهند بخش حمل و نقل و سود عامل و فروشنده را در نظر نمی گیرند، گفت: سیمان درب کارخانه کیسه ای 25 هزار تومان بفروش می رسد و با محاسبه هزینه حمل و تخلیه و بارگیری و سود مصالح فروش یا عامل، کیسه ای 40 تا 45 هزار تومان برای مصرف کننده نهایی تمام می شود.

منبع: تسنیم

آخرین اخبار حوزه صنایع و معادن را در صفحه صنعت و معدن خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 5 مهر 1400 بروزرسانی: 5 مهر 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1804

به "وعده سیمان 25 هزار تومانی محقق شد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "وعده سیمان 25 هزار تومانی محقق شد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید