چرا ورزشکاران بی خواب می شوند؟

به گزارش کاشیا، علاوه بر هورمون ملاتونین عوامل دیگری هم در بی خوابی ورزشکار دخیل هستند که از جمله آن ها می توان به استرس، نوع تغذیه و جابجایی ورزشکار از یک محیط به محیط دیگر، اشاره کرد.

چرا ورزشکاران بی خواب می شوند؟

عوامل مختلفی در بی خوابی ورزشکاران تاثیر دارند که از جمله مهم ترین آن ها می توان به کاهش ترشح هورمون ملاتونین در مسافرت های طولانی، استرس، نوع تغذیه و جابجایی ورزشکار از یک محیط به محیط دیگر اشاره کرد.

علل بی خوابی در ورزشکاران به خصوص در مسافرت های ورزشی بر هم خوردن ساعت بیولوژیک بدن طی سفر های طولانی مدت است، یکی از مهمترین هورمون هایی که چرخه خواب را تنظیم می کند و مسئولیت ساعت بیولوژیکی و زیستی بدن را برعهده دارد هورمون ملاتونین است و ترشح این هورمون طی مسافرت های طولانی کاهش یافته و موجب اختلال ساعت خواب می شود.

علاوه بر هورمون ملاتونین عوامل دیگری هم در بی خوابی ورزشکار دخیل هستند که از جمله آن ها می توان به استرس، نوع تغذیه و جابجایی ورزشکار از یک محیط به محیط دیگر، اشاره کرد.

بر اساس این مطلب که از سوی محبوبه عسکری، کارشناش ارشد تغذیه ورزشی تهیه شده و از سوی فدراسیون پزشکی ورزشی در اختیار ایسنا قرار گرفته است باید خاطرنشان کرد که قبل از برگزاری هر مسابقه نوع تغذیه ورزشکار، میان وعده ها، میزان مایعات و همچنین استفاده از مواد غذایی حاوی ملاتونین (انگور، موز، گیلاس، غلات مثل جو دوسر، مغز ها و لبنیات) نقش مهمی در خواب ورزشکار دارد و نوشیدنی های حاوی کافئین مثل قهوه، کولا و نوشیدنی های انرژی زا را نباید مصرف کرد.

متاسفانه بعضا مربیان به نوع تغذیه ورزشکار اهمیت نداده و فقط تاکید و توجه به تمرینات فیزیکی ورزشکار دارند، درصورتی که تغذیه روی عملکرد ورزشکار تاثیر بسزایی دارد.

منبع: فرادید
انتشار: 6 آبان 1399 بروزرسانی: 6 آبان 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1213

به "چرا ورزشکاران بی خواب می شوند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا ورزشکاران بی خواب می شوند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید