چه کسی واکسن کرونا را کشف کرد؟

به گزارش کاشیا، درحالی که پاندمی کرونا هر روز قربانی های زیادی در سراسر جهان می گیرد و پیش بینی موج های بعدی آن خبر از وخامت اوضاع و گسترش آمار قربانیان و مبتلایان به این بیماری با آغاز فصل زمستان دارد؛ خبر فراوری واکسن کرونای فایرز توسط زوج ترک تبار آلمانی درصدر اخبار جهان نهاده شد. خبر فراوری این واکسن که امید به ریشه کنی کرونا را افزایش داده، بازار های بورس، طلا و نفت جهان را نیز تحت تاثیر قرار داد. این موضوع سبب شد تا پیشینه علمی او به موضوع داغ رسانه ها تبدیل گردد.

چه کسی واکسن کرونا را کشف کرد؟

اما یکی از نکاتی که در مرکز توجه رسانه ها قرار گرفته، این است که یکی از جایزه های علمی که در رزومه پروفسور ترک تبار، اوگور شاهین دیده می گردد؛ جایزه مصطفی (ص) است که توسط ایران هر دو سال به برترین دانشمندان جهان اسلام تعلق می گیرد. جایزه ای که دو سال پیش به دلیل روش نوین او در فراوری واکسن سرطان، به وی تعلق گرفت و همین روش نوین او، اکنون دلیل پیروزیت این واکسن بوده است. به نظر می رسد برخلاف رویه معمول در داخل کشور، این بار جایزه مصطفی گزینه مناسبی را برای قدردانی شناسایی نموده بود.

پیشینه زوج دانشمند

اوگور شاهین، دانشمندی 55 ساله است که در سال 1965 در شهر اسکندرون ترکیه به دنیا آمد. پدر او پس از جنگ جهانی دوم درحالی که پسرش چهار ساله بود؛ از ترکیه به آلمان مهاجرت کرد تا به عنوان کارگر در کارخانه فورد در شهر کلن مشغول به کار گردد. او دکترای خود را با درجه عالى در سال 1992 با انتها نامه ای در خصوص ایمونوتراپی سلول های سرطانی دریافت کرد. اوگور در کلن وارد دانشگاه پزشکی شد و پس از آن برای تخصص به هامبورگ رفت و در بیمارستان های این شهر مشغول به کار شد. پروفسور شاهین درحال حاضر استاد ایمونولوژی در دانشگاه ماینتس آلمان و ساکن همین شهر است. همچنین وی به همراه همسرش، اوزلم تورچی بنیان گذار شرکت پزشکی دانش بنیان بایون تک (BioNTech) در آلمان است. پروفسور شاهین در آبان ماه سال گذشته به دلیل پژوهشی که در ارتباط با اثر طراحی و ارزیابی بالینی واکسن های درمانی ضد سرطان بر پایه mRNA انجام داده بود، برگزیده سومین جایزه مصطفی (ص) در حوزه علم و فناوری زیستی و پزشکی شد.

اوزلم تورچی، همسر اوگور شاهین و عظیم شده کشور آلمان است. او فرزند یک پزشک ترکیه ای است که به همراه خانواده خود از استانبول به آلمان مهاجرت کردند. شاهین و تورچی که هردو از فرزندان مهاجر ترک به آلمان هستند در سال 2000 با یکدیگر آشنا شدند و در سال 2001 با هم ازدواج کردند. این زوج به دلیل علاقه فراوان به بیماری های عفونی و همچنین تقویت سیستم ایمنی بدن برای مبارزه با سرطان، شرکت تحقیقاتی دارویی گانیمد را تاسیس کردند. فعالیت اصلی آن ها در این شرکت در راستای انجام تحقیقات در زمینه فراوری پادتن برای مقابله با سرطان بود. با وجود گرفتاری های مدیریتی یک شرکت دارویی، این زوج محقق هیچ گاه دست از تحقیق برنداشتند. این زوج در طول این سال ها در دانشگاه های آلمان نیز همزمان تدریس می کردند. کوشش های آن ها تا جایی ادامه داشت که خانم تورچی به ریاست فدراسیون اروپایی مبارزه با سرطان نیز منصوب شد. پس از هفت سال شراکت با چند شرکت دارویی، آن ها پیروز شدند در سال 2008 شرکت دانش بنیان بایون تک را تاسیس نمایند. این شرکت درحال حاضر به یکی از پیروز ترین شرکت های دارویی آلمان تبدیل شده است.

به گفته روزنامه ولت ام زونتاگ، اوگور شاهین و همسرش درحال حاضر در میان 100 ثروتمند برتر آلمان قرار دارند. ارزش جاری شرکت دارویی بایون تک در تالار بورس نیویورک از 6/ 21 میلیارد دلار تجاوز کرد. درحالی که ارزش آن تا یک سال پیش تنها 6/ 4 میلیارد دلار بود.

انتها پاندمی با واکسن

شاهین اخیرا با دیلی میل مصاحبه نموده و به بعضی سوالات پاسخ داده است. مدیر ارشد اجرایی شرکت بایون تک معتقد است این واکسن ویروس را نابود می نماید و به پاندمی انتها می دهد. این محقق جهان اسلام نسبت به تاثیرگذاری آن بسیار خوش بین است و ادعا می نماید این واکسن ویروس کرونا را نابود می نماید و پاندمی را انتها می دهد. او در این باره می گوید: اگر سوال این است که آیا این پاندمی با واکسن انتها می یابد، پاسخ سوال من مثبت است. البته هنوز سوالات بدون جوابی درباره این واکسن وجود دارد؛ مثلا با توجه به آنکه بیشتر داوطلبان آزمایش بالینی افراد جوان و سالم بوده اند، آیا این واکسن برای افراد مسن نیز کارآمد است یا خیر؟

به گفته شاهین، کل اطلاعات مربوط به مرحله سوم آزمایش بالینی سه هفته دیگر فراهم و پیش بینی می گردد این واکسن از بیمار شدن افراد جلوگیری کند؛ اما این محقق اعتراف می نماید قابلیت واکسن برای جلوگیری از آنکه ویروس در فرد منتقل نگردد و انتقال آن به دیگران تا یک سال دیگر معین نخواهد شد.

قوی ترین گزینه برای واکسن کووید- 19

به گزارش شبکه تلویزیونی دویچه وله، پروفسور شاهین قو ی ترین گزینه برای فراوری واکسن کووید-19 است. این شبکه در گزارش خود به پژوهشی بسیار سخت که کل جهان در انتظار پیروزیت آن است اشاره دارد. شرکت بایون تک با همکاری یک شرکت آمریکایی به نام فایزر (Pfizer) درحال فراوری یک واکسن موثر بر ضدکرونا است، که توجه مردم جهان به آن معطوف است و انتظار می رود که 100 میلیون دُز از این واکسن تا انتها سال 2020 فراوری و در اختیار مصرف نمایندگان قرار داده گردد. در ادامه این خبرگزاری آلمانی اشاره می نماید که ایالات متحده آمریکا برای خرید واکسن مورد انتظار، حدود دو میلیارد دلار به بایون تک و فایزر متعهد شده است؛ این شرکت ها خطر سرمایه گذاری را پذیرفته اند. این تحولات، ارزش سهام شرکت بایون تک را به بیش از 20 میلیارد یورو رسانده و ناگهان اوگور شاهین در آلمان میلیاردر شد.

پژوهش ها و اقدامات شاهین در فراوری نسل جدیدی از واکسن ها بی مثال بود. زیرا درحالی که جهان برای فراوری انبوه واکسن روی DNA کار می کرد، او برای نخستین بار از mRNA یا آر. ان. ای پیغام رسان برای فراوری واکسن یاری گرفت. فراوری واکسن با استفاده از mRNA نسل چهارم و نسل آخر واکسن ها است که در این روش به جای دستکاری ژن سلول که عوارض خطرناکی دارد و حتی سرطان زایی آن اثبات شده، آنتی ژن ویروس در ریبوزوم سلول فراوری می گردد که عوارض کمتر و سرعت بالاتری در فراوری واکسن را دارد.

پروفسور شاهین پیش تر در خصوص پژوهشی اخیر خود گفته بود: ما و بسیاری از همکارانمان معتقدیم که mRNA به طور خاص برای ساخت واکسن بیماری های همه گیر مناسب است. ما همچنین از فناوری های مبتنی بر RNA که ایمن بودن و مصونیت زایی آن در علائم انکولوژی به تایید و ثبت رسیده، استفاده می کنیم.

جایزه مصطفی (ص) برای کاشف واکسن

جایزه مصطفی (ص)، یک جایزه علم و فناوری ایرانی است که هر دو سال یک بار به دانشمندان برتر جهان اسلام اعطا می گردد. این جایزه به نام حضرت محمد، پیغامبر اسلام و به دلیل تاکید بسیار او بر علم آموزی، به نام یکی از القاب او، مصطفی، به معنای برگزیده نام گذاری شده است. برگزاری جایزه ای علمی در سطح جهانی توسط ایران، تحت عنوان جایزه مصطفی (ص) در سال 91 به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. راه اندازی این جایزه ابتدا توسط پارک علم و فناوری پردیس انجام شد، اما پس از آن بنیاد علم و فناوری مصطفی (ص) برگزاری این جایزه را عهده دار شد. این جایزه به افراد شاخصی با زادگاه کشور های اسلامی تعلق می گیرد که اثری نوآورانه در مرز های دانش و در حوزه های علم و فناوری ارائه نموده باشند و همچنین زمینه ساز بهبود زندگی بشریت شوند. به این ترتیب برگزیده های این جایزه از دانشمندان طراز اول جهان در رشته های مختلف هستند؛ به طوری که حتی در عناوین غیر رسمی از جایزه مصطفی (ص) به عنوان نوبل اسلامی یاد می گردد.

این جایزه در چهار موضوع علم و فناوری زیستی و پزشکی، علم و فناوری ارتباطات و اطلاعات، علم و فناوری نانو و اثر برتر علمی در تمامی زمینه های علم و فناوری اهدا می گردد. تمامی زمینه های علم و فناوری شامل حوزه های آموزشی یونسکو، علوم طبیعی، ریاضیات و آمار، فناوری اطلاعات و ارتباطات، مهندسی ساخت و فراوری، کشاورزی، جنگل داری، شیلات و دامپزشکی، بهداشت و رفاه و همچنین علوم شناختی و اقتصاد و بانکداری اسلامی است. داشتن تابعیت یکی از 57 کشور اسلامی شرط لازم برای مدعیان این جایزه در سه حوزه مربوطه است. مبلغ این جایزه دو سالانه 500 هزار دلار آمریکا است که از راه هایی، چون وقف دارایی های موسسات عظیم مالی و دانش بنیان، صاحبان سرمایه، یا عموم علاقه مندان برای رشد علمی جوامع اسلامی تامین می گردد. نامزد های جایزه توسط دانشگاه ها و مراکز علمی معتبر، انجمن های علمی و فناوری و مراکز رشد، آموزشگاه های علوم کشور های اسلامی، پارک های علم و فناوری یا از سوی سایر دانشمندان و شخصیت های علمی برجسته به دبیرخانه جایزه معرفی می شوند. آثار رسیده به دبیرخانه جایزه مصطفی در دو مرحله ارزیابی و داوری می شوند. در مرحله اول کمیته های داوری مقدماتی مدارک و صلاحیت آثار را از نظر ویژگی های عمومی آنالیز نموده و آثار دارای صلاحیت را به مرحله بعدی داوری می فرستند. در مرحله نهایی، در هر یک از حوزه های جایزه، یک گروه داوری هفت نفره از محققان و دانشمندان برجسته بین المللی آثار نهایی را داوری و اثر برگزیده را با توجه به شاخص های ویژگی های برجسته اثر، دامنه نفوذ و ویژگی های صاحب اثر انتخاب می نمایند. فراخوان نامزدی جایزه مصطفی (ص) 2021 چندی پیش منتشر شد و نامزد ها برای معرفی و ارسال آثار این دوره تا دهم شهریور 1399 (سی ویکم آگوست 2020) فرصت داشتند. طبق برنامه زمان بندی این جایزه اسامی برگزیدگان این دوره در آبان ماه 1400 اعلام می گردد.

توضیحات شاهین در نشست استپ

در خردادماه سال جاری شاهین در نشست مشترکی با دیگر دانشمندان جهان اسلام (نشست استپ)، اخبار خوشی از پیروزیت واکسن کرونا داد. نشست استپ سال جاری با تمرکز کرونا و با حضور کارشناسان بیماری های عفونی و استادان دانشگاه و متخصصانی از کشور های سنگاپور، آلمان، فرانسه، آمریکا، مالزی، هند، ژاپن، پاکستان، کانادا، چین، آذربایجان، بنگلادش، اردن، عمان، ایتالیا، اندونزی، ترکیه، عراق، کره جنوبی، قزاقستان و ایران برگزار گردید. مجموعه نشست های استپ به عنوان نشست های تبادل علم و فناوری بین دانشمندان جهان اسلام به عنوان تسهیل گر و زمینه ساز تبادل تجربیات نخبگان جهان اسلام برگزار می گردد. در این نشست ها کوشش می گردد که از فرصت حضور دانشمندان مسلمان در حل مسائل و چالش های جهان اسلام استفاده گردد. او در این نشست که به همت پژوهشگران ایرانی برگزار گردید، پیش بینی کرد که واکسن در مردادماه فاز 2 را با پیروزیت پشت سر خواهد گذاشت. نشست استپ، تسهیلگر ارتباط میان دانشمندان جهان اسلام است. پروفسور شاهین در نشست استپ گفت: به زودی واکسن کرونا در دسترس همگان خواهد بود. درحال حاضر با دو شرکت برای توسعه در حال همکاری هستیم. اگر بتوانیم واکسنی داشته باشیم، مقدار یک کیلو از آن برای صد میلیون نفر است که فراوری آن یک ماه زمان لازم دارد؛ اما اگر دوز پایین تر باشد، می توانیم به افراد بیشتری خدمت رسانی کنیم. وی همچنین در این رابطه اعلام کرد که ما بسیار مشتاقیم واکسنی فراوری کنیم که در دسترس همه کشور ها باشد و بر این اساس با سازمان های مختلفی از جمله سازمان بهداشت جهانی صحبت هایی شده است که این واکسن رایگان در دسترس همه باشد.

منبع: فرارو
انتشار: 25 آذر 1399 بروزرسانی: 25 آذر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1318

به "چه کسی واکسن کرونا را کشف کرد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چه کسی واکسن کرونا را کشف کرد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید