شروع طرح رتبه بندی کارخانجات صنایع غذایی

مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو از شروع طرح رتبه بندی کارخانجات صنایع غذایی اطلاع داد و گفت: بر اساس این طرح میزان نظارت در کارخانه هایی که در سطوح پایین تر رتبه بندی قرار دارند، افزایش می یابد.

شروع طرح رتبه بندی کارخانجات صنایع غذایی

به گزارش خبرنگاران، دکتر وحید مفید در چهاردهمین گردهمایی روسای آزمایشگاه های کنترل غذا و داروی سراسر کشور با اشاره به برنامه های اداره کل غذا سازمان غذا و دارو اظهار کرد: نظارت بر محصولات غذایی از مزرعه تا سفره، موضوع محصولات تراریخته و کنترل آن، باقیمانده سموم در محصولات و نظارت بر فراورده های خام دامی بر عهده اداره غذا سازمان غذا و دارو گذاشته گردیده است.

وی با اشاره به لزوم توجه به حوزه شناسایی، ارزیابی و مدیریت ریسک در مورد محصولات سلامت محور عنوان نمود: در حوزه ارزیابی ریسک با همکاری بخش درمان وزارت بهداشت همکاری هایی برای ایجاد مرکز بیماری های ناشی از غذا شروع گردیده است.

مدیرکل فرآورده های غذایی و آشامیدنی سازمان غذا و دارو با اشاره به اینکه FDA آمریکا آماری در مورد بیماری های ناشی از غذا را در اختیار دارد، شرح داد: بر اساس آمار منتشر گردیده این سازمان 5 هزار نفر در اثر بیماری های ناشی از غذا در آمریکا فوت نموده اند، در حالیکه ما تاکنون آمار منسجمی که بتوان بر مبنای آن در حوزه غذا برنامه ریزی و نظارت کرد، در اختیار نداریم.

بنابر اعلام وبدا، وی از شروع طرح رتبه بندی کارخانه های صنایع غذایی نیز اطلاع داد و گفت: طبق این طرح کارخانه هایی که در رتبه بندی (گرید A) هستند، احتیاج به نظارت محدودتری دارند؛ چراکه به برند تبدیل گردیده و از آزمایشگاه ها و کارشناسان زبده ای برخوردار هستند و در شرایط خوبی قرار دارند؛ در این شرایط می توانیم نظارت ها را در کارخانه هایی که در گرید پایین تر قرار دارند، افزایش دهیم.

به گفته وی، ضوابط این طرح در حال تدوین است و دسترسی به امکانات آزمایشگاهی به عنوان امتیاز مثبت در رتبه بندی حساب خواهد شد. بنابراین می توان بر حدود 13 هزار کارخانه فراوری مواد غذایی که تحت نظارت سازمان غذا و دارو هستند به صورت هدفمند نظارت بهتری کرد.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "شروع طرح رتبه بندی کارخانجات صنایع غذایی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شروع طرح رتبه بندی کارخانجات صنایع غذایی"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید