آیا پنیر سالم است؟

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، پنیر شامل مواد غذایی ضروری مختلفی مثل کلسیم، ویتامین ها و مواد معدنی است. اما هم چنین پنیر شامل مقداری زیادی چربی، کالری و سدیم هم هست. بنابراین آیا پنیر برای شما خوب است یا بد است؟

آیا پنیر سالم است؟

مترجم: حمید وثیق زاده انصاری

منبع:راسخون

پنیر شامل مواد غذایی ضروری مختلفی مثل کلسیم، ویتامین ها و مواد معدنی است. اما هم چنین پنیر شامل اندازهی زیادی چربی، کالری و سدیم هم هست. بنابراین آیا پنیر برای شما خوب است یا بد است؟

پنیر به طور عامه پسند در کل جهان مصرف می گردد، شاید عمدتاً این به خاطر طعم خوشمزه ای است که پنیر دارد. به هر حال، آیا پنیر به حد کافی سالم است که بخشی از غذای روزانه شما باشد؟ خوب، پاسخ مستقیماً بله یا خیر است. چه چیزی دقیقاً باعث می گردد که یک چیز خوب یا بد گردد - اجزاء تشکیل دهنده آن! به طور مشابه، اگر بخواهیم که پنیر را درجه بندی کنیم، آن بر مبنای اجزا تشکیل دهنده اش درجه بندی خواهد شد. بعضی اجزاء تشکیل دهنده پنیر سالم هستند در حالی که بعضی دیگر خیلی سالم نیستند. بنابراین مصرف به اندازه پنیر، کلید بهره مند شدن از این ماده غذایی است که در عین حال هم تحت تأثیر جنبه ناسالم آن قرار نمی گیرید. برای درک بیشتر، بیایید نگاهی به ارزش غذایی پنیر بیاندازیم. محتوای غذایی واقعی پنیر از نوعی به نوع دیگر فرق می نماید. بنابراین ما می خواهیم نگاهی به ارزش های غذایی بعضی پنیرهای محبوب که به صورت روزانه مصرف می شوند بیندازیم.

پنیر چدار:

ماده غذایی

اندازه

چربی

9 گرم

پروتئین

7 گرم

کلسیم

204 میلی گرم

سدیم

176 میلی گرم

کالری

114

موزارلا :

ماده غذایی

اندازه

چربی

6 گرم

پروتئین

6 گرم

کلسیم

143 میلی گرم

سدیم

178 میلی گرم

کالری

85

پارمسان :

ماده غذایی

اندازه

چربی

7 گرم

پروتئین

10 گرم

کلسیم

336 گرم

سدیم

454 گرم

کالری

111

پنیر آبی :

ماده غذایی

اندازه

چربی

8 گرم

پروتئین

6 گرم

کلسیم

150 میلی گرم

سدیم

395 میلی گرم

کالری

100

بنابراین، ما دیدیم که چگونه پنیر شامل اندازه فراوانی چربی، سدیم و کلسیم است. حال با در نظر گرفتن جدول ارزش غذایی ذکر شده در بالا، می توانیم بفهمیم که پنیر سالم است یا نه!

پنیر و افزایش وزن :

اندازه چربی و کالری پنیر واقعاً بالا است. به خاطر این اندازه چربی بالا، افراد متعددی پنیر را از رژیم غذایی روزانه خود حذف نموده اند. در واقع، روزنامه های فوریه 2010، اخباری را راجع به اینکه والدین در خصوص مسائل چاقی بچه ها خود نگران هستند و درخواست ناهارهای سالم تر در مدرسه دارند، منتشر کرد. مسئولین غذایی مدرسه سنت ورین و مدرسه استان داگلاس با غذاهای لپرینو کار می کردند که اجبار کردند 100 درصد پنیر واقعاً کم چرب موزرالا با پنیر معمولی موزرالا در پیتزا جایگزین گردد.

تمام این کارهایی که انجام شد برای این بود که اندازه چربی که بچه ها در ناهار روزانه خود دریافت می نمایند کاهش یابد. پنیر در برگرها و پیتزا سالم نیست چون آنها در دمای بالا پخته می شوند در نتیجه منجر به تغییر ترکیب شمیایی آن می شوند. علاوه بر این، آن به بتس برگر سرخ شده و آرد پایه تصفیه شده اضافه می گردد و اندازه ناسالم بودن آن را افزایش می دهد.

مصرف پنیر در مقادیر کم به صورت روزانه، در بسیاری از رژیم های کاهش وزن توصیه می گردد. بنابراین پنیر نباید برای کسانی که نگران وزن خود هستند ممنوع باشد. به علاوه اگر کسی به طور منظم ورزش کند، احتیاج نیست که در خصوص وزنی که از پنیر به دست می آورد نگران باشد. بنابراین اگر تمام این نکات را در نظر بگیریم، پنیر نمی تواند در خصوص افزایش وزن خوب یا بد تعریف گردد.

آیا پنیر برای قلب خوب است؟

افرادی که فشار خون بالا دارند لازم نیست که پنیر را به طور کامل از رژیم غذایی خود حذف نمایند اما ضروری است که اندازه متوسطی از آن را مصرف نمایند. پنیر شامل اندازه زیادی سدیم است که برای افراد با فشار خون بالا خوب نیست. برچسب پنیر به شما می گوید که این پنیرها چقدر سدیم دارند. این به شما یاری می نماید که اندازه سدیمی را که شما به وسیله مصرف پنیر جذب می کنید، تنظیم و منظم کنید. این روزها پنیر با اندازه سدیم و چربی کم موجود است بنابراین این نوع پنیرها را انتخاب کنید. کمته (گرویر) نوعی پنیر است که اندازه سدیم کمی دارد چون نمک فقط به سطح آن اضافه می گردد. به علاوه کسانی که اندازه کلسترول بالایی دارند هم باید از مصرف خیلی زیاد پنیر منع شوند چون آن شامل چربی های اشباع خیلی زیادی هم هست.

چگونه پنیر بر دندان ها تأثیر می گذارد؟

پنیر نه تنها اندازه کلسیم بالایی دارد بلکه برترین منبع برای کلسیم است. کلیسم یک ماده معدنی مهم است و برای بدن ضروری است چون همراه با مواد معدنی دیگر مثل فسفر، استخوان ها و دندان های ما را شکل می دهد. آن هم چنین انقباض ماهیچه های ما را منظم می نماید، به لخته شدن یاری می نماید، هورمون ها را منظم می نماید و هم چنین یاری می نماید که فشار خون منظم بماند. یک بزرگسال (18 تا 50) روزانه در حدود 900 میلی گرم کلسیم احتیاج دارد، در حالی که افراد بالای 50 سال روزانه 1200 میلی گرم کلسیم احتیاج دارند. بدن ما به تأمین مداوم کلسیم احتیاج دارد تا سلامت استخوان ها را حفظ کند و از پوکی استخوان جلوگیری کند. چون پنیر شامل اندازه فراوانی کلسیم است، مصرف آن به ما یاری می نماید که به بدن خود اندازه کلسیمی را که مورد احتیاج است بدهیم. علاوه بر این دیده شده که پنیر به پایین آوردن سطح باکتری ها هم یاری می نماید که در غیر این صورت خوردگی دندان ها اتفاق می افتد.

پنیر و بارداری :

آیا پنیر برای شما اگر باردار هستید خوب است؟ احتیاج به آهن، ید، کلسیم و فولیک اسید در بدن در طول دوران بارداری افزایش می یابد. در طول سه ماهه آخر، جنین در حال رشد به اندازه زیادی از این مواد غذایی برای داشتن استخوان سالم و رشد بدن احتیاج دارد. بعد از چهار ماه بارداری به زن باردار توصیه می گردد که روزانه 1000 میلی گرم کلسیم مصرف کند. مصرف روزانه 30 گرم پنیر به شما یاری می نماید که به بدن خود اندازه کلسیمی را که مورد احتیاج است بدهید.

فقط یک اونس پنیر چدار 200 میلی گرم کلسیم به شما می دهد. بنابراین اندازه کلسیمی را در نظر بگیرید که ما از پنیر دریافت می کنیم، پس پنیر برای زن باردار خوب است. اما، وقتی کسی پنیرهای نرمی چون پنیر سفید، پنیر بزی، پنیر بری و غیره را مصرف می نماید این احتمالات وجود دارد که پنیر به باکتریی به نام لیستریا آلوده باشد. مصرف پنیر آلوده می تواند شما و بچه شما را بیمار کند. بنابراین برای اطمینان حاصل کردن از ایمنی بچه، در دوران بارداری فقط باید پنیرهای سفت را خورد.

پنیر و منبع پروتئین :

علاو بر این که پنیر منبع غنی کلسیم است، سرشار از پروتئین هم هست. هم چنین آن به راحتی قابل هضم است در نتیجه فشار خیلی زیادی به سیستم گوارش وارد نمی نماید. پنیر دهکده یا پنیر بزی می توانند به طور ایمن مصرف شوند چون آنها سالم تر هستند و چربی کمتری نسبت به انواع دیگر پنیرها دارند. به ویژه پنیر دهکده اندازه ماده پروتئینی شیر بالایی دارد که رشد و ترمیم بافت ماهیچه را افزایش می دهد. پنیر ریکوتا هم خوب است چون ترمیم سریع ماهیچه را پیش می برد. علاوه بر این پنیر برای رشد بچه ها هم خوب است به خصوص بچه ها وسواسی و ایراد گیر، چون هر غذایی که به آن پنیر اضافه گردد خوش مزه می گردد. پنیر آب شده روی سبزی های بخار پز، میان وعده مورد علاقه خیلی ها است.

پنیر و حساسیت به لاکتوز :

شدت حساسیت به لاکتوز از فردی به فرد دیگر فرق می نماید. اگر چه بعضی ممکن است محصولات لبنی نسبتاً کمی را قبل از این که ناراحتی یا نشانه های حساسیت به لاکتوز را تجربه نمایند، مصرف نموده باشند، اما بعضی حتی با یک لقمه یا یک جرعه از محصولات لبنی ممکن است با مسائل شدیدی روبرو شوند. بنابراین ضروری است که افراد حساس به لاکتوز مراقب باشند و اگر بدن شان به طور منفی به پنیر واکنش می دهد، خود را از آن دور نگه دارند.

اما وقتی که از عمر پنیر می گذرد، شکر لاکتوز موجود در پنیر به طور تدریجی به اسید لاکتیک تغییر شکل می دهد. مردم حساس به لاکتوز به خاطر نبود آنزیم لاکتاز از هضم لاکتوز ناتوان هستند، اما اسید لاکتیک هیچ خطری برای چنین افرادی ندارد. نکته دیگری که باید اینجا ذکر گردد این است که این مورد فقط برای افرادی که به طور خفیف نسبت به لاکتوز حساس هستند، کار ساز است. چون همان طور که از عمر پنیر می گذرد، لاکتوز کمتری خواهد داشت و موجب مسائل کمتری خواهد شد.

پنیر و هورمون ها :

پنیر از شیر گاوها، بزها، گاومیش ها و غیره به دست می آید. اما شیری که ما از مغازه ها خرید می کنیم شبیه شیری نیست که والدین و یا پدر بزرگها و مادر بزرگهای ما وقتی که بچه بودند می نوشیدند. امروزه به گاوها هورمون ها و آنتی بیوتیک ها تزریق می شوند. این هورمون ها به وسیله شیری که مصرف می کنیم به سیستم بدن ما نفوذ می نمایند. بنابراین وقتی که چنین شیری برای آماده کردن پنیر استفاده می گردد، چه انتظاری می توان از پنیر داشت!

پنیر و گیاه خواران :

چون گیاه خواران از مصرف محصولات گوشتی خودداری می نمایند، بسیاری از آنها در معرض خطر کمبود ویتامین ب12 قرار دارند. این کمبود منجر به کم خونی خطرناک می گردد. اما پنیر اندازه ویتامین ب12 بالایی دارد که مشکل گیاه خواران را حل می نماید. اندازه ویتامین ب12 تخمیر را افزایش می دهد و باعث می گردد که پنیر منبع خوبی از ویتامین ب12 گردد.

در کل نمی توان گفت که پنیر خوب است یا بد است. مصرف متعادل پنیر به جلوگیری از افزایش وزن اضافی یاری می نماید؛ فشار خون را افزایش نمی دهد و به تقویت دندان های فرد یاری خواهد نمود. همواره مهم است که به خاطر داشته باشید که رژیم غذایی متعادل و سالم را مصرف کنید و در یک آیتم غذایی ویژه، زیاده روی نکنید. کلید، اینجا، تعادل است!

منبع: راسخون
انتشار: 1 آبان 1400 بروزرسانی: 1 آبان 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1836

به "آیا پنیر سالم است؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "آیا پنیر سالم است؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید