از کاهش محسوس دوومیدانی کاران المپیکی تا خارپاشنه و مدلینگ؛ دوومیدانی به ساحل آرامش رسید؟

به گزارش کاشیا، تهران (پانا) - دوومیدانی از بین رشته های المپیکی که اتفاقا بیش ترین سهم مدال در آوردگاه توکیو را به خود اختصاص می دهد در سالی که گذشت آبستن اتفاقات مختلف بود.

از کاهش محسوس دوومیدانی کاران المپیکی تا خارپاشنه و مدلینگ؛ دوومیدانی به ساحل آرامش رسید؟

ورزش ایران و جهان در سالی که گذشت با ویروس عجیب و غریب کرونا دست و پنجه نرم کردند و همین موضوع سبب شد IOC و ستاد برگزاری بازی ها یک سال المپیک را به تعویق بیندازند. تعویق یک ساله المپیک اگرچه شوک بزرگی به ورزش جهان وارد کرد اما از جهاتی به سود بعضی رشته های ورزشی در داخل ایران شد. یکی از این رشته ها، دوومیدانی بود که تا مدت ها با سرپرست اداره می شد.

دقیقا در اسفندماه 98 با وجود مخالفت های بعضی هیئت های استانی انتخابات این فدراسیون با اصرار وزارت ورزش و جوانان برگزار گردید. مجید کیهانی رئیس سابق فدراسیون دوومیدانی هم در این انتخابات حاضر بود، اما در نهایت مجمع انتخابلت با حواشی عجیب و غریبی که داشت برگزار و افشین داوری به عنوان رئیس فدراسیون انتخاب شد. البته این خاتمه ماجرا نبود چرا که بلافاصله پس از گذشت چند روز از انتخاب داوری به عنوان رئیس فدراسیون، وزارت ورزش و جوانان این انتخابات را ابطال اظهار داشت و ریاست داوری هم در فدراسیون دوومیدانی ملغی شد. از آن موقع به بعد هم برای فدراسیون دوومیدانی سرپرست مشخص شد و ممبینی به عنوان سرپرست فدراسیون دوومیدانی انتخاب شد.

از المپیک ریو تا توکیو

قبل از اینکه مسابقات المپیک توکیو به دلیل شیوع ویروس کرونا یک سال به تعویق بیفتد، دوومیدانی ایران صاحب دو سهمیه المپیک شد، احسان خدادی در پرتاب دیسک و حسن تفتیان در دوی سرعت توانستند جواز حضور در المپیک را از آن خود نمایند. اگر به شرایط دوومیدانی از المپیک ریو تا توکیو نگاه اجاقتصادی داشته باشیم به خوبی افت دوومیدانی را در این چند سال اخیر شاهد هستیم، در زمان المپیک ریو 10 دوومیدانی کار ایران پیروز به کسب سهمیه شدند، هر چند که شانس کمی برای کسب مدال داشتند اما به هر حال توانستند به المپیک راه پیدا نمایند. چهار سال بعد و در زمان المپیک توکیو این تعداد به دو سهمیه رسید و همین موضوع دلیل قابل قبولی برای افت دوومیدانی در این سال های اخیر بود.

خاتمه سرپرستی،آرامش در دوومیدانی

دوومیدانی یکی از رشته های پرحاشیه ورزش ایران است، این رشته المپیکی کشورمان که اتفاقا در ادوار المپیک بیشترین سهم مدال را به خود اختصاص داده است، از اواخر اسفندماه 98 تا مهرماه 99 باسرپرست اداره شد. البته دوران سرپرستی مبینی در این فدراسیون با اتفاقات خوب همراه شد و کمی فضای دوومیدانی آرام تر از گذشته شده بود، اما به هر حال دوران گذرا است و باید هر چه سریعتر شرایط ریاست این فدراسیون مشخص تکلیف می شد، اما شیوع ویروس کرونا و محدودیت ها سبب شد که مجمع این فدراسیون در مهرماه سال جاری برگزار گردد.

رد صلاحیت نامزد پرحاشیه/ مردی از جنس دوومیدانی رئیس شد

فدراسیون دوومیدانی در دوران ریاست مجید کیهانی با حواشی بسیار زیادی روبه رو شد و بدون شک باید گفت در دوران او شرایط دوومیدانی با مسائل بیشتری روبه رو شد و این را می توانستیم از صحبت های اهالی دوومیدانی به خوبی دریافت. کیهانی که دوباره سودای ریاست در انتخابات را داشت، این بار نتوانست تایید صلاحیت بگیرد و از حضور در انتخابات منع شد. در نهایت در 20 مهرماه سال گذشته هاشم صیامی مردی از جنس دوومیدانی که پیش از آن در دوران کیهانی دبیری فدراسیون را برعهده داشت، روی کار آمد و راهنمایی این فدراسیون را برعهده گرفت.حضور فردی از خانواده دوومیدانی مورد استقبال اهالی دوومیدانی نهاده شد البته که نگرانی هایی مبنی بر ارتباط او با رئیس سابق فدراسیون دوومیدانی هم وجود داشت اما جدیت صیامی در کارش و پیگیری های امور اسن ذهنیت را از بین برد و حالا مسئولان فدراسبون دوومیدانی در شرایط آرام اما با جدیت پیگیر امور هستند.

شانس کسب سهمیه المپیک توکیو افزایش پیدا می نماید؟

همانطور که پیش از این هم گفته شد، دوومیدانی ایران تا به امروز دو سهمیه برای حضور در آوردگاه توکیو کسب نموده است اما این احتمال وجود دارد یک تا دو سهمیه دیگر نصیب دوومیدانی ایران در المپیک توکیو گردد. مهدی پیرجهان در دوی 400 متر با مانع تا به امروز براساس رنکینگ سهمیه را به دست آورده است، اما باتوجه به برگزاری مسابقات مختلف احتمالا رنکینگ این ماده به روز رسانی می گردد و شاید در چنین شرایطی ورزشکار دیگر شرایط بهتری از پیرجهان داشته باشد و سهمیه المپیک از دست برود. البته پیرجهان یکی از ورزشکاران باانگیزه و پرتلاش دوومیدانی ایران است و از نظر رکوردی هم به کسب سهمیه نزدیک است و باید در آینده چه اتفاقی برای این ملی پوش دوومیدانی رقم می خورد.

سجاد هاشمی دیگر دوومیدانی کار کشورمان هم به سهمیه المپیک توکیو نزدیک است،او چندی پیش در مسابقات داخل سالن ترکیه توانست رکورد 21.21 ثانیه را ثبت کرد، رکوردی که از زمان آن 17 سال می گذشت و این بار هاشمی توانست این رکوردشکنی را انجام دهد. ورودی المپیک در 200 متر زمان 20.24 ثانیه است و می توان امیدوار بود که هاشمی در رقابت های معتبر پیش رو بتواند سهمیه المپیک را از

آن خود کند.

دیگر ورزشکار دوومیدانی کار کشورمان که شانس المپیکی شدن دارد فرزانه فصیحی بانوی دوومیدانی کار کشورمان است، او در اواخر اسفندماه سال 99 اردوی آماده سازی خود را در صربستان شروع کرد و در چندین مسابقه داخل سالن هم شرکت کرد، فصیحی در جریان رقابت های باشگاه های کشور زمان 11.68 ثانیه را ثبت کرد. البته ورودی المپیک 11.15 ثانیه است و باید دید فصیحی توان رسیدن به این رکورد و جواز رسیدن به المپیک توکیو را دارد یا خیر.

از خارپاشنه تا مدلینگ شدن المپیکی ها

اگرچه حدادی و تفتیان خیلی زود به سهمیه المپیک رسیدند، اما حواشی در این مدت از آن ها دور نبود، در شهریورماه سال گذشته بحث خارپاشنه احسان حدادی به یک چالش جدی تبدیل شد، حدادی به همراه مبینی به ملاقات صالحی امیری رئیس کمیته ملی المپیک رفته بود و در آن جلسه درخواست نموده بود که برای درمان خارپاشنه پایش به آلمان سفر کند و این جراحی در کشور آلمان انجام گردد، در ابتدا صالحی امیری این مپضوع را می پذرد، اما اعضای هیئت اجرایی با این موضوع سخت مخالفت می نمایند و معتقدند این جراحی بسیار ساده است و حدادی در داخل ایران زیر تیغ جراحی برود. پس از این حرف و حدیث ها بلافاصله حدادی هم واکنش نشان داد و گفت پزشکان برای عمل جراحی او تضمین بدهند! در نهایت تا مد ت ها بحث حضور حدادی در آلمان و جراحی او سوژه رسانه ها بود تا اینکه بالاخره با حمایت اقتصادی از سوی فدراسیون پزشکی- ورزشی، کمیته ملی المپیک و فدراسیون دوومیدانی حدادی راهی آلمان شد، اما نکته قابل توجه اینکه حضور او در آلمان دو ماه شد! با توجه به شرایط ارزی و هزینه های سرسام آور قطعا این مدت زمان حضور در کشور آلمان احتیاج به هزینه های زیادی داشت که از سوی متولیان ورزش تامین شد!

حدادی پس از خاتمه دوره نقاهت به ایران برگشت و پس از مدت زمان کوتاهی راهی امریکا شد تا زیر نظر سرمربی خود تمرینات را پیگیری کند، نکته جالب توجه اینکه حدادی قبل از رفتن به آمریکا گفت تمایلی به حضور در امریکا ندارد! به هر حال هم اکنون احسان حدادی ورزشکار المپیکی کشورمان همچنان در آمریکا حضور دارد.

پس از حدادی نوبت به تفتیان رسید، او هم در این چند سال اخیر حواشی زیادی داشت، تفتیان به تازگی در مسابقات داخل ایران رکورد قابل توجهی ثبت کرد. او قرار است اواخر فروردین ماه دوباره به فرانسه برود و زیر نظر او تمرینات را پیگیری کند. تفتیان به تازگی وارد صنعت مدلینگ شد و این موضوع به شدت از سوی جامعه دوومیدانی مورد انتقاد نهاده شد، چرا که آن ها معتقدند در سال منتهی به المپیک ورزشکار تنها توجه اش باید به تمریناتش باشد.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 فروردین 1400 بروزرسانی: 21 فروردین 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1546

به "از کاهش محسوس دوومیدانی کاران المپیکی تا خارپاشنه و مدلینگ؛ دوومیدانی به ساحل آرامش رسید؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از کاهش محسوس دوومیدانی کاران المپیکی تا خارپاشنه و مدلینگ؛ دوومیدانی به ساحل آرامش رسید؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید