افزایش آمار داوطلبان آزمون دکتری 1401

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، تهران (پانا) - با انتها زمان ثبت نام آزمون دکتری تخصصی، تعیین شد که بیش از 185 هزار داوطلب برای شرکت در آزمون دکتری 1401 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی ثبت نام کردند که این آمار در مقایسه با آمار ثبت نامی های سال گذشته افزایش جزئی یافته است.

افزایش آمار داوطلبان آزمون دکتری 1401

مهلت مجدد متقاضیان ثبت نام در آزمون ورودی مقطع دکتری نیمه متمرکز(Ph.D) سال 1401 برای پذیرش در دوره های روزانه، نوبت دوم، دانشگاه آزاد اسلامی، دانشگاه پیام نور، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی غیرانتفاعی و پردیس خودگردان دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی ساعت 24 روز جمعه 10 دی انتها یافت.کسانی که در آزمون ثبت نام نکرده بودند می توانستند در مهلت تمدید شده نسبت به ثبت نام خود اقدام و اطلاعات خود را ویرایش کنند.

تعداد 169هزار و 601 داوطلب در مرحله اول ثبت نام برای آزمون ورودی مقطع دکتری نیمه متمرکز(Ph.D) سال 1401 ثبت نام کردند و در مهلت مجدد نیز تعداد 13 هزار و 849 داوطلب ثبت نام کردند. در مجموع 185 هزار و 861 نفر دراین آزمون ثبت نام کردند.

بر اساس اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، آزمون ورودی مقطع دکتری نیمه متمرکز(Ph.D) سال 1401 در روز جمعه 6 اسفند برگزار خواهد شد.

بر اساس قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی مصوب 18 اسفند 94 مجلس و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی، سنجش و پذیرش در مقطع دکتری ناپیوسته بر اساس هر یک از شیوه های آموزشی، پژوهشی و پژوهش محور انجام می گیرد.

بر این اساس در آزمون متمرکز شیوه آموزشی پژوهشی 50 درصد و پژوهش محور 30 درصد و همچنین سوابق آموزشی پژوهشی و فناوری در شیوه آموزشی پژوهشی 20 درصد و پژوهش محور 20 درصد در مصاحبه علمی و سنجش عملی شیوه آموزشی پژوهشی 30 درصد و پژوهش محور نیز 30 درصد و در نهایت تهیه طرح واره نیز 20 درصد سهم پذیرش را شامل می شود. همچنین اجرای مرحله اول آزمون متمرکز از طریق سازمان سنجش کشور و تخصیص امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی، فناوری، مصاحبه علمی و ... از طریق دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو انجام خواهد شد.

در نهایت پذیرش نهایی از بین متقاضیان معرفی شده به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی بر اساس نتیجه سنجش عمومی و نتیجه مصاحبه دانشگاه ها، بررسی مدارک یا هر روش دیگر مطابق آئین نامه های مربوط، اولویت کد رشته محل های انتخابی و ظرفیت اعلام شده و سهمیه متقاضی صورت خواهد گرفت. در نهایت گزینش نهایی آزمون بر اساس معیارهای فوق انجام می گیرد.

همچنین نمره مصاحبه شامل ارزیابی سوابق آموزشی، پژوهشی، فناوری و مصاحبه علمی و سنجش عملی بر اساس شیوه نامه ابلاغی که از سوی سازمان سنجش دانشگاه ها ارسال می شود، صورت خواهد گرفت و دانشگاه ها برای همه افراد معرفی شده نمره ای مطابق با شیوه نامه مذکور تعیین کرده و گزینش نهایی به این سازمان ارسال می شود.

بر اساس مصوبه شورای ستاد راهبری اجرای نقشه جامع علمی کشور شورای عالی انقلاب فرهنگی، دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی می توانند با توجه به نمرات متقاضیان و نظر گروه های آموزشی حد نصاب برای متقاضیان را تعیین و به سازمان سنجش ارسال کنند.

همچنین دانشگاه ها مجاز به برگزاری آزمون کتبی و شفاهی از متقاضیان معرفی شده برای مرحله دوم بوده که نمره آن در میزان نمره مصاحبه علمی و سنجش عملی لحاظ می شود.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 21 فروردین 1401 بروزرسانی: 21 فروردین 1401 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 2008

به "افزایش آمار داوطلبان آزمون دکتری 1401" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "افزایش آمار داوطلبان آزمون دکتری 1401"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید