امکان جابجایی واکسن فایزر بین کشور ها وجود ندارد، هیچ واکسنی توسط بخش خصوصی وارد کشور نشده است

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، خبرگزاری خبرنگاران- رییس سازمان غذا و دارو درمورد شایعه وجود محموله قاچاق فایزر، گفت: زنجیره سرد واکسن فایزر، دمای منفی 60 تا 70 درجه سانتیگراد است و به این دلیل، امکان جابجایی آن بین کشور ها وجود ندارد.

امکان جابجایی واکسن فایزر بین کشور ها وجود ندارد، هیچ واکسنی توسط بخش خصوصی وارد کشور نشده است

به گزارش خبرگزاری خبرنگاران به نقل از روابط عمومی وزارت بهداشت، آقای محمد رضا شانه ساز به مزایای سامانه تیتک و امکان برچسب گذاری اشاره نمود و اضافه کرد: همه محموله های واکسن که وارد کشور می شوند با برچسب گذاری کد خاصی روی آن الصاق می گردد و در هنگام تزریق با کد ملی فرد، در سامانه تیتک تطبیق داده می گردد که مثلا چه کسی، کدام ویال واکسن از کدام کشور را دریافت نموده است.

وی تاکید نمود: سازمان جهانی بهداشت به همه نظام های سلامت و سازمان های غذا و داروی جهان اعلام نموده که به دلیل محدودیت های فراوری واکسن، موارد تقلبی واکسن به شدت زیاد شده است. زیرا، تقاضای دریافت و تلقیح واکسن افزایش یافته و فراوری به میزانی که جوابگوی احتیاج های فوری همه مردم جهان باشد، موجود نیست. به عبارت دیگر، در حال حاضر تقاضا بیشتر از عرضه است و این مسئله، بازاری را برای افراد سودجو فراهم نموده که واکسن های تقلبی را به عنوان واکسن اصلی با قیمت های بالا عرضه نمایند.

واکسن تقلبی در ایران وجود ندارد

شانه ساز اضافه کرد: واکسن تقلبی در کشور ما وجود ندارد، تا به امروز گزارشی در این خصوص از معاونت های غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی و ستاد مبارزه با قاچاق در این زمینه نداشته ایم. با این وجود، اگر در فضای مجازی به فردی پیشنهاد واکسن داده شد، اعتماد ننمایند، احتمال قاچاق و تقلبی بودن آن، قطع به یقین بوده و از اصالت برخوردار نیست.

وی با بیان اینکه اطلاعات فرد و نوع واکسن دریافتی در سامانه های مختلف معاونت بهداشت از جمله سیب و ... و نیز تیتک سازمان غذا و دارو ثبت می گردد، گفت: این مسئله در قانون بودجه سال 1400 مورد تاکید قرار گرفته که همه کالا های سلامت محور از جمله دارو و واکسن باید در سامانه تیتک ثبت شوند. بنابراین، واکسن کرونا به دلیل اولویت، از ابتدای آغاز واکسیناسیون در کشور، ثبت شده است. لینکی بین سامانه های سیب، تیتک و ... برقرار شده و پیشخوان (داشبرد) اطلاعات افراد به وسیله کد ملی و نوع واکسن دریافتی شان قابل پیگیری است.

2 میلیون دوز واکسن وارداتی در سامانه تیتک باید ثبت شوند

رییس سازمان غذا و دارو با تاکید بر اینکه از دو میلیون دوز واکسن ورودی به کشور، همگی باید ثبت در سامانه تیتک شوند، اضافه کرد: واکسن های وارداتی که به وسیله معاونت های بهداشتی دانشگاه ها تلقیح می گردد، با اطمینان خاطر تزریق شوند. ولیکن در مواردی خارج از این راستا، قطعا تقلبی است. با توجه به اینکه، واکسن جزو کالا های سلامت محور است، علاوه بر ضرر و زیان اقتصادی، سلامت افراد مصرف نماینده نیز به مخاطره خواهد افتاد.

هیچ واکسنی توسط بخش خصوصی وارد کشور نشده است

وی در مورد ورود شرکت های خصوصی به خریداری و واردات واکسن گفت: این شرکت ها، خارج از حوزه نظارتی سازمان غذا و دارو، واکسن را وارد و عرضه نمی نمایند. شرکت هایی که برای واردات واکسن اعلام آمادگی کردند، تمام اسناد خود را در اختیار سازمان قرار داده اند، اما هنوز هیچ واکسنی توسط بخش خصوصی و خارج از سیستم ثبت تیتک و برچسب گذاری اصالت کالا، وارد کشور نشده است.

آقای شانه ساز تاکید نمود: اگر شرکت های خصوصی هم در واردات واکسن کرونا بتوانند به مجموعه وزارت بهداشت یاری نمایند، تمامی محموله باید در سامانه تیتک ثبت گردد و هر فردی در جمهوری اسلامی ایران، واکسن دریافت کند، باید اطلاعات فردی و مشخصات واکسن در سامانه های وزارت بهداشت و از جمله تیتک ثبت گردد تا قابلیت رصد داشته باشد. تا آنجا که سامانه تیتک با مجوز های دریافتی اداره کل داروی سازمان غذا و دارو ارتباط دارد در صورت عدم تایید اداره دارو، واکسن قابلیت تلقیح نخواهد داشت، بنابراین، با ثبت در سامانه تیتک، عملا احتمال قاچاق و تقلبی بودن به حدود صفر می رسد.

امکان جابجایی واکسن فایزر بین کشور ها وجود ندارد

رییس سازمان غذا و دارو درمورد شایعه وجود محموله قاچاق فایزر اضافه کرد: زنجیره سرد واکسن فایزر، دمای منفی شصت تا هفتاد درجه سانتیگراد است و به این دلیل، امکان جابجایی آن بین کشور ها وجود ندارد. با فرض محال، اگر واکسن کنونی، فایزر باشد، در جابجایی قطعا اثربخشی خود را از دست داده است.

وی ادامه داد: با توجه به محدودیت منابع فراوری، بین کشور های متحد نیز چالش وجود دارد و با وجود پیش پرداخت مبالغ تامین واکسن، همچنان سهمیه ها تامین نشده اند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 23 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 23 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1604

به "امکان جابجایی واکسن فایزر بین کشور ها وجود ندارد، هیچ واکسنی توسط بخش خصوصی وارد کشور نشده است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "امکان جابجایی واکسن فایزر بین کشور ها وجود ندارد، هیچ واکسنی توسط بخش خصوصی وارد کشور نشده است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید