با کسانی دوست شوید که با شما مخالفت می نمایند

به گزارش کاشیا، با کسانی دوست شوید که با شما مخالفت می نمایند. در محیط هایی قرار گیرید که عقایدتان به چالش کشیده گردد، هرچند ناراحت و عجیب باشد.

با کسانی دوست شوید که با شما مخالفت می نمایند

کدام واقعیت قادر است نظر ما را تغییر بدهد؟ بیشتر ما تصور می کنیم، ذهن بی طرفی داریم و اگر استدلال مخالفی بر مبنای داده ها و واقعیت های عینی باشد، نظرمان را بدون لجبازی تغییر می دهیم، اما شاید مهم ترین واقعیت این باشد که ذهن صرفاً پیرو واقعیت ها نیست و لجبازتر از چیزی است که اغلب خیال می کنیم.

با این حساب اگر واقعیت ها جواب نمی دهند، پس چطور می گردد نظری را تغییر داد؟ حال چه نظر خودمان باشد چه نظر دیگران.

اگر دو سال پیش از من می پرسیدید که چطور نظر کسی را عوض می کنم، پاسخ دیگری به شما می دادم. به عنوان یک دانشمند سابق، توصیه می کردم به واقعیت های عینی و آمار تکیه کنید. یک دعوی مستحکم به نفع خود شکل بدهید و داده های سفت وسخت و انکارنشدنی در حمایت از آن بیاورید. همین!

فکر می کردم بمباران طرف مقابل با واقعیت ها بهترین راه اثبات این است که گرمایش جهانی واقعیت یا جنگ با موادمخدر شکست خورده است یا راهبرد تجاری فعلی رئیس محتاط و فاقد تخیل شما جواب نمی دهد.

از آن موقع به این سو، مسئله ای برجسته را در رابطه با این رویکرد یافتم. اینکه جواب نمی دهد. ذهن پیرو واقعیت ها نیست. همانطور که جان آدامز گفته است، واقعیت ها چیز هایی سرسخت هستند، ولی ذهن ما از آن هم سرسخت تر است.مهم نیست چقدر این واقعیت ها قانع نماینده و معتبر باشند، حتی برای فرهیخته ترین ما نیز، شک و تردید در رویارویی با این واقعیت ها از بین نرفته است.

به دلیل سوگیری تأییدی که کاملاً مستند هم شده است، مایلیم به شواهدی که در تقابل با باورهایمان هستند، ارزش کمتری بدهیم و به شواهدی که در تأیید باورهایمان هستند، بیشتر بها دهیم. حقایق و استدلال های ناخوشایند طرف مقابل را کنار می گذاریم. در نتیجه عقایدمان مستحکم تر می گردد و برهم زدن الگو های تفکر موجود و پابرجا رفته رفته دشوارتر می گردد.

اگر [شواهد]در حمایت از باور های موجودمان باشد به واقعیت های بدیل باور می آوریم. پزشکان همچنان از آسیب های رژیم پرچربی می گویند با اینکه پژوهش هایی برخلاف این ادعا هر روز سر بر می آورند.

اگر به قدرت سوگیری تأییدی شک دارید، به دفعه آخری که چیزی را در گوگل جست وجو کردید، بیندیشید. آیا هر لینک را با دقت خواندید تا تصویری عینی و وسیع از موضوع به دست بیاورید؟ یا نگاهی به نتایج انداختید تا لینکی بیابید که در تأیید نظر شما باشد؟ تعارف را کنار بگذاریم، بالاخره هرطور شده آن نتیجه موافق را می یابید، به خصوص اگر مایل باشید تا صفحه 12 نتایج جست وجوی گوگل جلو بروید.

خب اگر واقعیت ها جواب نمی دهند پس چطور می گردد نظری را تغییر داد؟ حال چه نظر خودمان یا نظر همسایه.

ما تمایل نداریم به اشتباه ها اعتراف کنیم. در گریز از اعتراف به اشتباه، چنان شرایط خود را پیچ وتاب می دهیم که یوگاکاران حرفه ای هم تحمل چنین پیچ وتابی را ندارند.

راهش این است که به ذهن بهانه ای داده و آن را فریب بدهیم. ذهن خودتان (یا دوستتان) را قانع کنید که تصمیم یا باور قبلی با توجه به آنچه آن موقع می دانستید، درست بوده است، ولی اکنون که واقعیت های اصلی تغییر نموده اند، نظر نیز باید تغییر کند، ولی غالباً به جای اینکه راه گریزی به ذهن بدهیم مشتی حواله اش می کنیم. فرد مقابل را تحقیر می کنیم (من که گفته بودم). طرد می کنیم (یک مشت آدم رقت انگیز).

مسخره می کنیم (عجب احمقی). همان دم که ذهن را برای باور به چیزی تحقیر کنید دیگر جنگ را باخته اید. در این لحظه ذهن تسلیم نمی گردد، بلکه جای پایش را مستحکم تر می نماید. وقتی باور های کسی را معادل احمق سالاری می گیرید، تغییر نظر او مستلزم این است که قبول کند احمق است و این اعترافی است که کمتر ذهنی حاضر به آن است.

در سال های ابتدایی حضورم در فضای دانشگاهی، وقتی کسی در یک کنفرانس یکی از استدلال های من را به چالش می کشید، حالت تدافعی می گرفتم. ضربان قلبم بالا می رفت و عضلاتم منقبض می شد و بی احترامی من نسبت به آن پرسش متخاصم (و آن شخص) در پاسخم بازتاب می یافت.

می دانم که این فقط من نیستم. همگی ما هویت خود را در باور ها و استدلال هایمان می بینیم ... این کسب وکار من است ... این مقاله من است ... این ایده من است .... ولی مشکل اینجاست که وقتی باورهایتان با هویتتان گره می خورد، تغییر نظر می گردد همان تغییر هویت و قبول این واقعاً سخت است.

یک راهکار احتمالی و راهکاری که من در زندگی به کار گرفته ام، این است که یک فاصله امن بین خودتان و محصولات خود بگذارید. حتی واژگانم را تغییر دادم تا این تغییر ذهنی را بازتاب دهند. در کنفرانس ها به جای اینکه بگویم من در این مقاله استدلال می کنم که ... می گفتم این مقاله چنین استدلال می نماید که ...

این ترفند ظریف زبانی ذهن مرا فریب داد تا چنین بیندیشد که استدلال های من و خود من یکی نیستیم. البته که من این استدلال ها را ساخته بودم، ولی پس از اینکه از بدن من خارج می شدند، راستا زندگی خود را طی می کردند. اشیایی می شدند انتزاعی و جدای از من که می توانستم با دیدی عینی و بی طرف به آن ها بنگرم. مسئله دیگر شخصی نبود. صرفاً فرضیه ای بود که نادرستی آن اثبات شده بود.

ما آدم ها روی فرکانس های مختلفی عمل می کنیم. وقتی کسی با ما مخالف است به این دلیل نیست که آن ها در اشتباهند و ما برحقیم، بلکه آن ها به چیزی باور دارند که ما نداریم. چالش کار در این است که آن چیز را بیابیم و فرکانسمان را تنظیم کنیم.

اگر مسئله اشتغال دغدغه اصلی کارگران خودروسازی های دیترویت است، نشان دادن پنگوئن های در خطر انقراض (هر چقدر هم که دوست داشتنی باشند) یا ذوب شدن یخچال های قطب جنوب ما را به جایی نمی رساند، بلکه باید نشان داد انرژی های تجدیدپذیر چگونه امنیت شغلی را برای نوادگان او به ارمغان خواهد آورد، حالا توجه او را جلب نموده اید.

ما در یک اتاق پژواک نامتناهی زندگی می کنیم. کسانی شبیه خودمان را در فیسبوک به لیست دوستانمان اضافه می کنیم. در توییتر افراد شبیه خودمان را فالو می کنیم. آن پایگاه های خبری را می خوانیم که فرکانس سیاسی شان با ما یکسان است.

همه این ها یعنی عقاید ما اصلاً به آن میزان که باید تحت آزمون فشار قرار نمی گیرند. با کسانی دوست شوید که با شما مخالفت می نمایند. در محیط هایی قرار گیرید که عقایدتان به چالش کشیده گردد، هرچند ناراحت و عجیب باشد. با قدرت به چیزی باور داشته باشید، ولی اگر واقعیات خلافش را نشان دادند پذیرای تغییر عقیده تان باشید.

در آخر این را هم بگویم، برای درک حقیقت، شهامت و قطعیت ضروری است نه راحتی، ولی کاملاً به سختی اش می ارزد.

منبع: روزنامه جوان به نقل از ترجمان

نوشته: ازان وارل

ترجمه: بابک طهماسبی

منبع: فرادید
انتشار: 25 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 25 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1607

به "با کسانی دوست شوید که با شما مخالفت می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "با کسانی دوست شوید که با شما مخالفت می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید