بهره برداری غیر اصولی از دلایل وضعیت نابسامان محیط زیست است

به گزارش کاشیا، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور در چهارمین گردهمایی باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی با تاکید بر اینکه شاید یکی از دلایل مهم وضعیت نابسامان محیط زیستی کشور، مواجهه و بهره برداری غیر اصولی و عدم توجه به ریشه های اصلی این بحران است، گفت: نبود نگاه بلندمدت به برنامه ها و برخوردهای سلیقه ای با موضوعات مختلف در چند دهه اخیر، مهم ترین عامل مسائل امروز در حوزه محیط زیست کشور است. این در حالی است که مساله محیط زیست در دوران ما دیگر یک موضوع محلی داخلی به حساب نمی آید بلکه مساله ای فراملی و جهانی است. بنابراین هیچ جامعه ای نمی تواند خود را تافته جدابافته بداند و مسئولیت خود را به گردن دیگران افکند زیرا انسان ها در سرنوشت محیط زیست با یکدیگر مشترک هست.

بهره برداری غیر اصولی از دلایل وضعیت نابسامان محیط زیست است

عیسی علیزاده گفت: مواهب طبیعی همچون آب، خاک، هوا، گیاهان و حیوانات از جمله نعمت هایی است که به صورت رایگان به بشر ارزانی شده است تا در تمامی ادوار تاریخ به عنوان یکی از مصادیق مهم حقوق بشر از آن استفاده نمایند.

وی با اشاره به اینکه شاید اگر قرار بود انسان ها برای بهره مندی از مواهب طبیعی هزینه بپردازند؛ امروز محیط زیست این گونه نابسامان نبود، اظهار کرد: از جمله اصول پایه ای آن است که محیط زیست را به عنوان امانتی الهی در ردیف میراث های مشترک بشری بدانیم. در نتیجه چنین رویکردی انسان ها باید تمام کوشش خود را برای حفظ و بهبود محیط زیست به کار گیرند و آن را به نسل های آینده تحویل دهند.

وی با اشاره به اینکه در سال های اخیر دانشجویان نقش خوبی در حوزه فرهنگ سازی محیط زیست ایفا نموده اند، گفت: مساله محیط زیست یک موضوع محلی داخلی نیست بلکه مساله ای فراملی و جهانی است و همه انسان ها در سرنوشت محیط زیست با هم مشترک هستند.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی با بیان اینکه در تعالیم دینی فرازهای متعددی در اهمیت خاک، آب، نباتات و حیوانات وجود دارد، تاکید نمود: متاسفانه ایران در چند دهه اخیر با مسائل فراوانی در حوزه محیط زیست دست و پنجه نرم می نماید، به گونه ای که به باور بسیاری از صاحب نظران، حیات این سرزمین به مخاطره افتاده است.

علیزاده همچنین اظهار کرد: دانشگاهیان و دانشجویان در عرصه پاسداشت و حفظ محیط زیست نقش انکارناپذیری دارند چون همین گروه باید بار فرهنگ سازی و ترویج فرهنگ آشتی و دوستی با محیط زیست و منابع طبیعی را به دوش بکشند.

وی ادامه داد: در سال های اخیر گروه های دانشجویی با توجه به دغدغه ها و دل مشغولی هایی که در حوزه محیط زیست دارند؛ نقش خوبی را ایفا نموده اند. همچنین سازمان دانشجویان معاونت فرهنگی جهاددانشگاهی امید دارد که با برگزاری چهاردهمین گردهمایی باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست با محوریت آب و مدیریت پسماند نقش موثری را در حرکت به سوی بهبود مسائل این حوزه ایفا نماید.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی در انتها تاکید نمود: از جمله اهداف مهم گردهمایی دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی، هم اندیشی و همکاری جوانان دانشجو در تحلیل و شناخت مسائل و همچنین مهارت افزایی و هم افزایی لازم در جهت فرهنگ سازی و ارائه راه چاره برای حل مسائل محیط زیستی است.

چهارمین گردهمایی باشگاه دانشجویان حامی محیط زیست و منابع طبیعی در دانشگاه مازندران با حضور عیسی علیزاده (معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی کشور)، محمد هادی عسگری(مدیرکل فرهنگی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری)، ژیلا مهدی آقایی(مدیرکل دفتر مشارکت های مردمی سازمان حفاظت محیط زیست) ومهدی کاظمی(رئیس سازمان دانشجویان جهاد دانشگاهی کشور) صبح امروز در دانشگاه مازندران شروع به کار کرد و تا فردا ادامه خواهد داشت.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 30 بهمن 1397 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 74

به "بهره برداری غیر اصولی از دلایل وضعیت نابسامان محیط زیست است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهره برداری غیر اصولی از دلایل وضعیت نابسامان محیط زیست است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید