جدیدترین فیلم های پلاستیکی از سطوح در برابر ویروس کرونا محافظت می نمایند

به گزارش کاشیا، داده های آزمایشگاهی نشان دادند که فیلم حاوی نانوذرات نقره-سیلیس قادرند تا 99.84 درصد ذرات SARS-CoV-2 را در عرض دو دقیقه از بین ببرند.

جدیدترین فیلم های پلاستیکی از سطوح در برابر ویروس کرونا محافظت می نمایند

به گزارش خبرنگار فناوری خبرنگاران؛ یک فیلم پلاستیکی چسبناک برای محافظت از سطوحی مانند دستگیره، نرده های دستی، دکمه های آسانسور و صفحه های لمسی طراحی شده و هنگام تماس با ویروس کرونا آن را غیرفعال می نماید.

این نانوذرات دارای نقره و سیلیس هستند که در ساختار پلی اتیلنی ساخته شده است. در آزمایش های انجام شده در انستیتوی زیست پزشکی دانشگاه سائوپائولو ثابت شد که این فیلم قادر است پس از دو دقیقه تماس، 99.84 درصد ذرات ویروسی را از بین ببرد.

لوسیو فریتاس جونیور محقق انستیتوی سائوپائولو گفت: استاندارد فنی حاکم بر اندازه گیری فعالیت ضدویروسی روی پلاستیک و دیگر سطوح نیازمند دارد تا این قابلیت را در عرض چهار ساعت نشان دهد. فیلم پلاستیکی با نانوذرات نقره-سیلیس خیلی زودتر از این ساخته شده بود و قابلیت ضدویروسی آن به مرور افزایش یافت.

آزمایش های انجام شده برای اندازه گیری ظرفیت فیلم پلاستیکی چسبناک برای غیرفعال کردن ویروس کرونا جدید با فیلم ساخته شده در سال 2019 مطابق بود. نمونه های مواد با و بدون نانوذرات نقره-سیلیس در مدت زمان متفاوتی در تماس مستقیم با SARS-CoV-2 نگه داشته شدند. بعد از دوره های معین شده، ذرات ویروسی یافت شده از مواد حذف شده و در تماس با سلول های ورو قرار دریافتد تا میزان عفونت و تکثیر را بعد از قرار دریافت در معرض فیلم، اندازه گیری نمایند. سلول های ورو از کلیه میمون آفریقایی مشتق شده و بطور گسترده در میکروبیولوژی استقاده می شوند.

مواد ژنتیکی ویروسی که توسط پی سی آر بطور کمی معین شدند، تقریبا کاهش 100 درصدی در نسخه های SARS-CoV-2 که دو دقیقه در معرض فیلم بودند، نشان دادند. در نهایت نانوذرات نقره-سیلیس در طول فراوری به پلی اتیلن اضافه می شوند، بنابراین عملکرد ضد میکروبی در تمام طول عمر آن ادامه دارد. شرکت سازنده این فیلم پیشنهاد می نماید که این فیلم ها تا سه ماه استفاده شوند، زیرا بعد از آن ممکن است در اثر تماس بیش از حد فرسوده گردد.

در موارد دیگر از نانوذرات نقره-سیلیس برای پوشاندن پارچه پوشاک ضد کووید-19 استفاده شده است. این ماده پوشش دهنده نیز می-تواند در دو دقیقه ویروس را غیرفعال کند. آزمایش های انجام شده نیز نشان دادند که این ذرات با شست و شوی پارچه هیچگونه افت کارایی ندارند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 23 آذر 1399 بروزرسانی: 23 آذر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1314

به "جدیدترین فیلم های پلاستیکی از سطوح در برابر ویروس کرونا محافظت می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جدیدترین فیلم های پلاستیکی از سطوح در برابر ویروس کرونا محافظت می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید