کرونا چه آسیبی به کبد شما می رساند؟

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، سلامت خبرنگاران : کرونا علاوه بر آسیب ریوی می تواند کبد را هم درگیر کند.

کرونا چه آسیبی به کبد شما می رساند؟

کبد در متابولیسم داروها نقش مهمی دارد. کرونا خطر بسیاری در بیماران کبدی دارد.

به گزارش خبرنگاران، شیوع سندروم حاد و شدید تنفسی ایجادشده به وسیله کروناویروس 2 یا SARS-CoV-2 منجر به همه گیری جهانی بیماری کووید 19 شده است. آسیب ریوی منتشر شده با ایجاد سندرم دیسترس تنفسی حاد، اصلی ترین دلیل مرگ ومیر در بیماری کووید 19 است. اما اگرچه در بیماری کووید-19 در درجه اول سیستم تنفسی تحت تأثیر قرار می گیرد، بعضی شواهد نشان می دهند که این عفونت ویروسی بر سایر اندام های بدن نیز تأثیر دارد.

کرونا از زمان شیوع تا به امروز که واکسن های مختلفی برای مقابله با آن ساخته و عرضه شده است، حجم وسیعی از امکانات علمی و پژوهشی را به خود مشغول نموده و موجب فراوری داده های فراوانی شده است. پژوهشگران بر اساس این داده ها، تأثیرات این بیماری بر کبد را آنالیز نموده اند.

درگیری کبد از ابتدای شیوع کرونا

به گفته محققان، توزیع گسترده گیرنده اصلی ورود ویروس عامل این بیماری در سلول ها یعنی آنزیم مبدل آنژیوتانسین 2 یا ACE2 می تواند نشان دهنده این باشد که چگونه ویروس فوق قادر به ایجاد یک بیماری گسترده تر همراه با درگیری اندام هایی ازجمله روده، قلب، کلیه ها، لوزالمعده، کبد، سیستم عضلانی و عصبی خواهد بود. در این میان، اهمیت بالینی درگیری کبد از همان ابتدای شیوع بیماری کووید-19 بحث برانگیز بوده و پیشرفت های علمی به دست آمده طی ماه های گذشته، چندین سؤال اساسی راجع به آسیب کبدی مرتبط با بیماری کووید-19 را بیشتر روشن نموده است.

در همین زمینه، محققانی از دانشگاه علوم پزشکی تبریز مطالعه ای را انجام داده اند که در آن به آسیب های کبدی بیماری کووید 19 اشاره شده و نتایج آن طی نامه ای به سردبیر فصل نامه طب دریا منتشر شده اند.

خطر افزایش آنزیم های کبدی

بر اساس نتایج این آنالیز، افزایش آنزیم های کبدی، نشان دهنده آسیب کبدی در بیماران کووید-19 با بیماری مزمن و غیرمزمن کبدی بوده و امری شایع به شمار میرود.

درواقع، مطالعات بالینی اولیه، افزایش قابل توجهی را در سطح آنزیم های کبدی مثل ALT و AST ناشی از عفونت کرونا ویروس گزارش نموده اند که آسیب سلول های کبدی را نشان می دهند.

به گفته حسین بنازاده باغی، محقق مرکز تحقیقات بیماری های عفونی و گرمسیری دانشگاه علوم پزشکی تبریز و همکارش، آنالیز مقالات و پژوهش های مختلف نشان می دهد در بیماران کووید 19 که قبل از آلودگی به ویروس کرونا، مشکل و آسیب کبدی نداشتند، آسیب دیدگی عمدتاً خفیف است. بااین حال، با توجه به نقش اصلی کبد در متابولیسم داروها، عمل انعقاد، آلبومین و فراوری واکنش دهنده های فاز حاد، اختلال عملکرد کبدی ممکن است بر پاتوفیزیولوژی بیماری سیستمیک کووید-19 تأثیرگذار باشد.

بر این اساس، برای پیگیری عوارض طولانی مدت بالقوه عفونت کووید 19 مانند فیبروز کبدی به مطالعات و پیگیری طولانی مدت احتیاج است.

دلایل آسیب کبدی در بیماری کرونا

بنازاده باغی و همکارش می گویند: طیف آسیب کبدی در بیماری کووید 19 ممکن است از عفونت مستقیم به وسیله کروناویروس، درگیری غیرمستقیم به وسیله التهاب سیستمیک و یا تغییرات هیپوکسیک باشد. اما سؤالات اساسی همچنان وجود دارد و باید در مطالعات مختلف به آن ها پاسخ داده شوند.

آن ها به طور مثال، سؤالات زیر را برشمرده اند: کدام نوع از سلول های کبد به وسیله ویروس فوق آلوده می گردد؟ کدام یک از فرآیندهای مولکولی در اثر عفونت مختل می گردند؟ سهم واقعی اثرات سیتوپاتیک مستقیم، طوفان سایتوکاینی و هیپوکسی در اختلال عملکرد کبد چگونه است؟ با کدام مکانیسم، آسیب کبدی باعث نارسایی تنفسی می گردد و زمینه را برای دوره شدید بیماری کووید 19 فراهم می نماید؟

به اعتقاد محققان فوق، به نظر می رسد ایجاد یک اشتراک بین المللی به منظور جمع آوری گزارش های بالینی بیماران مبتلابه بیماری های کبدی برای بیماران کووید 19 به همراه تحقیقات مولکولی دراین باره یاری کننده خواهد بود.

نشریه طب دریا که به انتشار این نتایج پرداخته، متعلق به مرکز تحقیقات طب دریا است.

منبع: رکنا
انتشار: 22 آذر 1400 بروزرسانی: 22 آذر 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1889

به "کرونا چه آسیبی به کبد شما می رساند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کرونا چه آسیبی به کبد شما می رساند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید