حذف مبلغ در آگهی ها تأثیری بر قیمت مسکن ندارد

به گزارش کاشیا، در روزهای اخیر به دستور قضایی سامانه هایی مانند دیوار، شیپور و سایر پلتفرم های آگهی، حق اعلام قیمت خودرو و مسکن را ندارند و آگهی ها با قیمت توافقی نمایش داده می شوند. حال ملک رادار به عنوان یکی از بازیگران فعال در حوزه خرید، فروش و اجاره مسکن با انتشار گزارشی تحلیلی نشان داده است که چرا حذف قیمت آگهی ها، تأثیری بر قیمت مسکن ندارد.

حذف مبلغ در آگهی ها تأثیری بر قیمت مسکن ندارد

جهت دریافت خدمات شرکت آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

آنالیز های ملک رادار، از بازار مسکن و تحلیل آماری داده های سال گذشته نشان می دهد ممنوعیت درج قیمت در آگهی های ملکی، تاثیری در عدم افزایش قیمت فروش و اجاره املاک تهران ندارد. گفتنیست ملک رادار به صورت منظم شرایط بازار مسکن و آگهی های این صنعت را آنالیز نموده و گزارش های فصلی نیز در این رابطه منتشر می نماید.

ملک رادار با اشاره به موردی مشابه که در تابستان سال گذشته (حد فاصل هفته آخر اردیبهشت 98 تا هفته دوم مرداد 98) اجرا شده، اذعان داشته که در آن موقع هم این کار باعث کاهش نرخ مسکن نشد و صرفا تعداد آگهی ها کاسته شد. این پلتفرم اعلام نموده بر اساس این مشاهدات شکایت وزارت صمت که منجر به صدور دستور مراجع قضایی برای انجام مجدد این کار شده، نمی تواند تاثیری بر کاهش نرخ مسکن داشته باشد.

ملک رادار با تشریح رخدادهایی که سال گذشته در این زمینه اتفاق افتاده در گزارش خود چنین نوشته است: این حذف قیمت که از 24 اردیبهشت ماه اعمال شد، تعداد آگهی های قیمت دار را به شدت کاهش داد به گونه ای که روز 23 اردیبهشت در مجموع نزدیک 25 هزار آگهی با ذکر قیمت از سوی مالکان و مشاوران املاک در سایت های مختلف، ثبت شده و با آغاز ممنوعیت درج قیمت در آگهی ها، این تعداد با کمتر از 3500 مورد کاهش یافته است.

بر اساس این گزارش، افت تعداد آگهی های قیمت دار تا 12 مرداد ماه ادامه داشته و پس از آزاد شدن این امکان، بازار مسکن کماکان با افزایش قیمت ها روبرو بوده است: هرچند تعداد آگهی های ملکی دیگر به سطح اردیبهشت ماه نرسید و با ورود مسکن به فاز رکود و خاتمه تابستان، تعداد آگهی ها نیز به صورت کلی کاهش یافت.

با مطالعه گزارش ملک رادار می توان پی به این نکته برد که اگر هدف حذف قیمت ها در تابستان سال گذشته برای کنترل بازار مسکن و کاهش نرخ ها بوده، این هدف با موفقیت همراه نبوده چرا که تاثیری در افزایش قیمت فروش و اجاره در تهران نداشته است. ناگفته نماند سال گذشته حذف قیمت ها فقط روی پلتفرم های دیوار و شیپور انجام شد و سایر پلتفرم ها می توانستند قیمت مسکن را نشان دهند.

در همین حال آمارها بانک مرکزی از معاملات مسکن اجرا شده در تهران نشان می دهد اتفاقا در همان دوران ممنوعیت درج قیمت در آگهی ها، شاهد افزایش شدید قیمت هر متر مربع ملک در تهران بوده ایم. به گونه ای که قیمت هر متر مربع ملک در تهران در اواسط تابستان تا بیش از 13 میلیون و 300 هزار تومان بالا رفته و در شهریور ماه دوباره به سطح قیمتی اردیبهشت بازگشته است. از آنجا که قیمت معاملات مسکن با تاخیر زمانی از قیمت های درج شده در آگهی ها تاثیر می گیرد، در ماه های بعد از آبان، شاهد افزایش قیمت ها در معاملات هستیم. همچنین فرایند انجام معاملات در این دوران، به صورت مستمر کاهش داشته که می تواند ناشی از ورود بازار مسکن به رکود باشد.

فرایندی که ملک رادار درباره خرید و فروش خانه در تهران آن را ذکر نموده در زمینه رهن و اجاره نیز تکرار شده است. بر اساس این گزارش متوسط قیمت آگهی های ملکی برای اجاره به ازای متر مربع در تهران حد فاصل فروردین تا آذر 98 فرایندی صعودی داشته است. این فرایند گرچه برای مدتی نزولی شده؛ اما از شهریور ماه دوباره فرایند صعودی در پیش گرفته است. به گونه ای که می توان گفت ممنوعیت درج قیمت در آگهی ها، تاثیری بر افزایش یا کاهش قیمت ها ندارد.

ملک رادار بر این باور است که حذف قیمت ها در فضای مجازی و کلیه سایت های فعال در این زمینه با آغاز فصل تابستان که آغاز فصل جابجایی است، تاثیری روی کاهش قیمت ها ندارد و صرفا عدم شفافیت را با خود به همراه خواهد داشت.

منبع : دیجیاتو

منبع: آی تابناک
انتشار: 31 خرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 986

به "حذف مبلغ در آگهی ها تأثیری بر قیمت مسکن ندارد" امتیاز دهید

1 کاربر به "حذف مبلغ در آگهی ها تأثیری بر قیمت مسکن ندارد" امتیاز داده است | امتیاز: 1 از 5
امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "حذف مبلغ در آگهی ها تأثیری بر قیمت مسکن ندارد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید