تلا ش های ناکام برای شاخص سبز بورس

به گزارش کاشیا، خبرنگاران : تصویر بیش از اندازه مثبت اهالی بازار از بورس در یک ماه قبل و تصویر بیش از اندازه منفی روزهای اخیر را باید تجسم نوسانات رفتاری بسیار بالای سرمایه گذاران بین خوش بینی و بدبینی مفرط دانست.

تلا ش های ناکام برای شاخص سبز بورس

به گزارش خبرنگاران، فشار عرضه همچنان در بازار سهام دست بالا را دارد و سهامداران خرد در مورد جهت آینده قیمت ها هنوز به جمع بندی نرسیده اند. این را می گردد در تشکیل صفوف فروش و سپس هجوم ناگهانی برای خرید در طیفی از سهم های بازار دید که تلویحا نشان می دهد سرمایه گذاران برای نقطه تعادلی قیمتها تصویر روشنی ندارند.

دعوا بر سر حمایت حقوقی ها در بورس هنوز از سکه نیفتاده است و سهامداران کماکان بر این ماجرای پرحاشیه متمرکزند. با اینکه برآیند تغییر مالکیت های دیروز از حضور بیشتر سهامداران عمده در جبهه خرید حکایت داشت اما محافل بورسی همچنان از نحوه مشارکت حقوقی ها ناراضی به نظر می رسند و انتظار بیشتری از فعالان نهادی در سمت تقاضای سهام دارند. در واقع، فعالان خرد بازار از غیاب طولانی مدت دولت در بازار نزولی گلایه می نمایند و افت قیمتها را منتسب به حقوقی هایی می دانند که به زعم آنها به صورت غیرمنصفانه بر تب عرضه می دمند.

حقوقی قادر مطلق نیست!

تصوری اخلاقی از فعالان نهادی در بورس بوده که حقوقی ها باید ضامن رشد قیمت باشند و در نجات بخشی فرایند ریزشی در صف اول بایستند. اما مخالفان می گویند چرا باید حق معامله را از مالک حقوقی سلب کرد و از بازارساز خواست که مانع فروش حقوقی های بازار شد و آنها را وادار به خرید در فرایند منفی کرد. این تصور که از گذشته به صورت نسل اندر نسل به تازه واردهای بورسی رسیده، به دلیل رشد شگفت آور ضریب نفوذ بازار سرمایه قدرت مضاعفی در نحوه تصمیم گیری دولت و شرکت های زیرمجموعه پیدا نموده است. ممنوعیت معاملاتی برای کدهای حقوقی از یک طرف، و اشتباهات مکرر ناظر بازار با متوقف ساختن نمادهای پرمعامله همگی در جهت به تاخیر انداختن تعادل را می توان بازتابی از این تصور دانست که به صورت مصنوعی در حال کوشش برای سبز نگه داشتن شاخص است.

به ضرب بستن کد معاملاتی و متوقف کردن نماد و سایر شگردهای موقتی از این دست نمی توان مانع حرکت بازار به سمت تعادل شد. تنها دستاورد چنین اقداماتی خریدن زمان و منتظر نشستن برای آینده ای غیرقطعی و در واقع، تحمیل هزینه اجتماعی به بازاری است که مهمترین مزیتش نقدشوندگی و دستیابی به تعادل در کمترین زمان ممکن است. در واقع، بزرگترین قربانی این شرایط زمان گرانبهایی است که به سبب دست اندازهای بازارساز تلف می گردد و امکان رسیدن به یک نقطه تعادلی را از دسترس بازار دور می نماید.

دعوت به تعظیم در برابر واقعیت

واقعیت این است که نه تزریق مصنوعی پول می تواند به یاری بازار بیاید و نه امیدبخشی های واهی مسئولان. این سیاستگذاری در سطح کلان اقتصاد کشور است که جهت بازارها را معین می نماید. دورنمای سیاست خارجی، نرخ سود سپرده و سرعت رشد نقدینگی است که معین می نماید بازارها به کدام سمت حرکت خواهند کرد.

تزریق امید و دادن نشانی های غلط فقط سرمایه گذاران سودا زده و زودباور را به اشتباه می اندازد و آن دسته از سرمایه گذارانی که نگاه بلندمدت دارند و با اتکا به متغیرهای بنیادی اقدام به معامله می نمایند چندان به این گفته های زودگذر دل نمی بندند و انتظاری از دولت برای مداخله در بازار ندارند. تنها انتظار منطقی از دولت کاستن از بار سنگین محدودیت هایی است که دست و پای سرمایه را بسته و امکان گردش صحیح به آن را نمی دهد. در همین زمینه، معاملات بدون محدودیت نماد بانک ملت در روز شنبه درس بزرگی به نهاد ناظر و بازیگران تازه وارد داد که اگر از بار محدودیتها کاسته گردد چگونه می توان به تعادل زودهنگام دست یافت و از تحریک صفهای فریبنده دور ماند.

چرا سهام به نصف قیمت هم فروش نمی رود؟

شاخص هم وزن که از لحاظ شدت افت قیمت ها در بورس تصویر روشن تری به ما می دهد با افت دیروز به کمترین سطح از دوم تیرماه رسید و فاصله خود را از قله تاریخی به 21 درصد افزایش داد. اما این شاخص به ما نمی گوید که بسیاری از سهم ها طی یک ماه اخیر ریزش 40 تا 60 درصدی داشته اند و به تعبیر اهالی بازار هر چه را از ابتدای تابستان خورده بودند، در این یک ماه پس دادند. نکته جالب توجه این است که نصف شدن قیمت ها هم نتوانسته در انگیزه فروشندگان خللی بیفکند.

تصویر بیش از اندازه مثبت اهالی بازار در یک ماه قبل و تصویر بیش از اندازه منفی روزهای اخیر را باید تجسم نوسانات رفتاری بسیار بالای سرمایه گذاران بین خوش بینی و بدبینی مفرط دانست. در کنار این باید باز هم از محدودیتهایی گفت که بر شدت این هیجانات افزوده است. در بازار جهانی که معاملات بدون محدودیت دامنه نوسان انجام می گردد هیجان خیلی زود امکان تخلیه شدن می یابد اما در بورس تهران این فرآیند توانسته بیش از یک ماه به طول بینجامد و بلاتکلیفی مزمنی را بر کل بازار حاکم کند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 5 آبان 1399 بروزرسانی: 5 آبان 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1211

به "تلا ش های ناکام برای شاخص سبز بورس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تلا ش های ناکام برای شاخص سبز بورس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید