خبرنگاران مروری بر کتاب مشاوره و روان درمانی سوگ

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، اراک - خبرنگاران - مشاوره و روان درمانی سوگ عنوان کتابی است که به قلم ویلیام وردن نوشته شده و از سوی فاطمه نیکویی عضو هیات علمی دانشکاه پیغام نور استان مرکزی ترجمه شده است.

خبرنگاران مروری بر کتاب مشاوره و روان درمانی سوگ

جهت دریافت مشاوره خدمات طرح روی جلد کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

این کتاب 286 صفحه ای با شمارگان یک هزار نسخه از سوی انتشارات دانشگاه پیغام نور به چاپ رسیده و با قیمت هر جلد 120 هزا ریال روانه کتابفروشی ها شده است.

مباحث این کتاب در 10 فصل ارایه شده که در فصل نخست در خصوص دلبستگی، فقدان و تکالیف سوگ، ارایه نظریه دلبستگی، کنکاش در خصوص وجوه بیمارگونه سوگ، سوگ بهنجار و سوگ و افسردگی توضیحاتی ارایه شده است.

نویسنده این کتاب در فصل دوم با ارایه تکالیف سوگواری و الگوی فرآیند دوگانه سوگواری کوشیده تا درک موثری از فرآیند سوگ را معرفی کند.

در فصل سوم این کتاب پیرامون عوامل مشخص کننده سوگ، متغیر میانجی نسبت با متوفی، ماهیت دلبستگی، چگونگی فوت فرد، سابقه تاریخی سوگ، متغیرهای شخصیتی و اجتماعی و روانی و چگونگی انتها دادن به سوگ مطالبی ارایه شده است.

اهداف مشاوره سوگ، شناسایی سخص داغدار در معرض خطر بالا، اصول مشاوره، مراحل آن و تکنیک های مفید، مشاوره گروهی در سوگ، تسهیل سوگ به وسیله مراسم تشییع جنازه نیز محتوای مطالبی را شامل می گردد که فصل چهارم کتاب به آن ها پرداخته شده است.

نویسنده این کتاب در فصل پنجم نگاهی گذرا به علل ماندگاری مردم در سوگ، تشخیص سوگ عارضه دار و شروع گام های یاری به فرد آسیب دیده دارد.

در فصل ششم کتاب شیوه های درمان سوگ، حل و فصل سوگواری نابهنجار، ملاحظات ویژه درمان سوگ، رویا دیدن در مشاوره و درمان سوگ و ارزیابی مستمر نتایج مشاوره به فرد سوگوار مطرح شده و تکنیک های زمان بندی در این راستا ارایه شده است.

فصل هفتم کتاب نیز به موضوع سوگواری در خصوص انواع خاص فقدان ها اختصاص دارد و در خصوص خودکشی، مشاوره با بازماندگان فرد خودکشی نموده، مرگ ناگهانی، سندرم مرگ ناگهانی نوزاد، سقط های خودبه خودی، تولد جنین مرده و سوگ مورد انتظار و بیماری ایدز پرداخته است.

نویسنده در فصل هشتم در خصوص چگونگی کنترل فرد سوگوار از مرگ کودک، رویکرد مداخله خانوادگی، سوگ سالمندی، نیازهای خانواده در برابر نیازهای فرد توضیح داده است.

فصل نهم کتاب نیز به موضوعاتی چون توضیح تاریخچه سوگ و استرس و احساس افسردگی پرداخته و در فصل دهم شیوه مشاوره سوگ آموزش داده شده و طرحی در این راستا ارایه شده است.

این کتاب مقدمه مفصلی دارد که در آن نخست به پیچیدگی های سوگ پرداخته و در خصوص سوگ ابراز نشده، ادامه پیوندها، معناسازی از مرگ عزیزان، بازگشت معنوی و آسیب روحی ناشی از سوگ اشاره دارد.

نویسنده معتقد است: یکی از مهمترین مسایل در مدیریت مخاطرات سوگ دستیابی به مفهوم سوگ و شناخت تکالیف ذهنی و روانشناختی، حسی و روحانی در پدیده فقدان عزیزان است.

منبع: ایرنا
انتشار: 23 فروردین 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 836

به "خبرنگاران مروری بر کتاب مشاوره و روان درمانی سوگ" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران مروری بر کتاب مشاوره و روان درمانی سوگ"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید