دستورالعمل سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت ابلاغ شد

به گزارش کاشیا، مدیر کل فرهنگی وزارت علوم از ابلاغ دستورالعمل جشنواره بین المللی حرکت اطلاع داد و گفت: با ابلاغ این دستورالعمل دبیرخانه سیزدهمین دوره جشنواره حرکت به صورت رسمی شروع به کار کرد.

دستورالعمل سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت ابلاغ شد

به گزارش گروه دانشگاه خبرنگاران، به نقل از معاونت فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، عسگری، مدیرکل فرهنگی وزارت علوم ضمن بیان این مطلب اظهار کرد: جشنواره حرکت که از دوره یازدهم با شرکت دانشجویان خارجی از سرتاسر دنیا از سطح ملی به بین المللی ارتقا یافت، رویدادی است برای نمایش دستاورد های برتر علمی دانشجویانی که در قالب اتحادیه ها و انجمن های علمی دانشجویی در سطح دانشگاه های کشور فعالیت دارند.

وی در ادامه توضیح داد: این جشنواره، به صورت سالانه و با سیاست گذاری و برنامه ریزی اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و با همکاری دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی کشور و حمایت و مشارکت نهاد های مختلف دولتی و غیردولتی برگزار می گردد.

مدیرکل فرهنگی وزارت علوم خاطر نشان کرد: تأکید اصلی جشنواره فوق بر هم افزایی، تکثیر ایده های خلاق و ایجاد انگیزه و نشاط در فعالیت های علمی دانشجویان است و کوشش دارد تا مبنا و مبدأ حرکتی نوین برای سازمان دهی فعالیت های علمی دانشجویی باشد و راهبرد اصلی اداره کل فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم در این دوره، تأکید بر زیست علمی دانشجویان با توجه به ماهیت فرهنگی و اجتماعی آن در ایامی است که کرونا سیمای فعالیت های دانشجویی را تغییر داده است.

به گفته عسکری، سیزدهمین دورۀ جشنوارۀ بین المللی حرکت از سویی مشابه دوازده دوره پیشین، رویدادی برای رقابت، عرضه و نمایش دستاورد های برتر علمی دانشجویان است و از سوی دیگر با توجه به شیوع بیماری کرونا در سطح کشور و دنیا، با رویکرد هایی بدیع و جدید فعالیت خود را شروع نموده است و کوشش دارد با جهت دهی مسئولانه فعالیت دانشجویان در جهت برطرف مسائل جامعه، تصویری از خلاقیت های دانشجویی در ایام کرونا را به تصویر بکشد و صورت های جدیدی که فعالیت های علمی وفرهنگی دانشجویان در این دوران به خود گرفته است را نمایان نمایند.

وی تاکید نمود: افزایش مشارکت دانشجویان در فعالیت های علمی داوطلبانه و خلاقانه و حمایت و تشویق آن ها، شناسایی انجمن ها و دانشجویان دارای دستاورد های علمی تقدیر از آن ها، انعکاس و انتقال تجربه های علمی پیروز و الگو بین دانشجویان، تشویق دانشجویان به فعالیت مناسب با اولویت ها و احتیاج های کشور به منظور هم افزایی انجمن ها و تقویت اتحادیه های انجمن های علمی دانشجویی از جمله اهداف سیزدهمین دورۀ جشنواره بین المللی حرکت است.

مدیرکل فرهنگی وزارت علوم اضافه نمود: همچنین آشنایی صاحبان صنایع و معادن، حرف و مشاغل، سامانه های دولتی و غیردولتی با ظرفیت ها و توانمندی های علمی دانشجویان و افزایش تعاملات بین المللی بین دانشجویان ایرانی و خارجی از دیگر اهداف این جشنواره به حساب می آید.

وی ادامه داد: بر اساس دستورالعمل اجرایی جشنواره بین المللی حرکت، دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی سراسر کشور موظف شده اند تا بر اساس سیاست های خود و اهداف مندرج در این دستورالعمل، جشنوارۀ دانشگاهی حرکت را در چارچوب این دستورالعمل و در دو بخش رقابتی و نمایشگاهی پیش از برگزاری جشنوارۀ بین المللی حرکت برگزار نمایند.

عسکری تاکید نمود: در بخش رقابتی آثار و دستاورد های علمی انجمن ها و دانشجویان دانشگاه پس از اعلام فراخوان و اطلاع رسانی توسط دبیرخانه های دانشگاهی دریافت و آثار برتر برای شرکت در مرحلۀ بین المللی جشنواره معرفی می شوند. حوزه های رقابتی جشنوارۀ بین المللی حرکت شامل انجمن های برتر، فعالیت خلاقانه، نشریه، مسابقه، محتوای دیجیتال، کارآفرینی، بخش ویژه، کتاب، اختراع و دانشگاه می گردد. در این دوره از جشنواره دو بخش انجمن پویا و ایده شو نیز که تجربۀ پیروز برگزاری آن ها طی چند سال آخر اقبال زیادی را به خود جذب نموده است، به صورت رسمی در دستورالعمل درج شده است تا با اهتمام بیشتری بتواند فعالیت های خلاقانۀ دانشجویان را به تصویر بکشد.

به گفته وی، شورای سیاست گذاری جشنواره بین المللی حرکت نیز که متشکل از مسئولان ستادی و دانشگاهی است، وظیفۀ سیاست گذاری و برنامه ریزی کلان جشنواره و نظارت بر فرایند اجرایی دستورالعمل اجرایی جشنواره را برعهده دارد. برای داوری آثار رسیده به جشنواره، کمیته داوری متشکل از اعضای هیئت علمی، اساتید و صاحب نظران دانشگاه و استادان مشاور انجمن های علمی، اعضای فعال و باتجربه در انجمن های علمی تشکیل می گردد تا با دقت و ظرافت و بر اساس استاندارد های مشخص شده نسبت به داوری آثار دانشجویان اقدام نمایند.

مدیرکل فرهنگی وزارت علوم در خاتمه گفت: آخرین ایستگاه سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت پس از برگزاری نمایشگاه جشنواره که با توجه به شرایط موجود در کشور و دنیا به صورت مجازی برگزار خواهد شد، معرفی اتحادیه ها، انجمن ها و دانشجویان برگزیده سال در هر یک از حوزه های رقابتی و ارائه تندیس جشنواره، لوح تقدیر و اهدای هدیه در قالب مراسم اختتامیه جشنواره است. در بخش بین الملل نیز مشابه سنوات پیشین پس از انتشار فراخوان آثار رسیده به جشنواره مورد داوری قرار گرفته و آثار برگزیده مورد تقدیر قرار خواهند گرفت.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 22 آبان 1399 بروزرسانی: 22 آبان 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1248

به "دستورالعمل سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت ابلاغ شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دستورالعمل سیزدهمین جشنواره بین المللی حرکت ابلاغ شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید