صرفه جویی 400 میلیون دلاری در حوزه دارو

به گزارش کاشیا، مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: با تمرکز بر توانمندی های داخلی، مصارف ارزی ما در سال گذشته 20 درصد کاهش داشت به طوری که در سال 1398 حدود 400 میلیون دلار نسبت به سال 1397 صرفه جویی ارزی داشتیم.

صرفه جویی 400 میلیون دلاری در حوزه دارو

به گزارش گروه اجتماعی کاشیا، غلامحسین مهرعلیان، اظهار کرد: شیب افزایش قیمت اقلامی که از لیست دریافت ارز دولتی خارج شده اند، کاملاً ملایم و در طول چندین ماه صورت خواهد گرفت تا شوک به بازار وارد نشود.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو گفت: اقلامی که از فهرست دریافت ارز دولتی خارج شده اند، عمدتاً شامل مکمل ها و دارو های بدون نسخه (OTC) هستند.

وی اضافه نمود: با تمرکز بر توانمندی های داخلی، مصارف ارزی ما در سال گذشته 20 درصد کاهش داشت؛ به طوری که در سال 98 حدود 400 میلیون دلار نسبت به سال 97 صرفه جویی ارزی داشتیم.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اضافه نمود: در سال جاری هم سیاست ما تکیه بر توان داخلی خواهد بود و تلاش می کنیم ارز تخصیص یافته به تولیدات داخلی برسد و اگر دارویی مشابه داخلی نداشت یا تولیدکننده داخلی جوابگوی تقاضا نبود، از واردات استفاده می کنیم.

مهرعلیان گفت: در سال گذشته 60 درصد از ارز مصرفی ما به تأمین مواد اولیه و حد واسط دارویی اختصاص یافت و کمتر از 40 درصد آن را صرف واردات داروی نهایی شد.

مدیرکل دارو و مواد تحت کنترل سازمان غذا و دارو اظهار داشت: به دلیل تحریم های ظالمانه آمریکا، کشور با محدودیت های ارزی روبرو است و تلاش می کنیم تا منابع ارزی را طوری مدیریت کنیم که بیماران بیشترین برخورداری را داشته باشند. حذف برخی اقلام جدید از فهرست دریافت ارز دولتی بر این اساس بوده و بیشتر شامل مکمل ها یا مواد جانبی و یا دارو های OTC (بدون نسخه) می شود که افزایش قیمت آن ها فشار مالی به بیماران وارد نمی کند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1057

به "صرفه جویی 400 میلیون دلاری در حوزه دارو" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "صرفه جویی 400 میلیون دلاری در حوزه دارو"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید