ضرورت همکاری بخش خصوصی برای توسعه فیبر نوری

به گزارش مجله دکوراسیون کاشیا، به گزارش خبرنگاران، عیسی زارع پور امروز در مراسم افتتاح پروژه فیبر نوری FTTX که در محل وزارت ارتباطات برگزار گردید، گفت: امیدواریم این پروژه مایه خیر و برکت باشد و زندگی مردم را تحت تأثیر قرار دهد.

ضرورت همکاری بخش خصوصی برای توسعه فیبر نوری

وی با بیان اینکه این پروژه در حوزه های مالی، فرهنگی، اجتماعی، اشتغال، امنیت و … گره خورده گفت: بدون ارتباطات و فناوری چرخ زندگی بشر نمی چرخد.

زارع پور تاکید نمود: در دوران اپیدمی کرونا ظرفیت های واقعی این حوزه بیش از گذشته نشان داده شد و به ما ثابت کرد که به فناوری ارتباطات و اطلاعات وابسته هستیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه باید زیرساخت های استفاده از خدمات ارتباطات فراهم گردد گفت: تا این زیرساخت ها نباشد استفاده از این فناوری امکان پذیر نیست.

وی با اشاره به صحبت هایی که در جلسه سازمان تنظیم مقررات امروز شده بود گفت: وقتی صحبت از تأمین پروژه های زیرساختی می گردد بعضی ها تعجب می نمایند در حالی که جای تعجب وجود ندارد. به عنوان مثال می توان گفت این روزها مردم به جای تردد در جاده ها با استفاده از فیبر نوری کارشان را انجام می دهند.

زارع پور خطاب به برنامه ریزان و سیاست گذاران کشور توضیح داد: می توان چنین استنباط کرد که کار به وسیله شبکه فیبر نوری انجام می گردد و باید دیدگاه ها در کشور به این سمت برود.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تاکید بر اینکه هر 10 درصد افزایش در توسعه پهنه باند، 1 درصد در فراوری ناخالص ملی تأثیرگذار است گفت: دولت سیزدهم هم در پی ایجاد زیرساخت ارتباط پرسرعت، پایدار و امن است.

زارع پور با تاکید بر اینکه برای این منظور احتیاج به ابزارهای حمایتی داریم گفت: توسعه شبکه زیرساخت ارتباطی زمان بر است و احتیاج به هماهنگی های مختلفی با سایر بخش ها دارد. از این رو ضروری است که بخش خصوصی هم روی کار بیاید تا پروژه به خوبی پیشرفت کند.

وی با تاکید بر اینکه با همراهی کمیسیون مصوبات خوبی برای تأمین اعتبار پروژه فیبر نوری داریم گفت: بنا شده 3 الی 5 درصد حق السهم دولت را صرف این پروژه کنیم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در مورد ابزارهای حمایتی خارج از وزارتخانه گفت: ما تعاملات جدی با دستگاه های دیگری را آغاز نموده ایم که زیرساخت ها برای انتقال برق و رساندن فیبر به خانه ها را از بودجه 1401 (یکی از بندهای تبصره 7) تأمین کنیم؛ بدین واسطه تمام دستگاه های اجرایی کشور مکلف شدند در صورتی که احتیاج به توسعه شبکه فیبر نوری باشد با تعرفه کمیسیون اعتباری در اختیار پروژه قرار گیرد تا سرعت این پروژه افزایش یابد.

زارع پور اضافه نمود: بعلاوه تسهیلاتی پیش بینی کردیم که این می تواند در اختیار بخش خصوصی برای تحریک تقاضا و بازار قرار بگیرد.

وی گفت: تا به امروز 30 درصد از ظرفیت این تسهیلات در اختیار بخش خصوصی قرار گرفته است.

وزیر ارتباطات ادامه داد: اگر این اتفاقات بیفتد و تمام ظرفیت های وزارت ارتباطات را به کار ببریم بال اول شبکه ملی اطلاعات که سرعت است، با کیفیت بالا محقق گردد.

زارع پور با تاکید بر اینکه دولت اراده نموده و فاز اول پنجره واحد دولت هوشمند را اجرایی نموده است گفت: بنا است که فاز اول دولت هوشمند به زودی افتتاح گردد که در این صورت تمام دستگاه ها مکلفند تمام خدمات را الکترونیکی نمایند.

وی در مورد این پنجره واحد گفت: این طرح در قانون بودجه پیش بینی شده و به تصویب شورای عالی فضای مجازی رسیده است؛ به این واسطه مردم بی احتیاج از هر گونه رفت و آمد هستند و کیفیت خدمات در این صورت ارتقا می یابد.

وزیر ارتباطات با تاکید بر اینکه بخش خصوصی می تواند در این باره خدمات متنوعی را به مردم ارائه دهد گفت: اگر این اتفاق بیفتد و 20 میلیون پورت فیبر نوری در جای جای کشور به مردم ارائه کنیم شبکه تلفن همراه توسعه می یابد و این به نوعی آمادگی برای نسل پنجم است.

زارع پور اظهار داشت: ما باید کوشش کنیم شبکه اینترنت ثابت توسعه یابد و در این راستا ترانزیت داده ها از جمهوری اسلامی را توسعه دهیم تا ایران به هاب منطقه ای تبدیل گردد.

وی تاکید نمود: با توجه به تجهیزات و توان داخلی، 70 درصد می توانیم به شبکه زیر ساخت کشور اضافه کنیم اما همگی باید پای کار بیایند.

وزیر ارتباطات در مورد پروژه های دیگر ارتباطاتی گفت: ما باید متناسب با این پروژه، لایه انتقال در شهرها و استان ها را تقویت کنیم و در این راستا شبکه زیرساخت توسعه یابد.

زارع پور توضیح داد: بنا است که چهارشنبه هفته بعد در راستای توسعه شبکه زیرساخت به مقدار 70 درصدی قراردادی را منعقد کنیم.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 28 فروردین 1401 بروزرسانی: 28 فروردین 1401 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 2014

به "ضرورت همکاری بخش خصوصی برای توسعه فیبر نوری" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ضرورت همکاری بخش خصوصی برای توسعه فیبر نوری"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید