نمکی: قحطی سال جاری را در تاریخ بعد از انقلاب نداشتیم ، اعمال 50 درصد فوق العاده ویژه پرستاران در احکام از امروز

به گزارش کاشیا، وزیر بهداشت گفت: برای جامعه پرستاری از امروز 50 درصد فوق العاده ویژه در احکام لحاظ می گردد.

نمکی: قحطی سال جاری را در تاریخ بعد از انقلاب نداشتیم ، اعمال 50 درصد فوق العاده ویژه پرستاران در احکام از امروز

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، سعید نمکی وزیر بهداشت در مراسم گرامیداشت روز پرستار گفت: اواخر بهمن ماه که این ویروس ناشناخته وارد کشور شد و وقتی من آنتی ژن های ویروس را نگاه کردم به عنوان فردی که آنتی ژن جزو لاینفک رشته ما هست و آن را مقایسه کردیم، می بینیم که همه چیز تازه است به دوستان هم عرض کردم که این ویروس با اجداد خود تفاوت های فاحشی دارد.

وی ادامه داد: ما باید برای یک موجود ناشناخته که پا به عرصه طبیعت گذاشته خودمان را آماده کنیم، خودمان را برای ایجاد مقدمات تست ها و تخت های بیمارستانی آماده کردیم و یکی از جا هایی که در آن روز های آشفتگی روح تماس گرفت و اعلام نمود که درحال آماده سازی 250 تخت بیمارستانی است استاد ولایتی بود، در آن دوران این پیغام برای ما خیلی فرح بخش بود و ما در یک مرکز تخصصی حدود 250 تخت آماده داشتیم اگرچه همه بیمارستان های کشور زحمت کشیدند.

نمکی اضافه نمود: اگرچه ژنرال های صاحب نامی داریم، اما در نقاط مرزی هم سربازان گمنام زیادی داریم که هیچ جا اسمی از آن ها برده نمی گردد، می بینیم که بعضی پزشکان بدون هیچ همراهی در مناطق مرزی غوغا نموده اند و ما افراد ذی قیمتی داریم که در مناطق محروم کوشش می نمایند.

وزیر بهداشت ادامه داد: بنده در سال 72 مسوولیت بهداشت کشور را داشتم و جزو هیات امنای مسیح دانشوری بودم و این افتخار را داشتم که در ثبت مرکز تحقیقات و پیوستن آن به سازمان جهانی بهداشت نقش آفرینی کنم، امروز خوشحالم که مجهزترین مراکز پیوند عضو کشور را ایجاد خواهیم کرد.

وی با بیان اینکه یکی از بدترین ایام تاریخ این مملکت از نظر شرایط اقتصادی را اداره می کنیم گفت: قحط سالی سال جاری را در تاریخ بعد از انقلاب نداشتیم. چه از نظر ارز و چه ریال، سالی به بدی سال جاری نداشتیم. این تنگنا همراه با مسائل تهیه احتیاج های نظام سلامت شد. در این سال سخت کوشش کردیم بیشترین افزایش سنواتی را برای پرسنل بهداشت و درمان رقم بزنیم. در تاریخ سال های گذشته افزایشی در این سطح برای حقوق و مزایای پرسنل نداشتیم. بر اساس آخرین ماه سال 97 حدود صد درصد افزایش حقوق و مزایا رخ داده است.

*لحاظ شدن فوق العاده ویژه برای پرستاران

وزیر بهداشت بیان نمود: برای جامعه پرستاری از امروز 50 درصد فوق العاده ویژه در احکام لحاظ می گردد. به معاونان درمان و توسعه و پرستاری اعلام نمودم که از اول سال برای پرستاران، علاوه بر کارانه، فوق العاده ویژه دیگری برای عزیزانی که در بخش های کرونا کار می کردند، به عنوان صعوبت کار لحاظ کنیم.

وی اضافه نمود: این قدردانی کوچکی از جامعه پرستاری کشور به پاس زحمات شان خواهد بود، اما باز هم کافی نیست و امیدواریم بتوانیم قدم هایی را برای قدردانی مادی و معنوی این قشر عزیز برداریم.

*گر ز سر بریده می ترسیدیم، در محفل عاشقان نمی رقصیدیم

نمکی گفت با شاره به اینکه روز های زیادی را در تاریخ یک سرزمین به نام افرادی با مناسبت هایی گذاشته ایم گفت:، اما مدت ها فکر می کردم که چرا زینب (س) و پرستار؛ یکی از توجیهات این بود که زینب (س) پرستار رنج دیده قافله ستم دیده کربلا بود، اما در جریان کرونا وقتی دیدم پشت لباس پرستاری نوشته بود: گر ز سر بریده می ترسیدیم، در محفل عاشقان نمی رقصیدیم. این قرابت را بیشتر حس کردم.

وی ادامه داد: قرابت عاشقانه بین پرستار که روز های سختی را گذراند و آن چه زینب (س) در کربلا گذراند، عظیمترین وجه اشتراک پرستاران ما با زینب (س) است.

وزیر بهداشت اضافه نمود: در برابر همه جامعه بهداشت و درمان و نظام سلامت کشور سر تعظیم فرود می آوریم که حماسه عظیمی آفریدند. این حماسه را نمی توان با زبانی گفت و با قلمی نگارش کرد و با دوربینی به تصویر کشید. این عظمت و حماسه را تاریخ قضاوت می نماید که در سال های تحریم و با دست خالی، چه عظمت و حماسه ماندگاری خلق شد. خودم را به عنوان یک شهروند و سرباز نظام سلامت مدیون این جامعه شریف اعم از پرستار و پزشک و جامعه آزمایشگاهی می دانم. در این مدت جامعه پزشکی و نظام سلامت ثابت کرد که همه در کنار مردم حضور دارند. حرمت و عزت این جامعه را از کودک و عظیم و حتی نسل های آینده در قلب و روح و صفحه های تاریخ این مملکت می بینند.

نمکی گفت: همیشه گفتم که مبادا مطالبات اقتصادی این عزیزان باعث گردد که معنویت این قشر عزیز را نادیده بگیریم. آن چه جامعه پزشکی و پرستاری و بهداشت و درمان در این ایام خلق کرد را با هیچ معیار مادی نمی توان جواب داد، اما زندگی خرج دارد و کرامت انسانی گاهی درگیر مسائل مادی و دنیوی می گردد.

*آموزش در دوره های عمومی افزایش یابد

وزیر بهداشت گفت: خیلی معتقد به توسعه تحصیلات تکمیلی در کشور نیستم. اعتقاد دارم باید با آموزش در دوره های عمومی، افراد چند ظرفیتی ماهر تربیت کنیم. بیشترین تحصیلات تکمیلی را داریم و در رشته های عمومی، مهارت کافی را به افراد آموزش نمی دهیم. تقاضای من این است که برای رشته های کارشناسی پرستاری و پزشک عمومی و متخصص داخلی و متخصص بچه ها و جراح عمومی، قابلیت بیشتری را در نظام آموزشی تدوین و تنظیم کنیم. نسبت تحصیلات تکمیلی به رشته های پایین تر بیشتر از عرف بین المللی شده است. باید نسبتی بین تحصیلات تکمیلی و رشته های عمومی قائل شویم. این پیشنهاد را به بدنه کارشناسی می سپاریم که روی آن کار نمایند. باید آموزش های عمومی و مهارت های مورد احتیاج را در پزشک عمومی و پرستاری افزایش بدهیم.

*شب یلدا را به عمر کوتاه عزیزان مان تبدیل نکنیم

نمکی اظهار کرد: اگر توفیق زیارت را کمتر داریم به دلیل رعایت پروتکل های بهداشتی است. اگر جایی عکس بگیریم که 5 نفر دور ما جمع شده اند، درون سایت ها قرار می گیرد و مجوزی برای شکستن پروتکل ها تلقی می نمایند. شب یلدا را نیز به مردم این سرزمین تبریک می گویم که سال ها این سنت ها را پاس داشته اند، اما باز هم تقاضا می کنم که این شب یلدا را به عمر کوتاه عزیزان مان و پیشکسوتان و افراد سالمند تبدیل نکنیم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 6 بهمن 1399 بروزرسانی: 6 بهمن 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1395

به "نمکی: قحطی سال جاری را در تاریخ بعد از انقلاب نداشتیم ، اعمال 50 درصد فوق العاده ویژه پرستاران در احکام از امروز" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نمکی: قحطی سال جاری را در تاریخ بعد از انقلاب نداشتیم ، اعمال 50 درصد فوق العاده ویژه پرستاران در احکام از امروز"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید