پبشنهاد قزاقستان و چین به ایران برای ساخت پالایشگاه 6 میلیون تنی

به گزارش کاشیا، خبرنگاران: معاون استاندار استان منگستائو قزاقستان پیشنهاد ساخت پالایشگاه نفت میان ایران، قزاقستان و چین را ارائه کرد و گفت: در زمان تحریم ها از بندر اکتائو به ایران پنج میلیون تن نفت صادر می شد که شرکت های چینی فعال این نفت را استخراج می نمایند.

پبشنهاد قزاقستان و چین به ایران برای ساخت پالایشگاه 6 میلیون تنی

با تور چین سفری خاطره انگیز را تجربه کنید.

به گزارش خبرنگاران، راکیمیک امیرژانوف معاون استاندار استان منگستائو قزاقستان در ملاقات با افخمی راد رئیس سازمان توسعه تجارت ایران پیشنهاد سرمایه گذاری مشترک و تأسیس پالایشگاه نفت میان ایران، قزاقستان و چین را ارائه کرد و گفت : در زمان تحریم ها از بندر اکتائو به ایران پنج میلیون تن نفت صادر می شد که شرکت های چینی فعال این نفت را استخراج می نماید.

امیرژانوف با اشاره به شرایط جغرافیایی قزاقستان و نفتخیز بودن مناطق جنوبی این کشور یادآور شد: بیشتر جمعیت قزاقستان در منطقه غرب این کشور ساکن هستند و نفت در مناطق جنوبی است. شرکت های چینی می خواهند نفت استخراج شده را از بندر اکتائو به بنادر شمالی ایران صادر نمایند و همان حجم نفت را از بنادر جنوبی ایران به چین ببرند.

وی با بیان اینکه ایران و قزاقستان به ترتیب 40 و 30 درصد فرآورده های نفتی مورد نیازشان را وارد می نمایند، تأکید کرد: طرف چینی پیشنهاد تأسیس پالایشگاه نفت با حجم شش میلیون تن در سال را با مشارکت ایران و قزاقستان ارائه نموده است.

معاون استاندار استان منگستائو قزاقستان با اشاره به سفر دکتر روحانی به این کشور توضیح داد: به زودی مسئولان بانک مرکزی دو کشور ملاقاتی با یکدیگر خواهند داشت تا موانع پیش رو در بحث تسویه حساب بانکی رفع گردد.

وی با بیان اینکه می خواهیم به وسیله دریای خزر سطح تعاملات دو کشور را افزایش دهیم، توضیح داد: سال آینده بندر اکتائو توسعه خواهد یافت و حجم بارگیری و تخلیه کالا از دو میلیون تن به چهار میلیون تن خواهد رسید.

منبع: تسنیم
انتشار: 4 بهمن 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 607

به "پبشنهاد قزاقستان و چین به ایران برای ساخت پالایشگاه 6 میلیون تنی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پبشنهاد قزاقستان و چین به ایران برای ساخت پالایشگاه 6 میلیون تنی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید