پیشتازی معدنی ها و فلزی ها در معاملات

بازیگران بازار سرمایه ایران امروز بار دیگر شاهد صف های خرید در گروه های فلزات اساسی و سنگ معدنی ها بودند. روند افزایش قیمت ها از روز گذشته شدت گرفته و افزایش قیمت دلار در طی هفته ها و ماه های گذشته علت اصلی رشد شاخص کل است.

پیشتازی معدنی ها و فلزی ها در معاملات

به گزارش خبرنگاران، در ادامه رشد فزاینده قیمت ها در بورس اوراق بهادار تهران امروز نیز شاخص کل 1578 واحد رشد کرد و به رقم 148 هزار و 557 واحدی رسید. در عین حال شاخص کل هم وزن با 464 واحد رشد به رقم 24 هزار و 598 واحدی رسید.

شاخص آزاد شناور نیز 2178 واحد رشد کرد و به رقم 159 هزار و 415 واحدی رسید. همچنین شاخص بازار اول با 1913 واحد رشد تا رقم 110 هزار و 790 واحدی بالا رفت، اما شاخص بازار دوم 459 واحد افت کرد و تا عدد 289 هزار و 512 پایین آمد.

افزایش قیمت دلار تا بیش از 10 هزار تومان و همچنین رسیدن آن به کانال 14 الی 15 هزار تومانی سبب گردیده که قیمت سهم ها مخصوصا سهم های صادرات محور افزایش پیدا کند و این موضوع دلیل اصلی افزایش شاخص های بازار سرمایه است. در این میان شرکت های فولادی، معدنی و نفتی که جزو شرکت های ارزآور هستند و محصولاتشان عمدتا صادر می گردد، بیشترین نقش را در افزایش دماسنج بازار دارند.

فولاد مبارکه اصفهان، معدنی و صنعتی گل گهر و معدنی و صنعتی چادرملو سه نمادی بودند که به ترتیب با 422، 295 و 149 واحد تاثیر مثبت سعی کردند شاخص را به سمت بالا راهنمایی نمایند اما صنایع پتروشیمی خلیج فارس، پالایش نفت بندرعباس و پتروشیمی پارس هر یک به ترتیب با 107، 103 و 94 واحد تاثیر کاهنده در مقابل افزایش شاخص ایستادند.

امروز در گروه فلزات اساسی همچون روز گذشته شاهد افزایش فزاینده قیمت ها بودیم. برای تعدادی از سهم ها در این گروه همچون ذوب آهن، فولاد مبارکه، نبرد آلومینیوم و فولاد خوزستان شاهد رشد بیش از 3 درصد بودیم. البته این تنها سهم هایی نبودند که رشد فزاینده گرفتند.

در گروه استخراج کانه های فلزی نیز امروز تمام سهم ها در قیمت پایانی رشد را تجربه کردند و سهمی همچون معدنی و صنعتی گل گهر که تاثیر بسزایی در افزایش دماسنج بازار داشت، با صف خرید همراه شد. 56 درصد از خریدها در این نماد مربوط به سهامداران حقیقی و مابقی مربوط به حقوقی ها بود.

اما فرآورده های نفتی، کک و سوخت هسته ای امروز نوسانات متفاوتی را از خود نشان دادند. به طوری که پالایش نفت اصفهان، پالایش نفت بندرعباس، پالایش نفت تهران و پالایش نفت لاوان از جمله سهم هایی بودند که با کاهش قیمت همراه شدند. در گروه خودرو و ساخت قطعات نیز بیش از نیمی از سهم ها با کاهش قیمت روبرو شدند. در این گروه 340 میلیون سهم به ارزش بیش از 58 میلیارد تومان مورد داد و ستد نهاده شد.

ارزش معاملات بورس تهران امروز به رقم 106 میلیارد و 300 میلیون تومان رسید که این رقم ناشی از دست به دست شدن بیش از 3.6 میلیارد سهم و اوراق مالی بود. تعداد معاملات این بازار به 226 هزار و 548 نوبت رسید.

شاخص کل فرابورس ایران امروز 9.7 واحد رشد کرد و به رقم 1696 رسید و ارزش معاملات این بازار رقم 513 میلیارد تومان را رد کرد. این در حالی بود که حجم معاملات فرابورس ایران به کمی بیشتر از یک ملیارد سهم و اوراق مالی دست پیدا نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "پیشتازی معدنی ها و فلزی ها در معاملات" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پیشتازی معدنی ها و فلزی ها در معاملات"

نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید