کاهش سردردهای میگرنی با یاری یک اپلیکیشن تلفن همراه!

به گزارش کاشیا، پژوهشگران آمریکایی، نوعی اپلیکیشن طراحی نموده اند که می تواند تا حدودی به کاهش سردرد افراد مبتلا به میگرن یاری کند.

کاهش سردردهای میگرنی با یاری یک اپلیکیشن تلفن همراه!

به گزارش خبرنگاران و به نقل از مدیکال اکسپرس، پژوهش جدید دانشگاه نیویورک(NYU) نشان می دهد افراد مبتلا به میگرن که حداقل دو بار در هفته از یک اپلیکیشن تلفن همراه استفاده نموده اند، توانسته اند سردرد خود را تا حدودی کاهش دهند.

این اپلیکشن موسوم به RELAXaHEAD که ابداع پژوهشگران دانشکده پزشکی دانشگاه نیویورک است، بیماران را با روش آرمیدگی پیش رونده عضلانی(PMR) هدایت می نماید. آرمیدگی پیش رونده عضلانی، روشی غیر دارویی برای آرمیدگی عمیق عضلانی است که تنش عضلانی را واکنش روان شناختی بدن نسبت به اضطراب و افکار پریشان نماینده می داند و باور دارد که تنش و اضطراب می تواند آرمیدگی عضلانی را از بین ببرد.

پژوهشگران در این آنالیز، ابتدا اثر بالینی اپلیکیشن RELAXaHEAD را بر درمان میگرن ارزیابی کردند و استفاده از آن را با نظارت پزشک، به درمان های استاندارد میگرن اضافه نمودند.

میا مینن(Mia Minen)، متخصص علوم اعصاب دانشگاه نیویورک و پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: پژوهش ما نشان می دهد شاید بیماران بتوانند خودشان رفتاردرمانی را در صورت امکان دنبال نمایند و آن را انجام دهند. ضروری است که پزشکان در روش های درمان میگرن، تجدید نظر داشته باشند زیرا بسیاری از درمان های تأیید شده کنونی، برای سبک های گوناگون زندگی جوابگو نیستند.

وی اضافه نمود: نشانه های میگرن، از سطح متوسط تا شدید دسته بندی می شوند و سردرد همراه با تهوع و حساسیت به نور و صدا را در بر می گیرند. پزشکان معمولاً برای افراد مبتلا به میگرن، داروها و رفتار درمانی را تجویز می نمایند اما بیماران اغلب به توصیه پزشک گوش نمی دهند و برنامه درمان خود را پیگیری نمی نمایند.

پژوهشگران برای اطمینان از کارایی اپلیکیشن RELAXaHEAD پنجاه و یک فرد مبتلا به میگرن را مورد آنالیز قرار دادند. آنها از شرکت نمایندگان خواستند تا برای 90 روز این اپلیکیشن را به کار ببرند و توالی و شدت سردردهای خود را نیز ثبت نمایند. اپلیکیشن طی دوره آزمایشی، مدت زمان استفاده از روش آرمیدگی پیش رونده عضلانی را نیز در بیماران ردیابی کرد.

شرکت نمایندگان به طور متوسط، 13 روز در ماه سردرد داشتند. 39 درصد آنها از اضطراب و 30 درصد نیز از افسردگی رنج می بردند. آرمیدگی پیش رونده عضلانی با استفاده از اپلیکیشن توانست پس از شش هفته، سردرد شرکت نمایندگان را تا 51 درصد و پس از سه ماه تا 29 درصد کاهش دهد.

پژوهشگران در حال حاضر قصد دارند روش هایی را ارائه دهند تا شرکت نمایندگان را به شرکت در جلسات بیشتر تشویق نمایند و اپلیکیشن را در آزمایش های بالینی به کار ببرند.

مینن ادامه داد: این پژوهش نشان می دهد که فناوری های مربوط به تلفن همراه می توانند نقش مؤثری در آموزش مهارت های مورد احتیاج برای کاهش میگرن داشته باشند.

این پژوهش در مجله آنلاین Nature Digital Medicine منتشر شد.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 8 مرداد 1398 بروزرسانی: 5 مهر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 215

به "کاهش سردردهای میگرنی با یاری یک اپلیکیشن تلفن همراه!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کاهش سردردهای میگرنی با یاری یک اپلیکیشن تلفن همراه!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید