بورس به هسته سخت رسید، ملاقات با اقامتگاه جدید

به گزارش کاشیا، خبرنگاران : برخی اعتقاد دارند بورس به هسته سخت رسیده و برای دوره ای در مرز یک میلیون و 300 هزار و کانال یک میلیون و 200 هزار در نوسان خواهد بود.اما برخی می گویند شاخص بورس باید برای اقامت در طبقات پایین تر از سطوح کنونی آماده شود.

بورس به هسته سخت رسید، ملاقات با اقامتگاه جدید

به گزارش خبرنگاران، عادل فردوسی پور را می شناسید، احتمالا گفته شود فردوسی پور چه دخلی دارد به جهت یابی فرایند بورس. البته خود ارتباطی ندارد اما کتابی را ترجمه کرده است به نام هنر شفاف اندیشیدن اثر رولف دوبلی اقتصاددان سوئیسی.

دوبلی به زبان ساده خطاهای سرمایه گذاری را به سرمایه گذاران گوشزد می کند. برای سرمایه گذار این روزهای بازار سهام شاید مقدمه طولانی حوصله سر بر باشد. پس مستقیم سر اصل مطلب باید رفت.

بیشتر بخوانید:

>>>سقوط آزاد بورس/ شاخص یک کانال دیگر هم عقب نشینی کرد

خطای هزینه هدررفته؛ چرا باید گذشته را فراموش کنی

دوبلی در این کتاب می گوید: سرمایه گذاران اغلب قربانی خطای هزینه هدررفته هستند. بیشتر وقت ها، تصمیم های تجاری شان را بر اساس قیمت خرید می گیرند. آن ها می گویند:پول بسیار زیادی به خاطر این سهام ازدست داده ام. الآن نمی توانم بفروشمش. به اعتقاد دوبلی این استدلال غیرمنطقی است. قیمت خرید نباید هیچ نقشی داشته باشد. مهم عملکرد آینده سهام (و آینده عملکرد سرمایه گذاری های جایگزین) خواهد بود. دوبلی اعتقاد دارد: به شکل طعنه آمیزی، هر چه سهام ضرر بیشتری بدهد، سرمایه گذاران تمایل بیشتری برای نگه داشتنش دارند.او به سرمایه گذاران توصیه می کند: ادامه دادن یک پروژه بی ارزش تنها اتفاق دردناک را به تأخیر می اندازد و ظاهر را کماکان حفظ می کند.

اثر کنکورد در سرمایه گذاری

یکی از اتفاق های دردناک پروژه کنکورد بود که نمونه شاخص یک پروژه ناموفق دولتی است. هر دو طرف قرارداد- بریتانیا و فرانسه - از مدت ها قبل می دانستند تجارت این هواپیمای مافوق سرعت صوت هرگز به صرفه نبوده، اما کماکان به صرف مبالغ هنگفت ادامه دادند، شاید فقط برای حفظ ظاهر. رها کردن پروژه به منزله پذیرفتن شکست بود. به همین دلیل، اغلب خطای هزینه هدررفته را اثر کنکورد هم می نامند. این خطا منجر به اشتباهات پرهزینه و فاجعه آمیزی در قضاوت ها می شود. آمریکایی ها، به همین دلیل، به حضورشان در جنگ ویتنام ادامه دادند. تفکرشان این بود ما تا الآن خیلی چیزها را قربانی این جنگ کرده ایم. اشتباه است اگر منصرف شویم.

خطای هزینه هدررفته در بورس

شاخص کل بورس از نقطه اوج خود در 19 مرداد تا روز گذشته نزدیک به 40 درصد از بازدهی خود را از دسته داده است. این رقم برای شاخص کل هم وزن که تصویر کامل تری از بازار می دهد نیز در حدود 30 درصد است. سرمایه گذاری که در نقطه اوج وارد بازار سهام شده است تا به امروز در معرض ریسک از دست دادن چنین درصدی از سرمایه خود است. فقط در روز 19 مرداد که قله تاریخی بورس به حساب می آید بیش از 2400 میلیارد تومان پول وارد بازار شده است. خریداران سهم در آن تاریخ در اوج خریده اند. با توجه به میزان نزول شاخص ها به نظر می رسد این گروه که اکنون در زیان سنگینی هستند دو راه بیشتر ندارند یا سهم را نگه دارند شاید گشایشی شود یا اگر آینده ای برای آن متصور نیستند بفروشند و بازیان از بازار خارج شوند.

اتفاقی که در بورس افتاده از هیچ کدام نیست بلکه حالت تردید است روزی که در یک بازار دارایی نوسانی ایجاد می شود صف های خرید در بورس شلوغ می شود و روز دیگر که نوسان تعدیل می شود صف ها فروش پرتراکم می شود. تردید و دودلی بورس را بیشتر دچار تشویش کرده و نتیجه آن در اتفاقات امروز دیده می شود. اتفاقاتی که برخی می گویند موجب شده حتی سهم های ارزنده بازار هم دچار شوک منفی شوند. در واقع آنهایی که حفظ ظاهر کرده امروز از ترس زیان بیشتر در حال پایین کشیدن تمامی سهم های با خود به زیر هستند فارغ از آنکه آینده سهم را بررسی کنند.

می توانید نظر یک کارشناس بازار سرمایه در خصوص این سوال که اصلاح بورس تا کی ادامه می یابد را در ویدئوی اکوایران ببینید.

پیش بینی بورس روز چهارشنبه

ناظر بورس دیروز دوباره دست به کار شد و سقف مجاز خرید صندوق های سرمایه گذاری با درآمد ثابت را از 15 به 20 درصد است و این در حالی است که از ابتدای سال تا مرداد، حداکثر سقف مجاز این صندوق ها کاهشی بود و تا کف 5 درصد هم رسید. اما حال که بازار نیازمند نقدینگی است تمامی امور نظارتی کنار گذاشته تا نقدینگی به بورس بازشود.همچنین درصد اعتبار مجاز مشتریان کارگزاری با 50 درصد افزایش از 20 به 30 درصد تغییر کرد.

فعالان بازار می گویند اگر این دو تصمیم به مرحله اجرا برسد می تواند نقدینگی جدید به بازار تزریق کرده و به بهبود سفارش ها در سمت تقاضا منجر شود.

برخی امیدوار هستند این دو خبر مثبت بازار را در مرز یک میلیون و 300 هزار واحد نگه دارد.اما گروه بدبین در بازار سرمایه که حتی مواقعی که شاخص در اوج بود نظر به ریزش بورس داشتند از دیروز حرف های جدید می زنند. این گروه تا دیروز بر نزول بازار اجماع داشتند اما از دیروز در بین این طیف نیز انشقاق دیده می شود.

برخی می گویند بورس فعلاً در کانال یک میلیون و 200 هزار و یک میلیون و 300 هزار در نوسان خواهد بود اما گروهی دیگر در انتظار ملاقات شاخص با کانال یک میلیون هستند.با این حساب مرز امروز مرز مهمی است اگر شکسته شود احتمالاً گروه مردد را دوباره به خروج از بازار تحریک کند اما مقاومت آن می تواند فعلاً فرایند را متعادل نگه دارد.

البته کارشناسان اعتقاددارند حرکت دلار هم در نزول سهام صادراتی و به تبع آن ریزش شاخص می تواند مؤثر باشد. اگر در بازار امروز دلار نتواند صعود خاصی را تجربه کند بازار تا 13 آبان با تعدیل دلار فرایند خود را تطبیق می دهد.

آنچه از پیش بینی ها برمی آید رسیدن شاخص به هسته سخت است، اگر این هسته نیز عبور کند شاید طیف دوم بدبینان به تحقق پیش بینی خود امیدوار باشند.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 4 آذر 1399 بروزرسانی: 4 آذر 1399 گردآورنده: kashia.ir شناسه مطلب: 1275

به "بورس به هسته سخت رسید، ملاقات با اقامتگاه جدید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بورس به هسته سخت رسید، ملاقات با اقامتگاه جدید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید